Soustředění 2v1 má za sebou juniorský tým alpských lyžařů, aneb ohlédnutí za dosavadní přípravou RDJ

Soustředění 2v1 má za sebou juniorský tým alpských lyžařů, aneb ohlédnutí za dosavadní přípravou RDJ

11 min 1 s

Původně se juniorský reprezentační tým v alpském lyžování chystal na necelé dva týdny pouze do francouzského Les deux Alpes, nakonec se v polovině soustředění přesouval na Passo Stelvio. Pro závodníky společné části přípravy to bylo třetí soustředění na sněhu. Předchozí dvě proběhla shodně na Hintertuxu ještě v jarních měsících.


První lyžařský kemp čítající 6 dní na sněhu proběhl na konci května a byl zaměřen na volnou jízdu a průpravná cvičení. A byl také seznámením v praxi s novým trenérem. „První tři květnové týdny jsem strávil individuální kondiční přípravou, což vzhledem k tomu, že jsem potřeboval dodělat školu (pozn. 1. ročník na MUNI Brno) nebyl žádný problém. Tréninky mi psal svazový kondiční trenér František Andrle a na předsezónních motorických a funkčních testech v Šumperku a Olomouci jsem si potvrdil, že nové nastavení tréninků nese ovoce a v podobném stylu s drobnými úpravami lyžařského trenéra a nového fyzioterapeuta Dana Fábera má smysl pokračovat. Během prvního soustředění na Tuxu jsem hned na úvod navštívil fabriku Blizzard, kde jsem nafasoval nové prototypy lyží a celých šest dní se věnoval technice,“ shrnul první měsíc přípravy Adam Klíma.

 

Druhé soustředění na Hintertuxu (9.-22. června) plynule přešlo v jízdu v krátkých tyčích ve slalomu a v plnohodnotný obří slalom, tedy obří slalom v dlouhých tyčích. „Během 14 dní jsme odlyžovali plánovaných deset dní. Znovu jsem zapracoval na technice s novým týmem, který se ještě rozšířil o asistenta a o závodníka RDJ-C Oskara Klímu. Skvělé bylo, že jsme jezdili obří slalom na ledové sjezdovce „za skálou“, která má světákově parametry,“ ohlíží se za jarním kempem Adam Klíma s tím, že se také osvědčily nové prototypy lyží, a to jak ve slalomu, tak v obřím slalomu. Proto ještě na tomto kempu nafasoval po dalších 3 párech na každou disciplínu.

 

Následovala plánovaná šestitýdenní lyžařské pauza věnovaná kondici. Tu měli junioři možnost absolvovat společně s reprezentačním týmem mužů v podobě několika soustředění. Možnosti využil Adam Klíma, částečně Oskar Klíma a převážně také Štěpán Kroupa, který se po březnové operaci kolenních vazů postupně zapojil do tréninku.

 

8. srpna pak tým vyrazil na další soustředění na sněhu. Podmínky ve francouzském Les deux Alpes byly, i přes ubývající množství sněhu ve spodní části ledovce, velmi dobré. S výjimkou jediného dne, kdy se udělala krusta, byl celou dobu kompaktní a tvrdý podklad. Provozovatel však ohlásil, že ledovec uzavírá. „V Les deux Alpes jsme odjezdili pět dní, které jsme plně věnovali obřímu slalomu. Středisko zavřeli nejen kvůli chybějícímu sněhu při nástupu na ledovec, ale také z důvodů hraničně nízkého počtu závodních týmů. Pro nás to bylo ale dobré, stavět obřák variabilně přes tři pisty byl nadstandard, který ten trénink posunul výš. Jednou jsme postavili dokonce dvě různé tratě - pro každého závodníka jednu, jelikož jeden potřeboval ještě krátké tyče a druhý už normální,“ ohlédla se za první částí soustředění šéftrenér Eva Kurfürstová a pokračovala: „V plánované dvoudenní pauze jsme se pak přesunuli na Passo Stelvio. Bylo tam sice více sněhu než ve Francii, ale o něco dříve odměkával. Trénink byl přesto velmi dobrý, na dané roční období vynikající. Jeden den jsme ještě jezdili obřím slalom a následující čtyři dny se zaměřili na slalom. V něm jsme plně přešli do dlouhých tyčí.“ 

 

Na Stelviu trénovala také členka reprezentačního A týmu žen a elitní slalomářka Gabriela Capová. Realizační tým Gábiny a juniorského týmu spojily síly a při přetlaku na ostatních pistách vytvořily v pěti lidech kvalitní tréninkové zázemí pro 3 závodníky. „V Les 2 Alpes se podařilo ukotvit techniku v obřím slalomu a teď můžeme zase začít jezdit těžší kopce. Ve slalomu s Gábinou jsem pracoval na zdokonalení stopy. Celkově jsem na tomto soustředění zažil zajímavé stavby tratí,“ prozradil Adam Klíma.

 

„Zatím vše běží podle plánu, závodníci mají 26 dní na sněhu a jsou tam, kde mají v tuto dobu být. Od 1. září tento tým čeká čtyřdenní slalomové soustředění v hale v Litvě, ve druhé polovině září pak osmidenní kemp na Hintertuxu, kde by se měl na sníh vrátit a k týmu připojit Štěpán Kroupa,“ uzavírá Eva Kurfürstová.

 

V plné přípravě jsou také členové RDJ, kteří se rozhodli vzít si z týmu finanční podíl a připravovat se mimo tento tým. Nadějné 2004 (loni první rok junioři) Marek Müller mladší a Vojtěch Kučera mají za sebou rovněž několik kempů a disponují toho času mezi 25 a 30 dny na sněhu. Kučera se v těchto dnech připravuje v Saas - Fee, kde trénuje se slovinským týmem, se kterým by se měl spojovat až do konce přípravy. Müller trénuje se svým domovském týmem RT Záhrobský a nyní je v hale v holandském Landgraafu. Na sníh se poprvé v této sezóně chystá i David Kubeš, 1. září by měl odcestovat na Stelvio.

 

(EK)

Photo: CzechSki/Eva Kurfürstová a archiv sportovcůPomoc Ukrajině