Slalom SP v Semmeringu pouze s Dubovskou a Sommerovou, obří slalom s Gašparíkovou

9 min 28 s

Po skvělém předvánočním vítězství Ester Ledecké v super-G ve Val d’Isere se k slovu dostávají opět závodnice pro technické disciplíny v čele s Martinou Dubovskou, která v mezidobí stihla vyhrát svůj premiérový závod Evropského poháru. V Semmeringu ji ve slalomu doplní pouze juniorka Elese Sommerová, neboť Gabriela Capová musela do konce roku do karantény. Na premiéru v SP se chystá juniorka Klára Gašparíková nastoupivší v obřím slalomu.

Martina Dubovská

K tréninku mezi vítězstvím v EP, které se datuje k 13. prosinci, a Semmeringem: Pár dní jsem regenerovala a poté se vrátila k tréninku. Napřed jsem měla menší kondiční blok zaměřený na sílu a pak tréninky v Jasné, kde jsem jezdila za skútrem, což bylo super. Měli jsem to vždy od 7.00 do 8.30 bez lidí. Jezdili  jsme 1 den volně, 1 den obřák a 2 dny slalom, pak jsem měla den pauzu a ještě 1 den slalom. Celkově to byl super trénink a na posledním byl i Jano (otec a bývalý trenér v jedné osobě, který bojuje se zdravotními problémy), takže to byl takový můj vánoční dárek.

Ke Štědrému dni: „Mamka si musela udělat test, abych vůbec přišla, nechtěla jsem riskovat nákazu. Nakonec jsme tedy i s přítelem byli na večeři u ní.“

Co Martinu nejvíce potěšilo pod stromečkem: „Ze všeho nejvíc jsem byla ráda, že mohu obdarovávat já své blízké. Já jsem dostala pár pěkných dárků už předtím a ty pod stromečkem už byly jen takový bonus. Ale dostala jsem atlas světa, který jsem si přála a i spoustu milých dárečků od kamarádů.“

Za jeden z nich se dá považovat i nový hlavní sponzor, kterého Martina právě v Semmeringu poprvé představí na své přilbě. „Ano, z té nové spolupráce se velmi těším a vážím si jí. Je v ní i symbolika česko-slovenské spolupráce, stejně jako u mě. Pán je ze Slovenska a od r. 1996 žije a firmu vybudoval v Praze, obdobně jako já vyrostla na Slovensku a závodím za ČR. To se mi líbí.“

O Semmeringu: „Mám ho ráda, byla jsem tady už jednou 18. a tehdy se mnou byla výjimečně i moje sestra a jako trenér ještě Jano. Mám super vzpomínky na slovenské fanoušky, kterých tady bylo strašně moc a také mně hodně fandili. Letos to bude jiné, bez lidí, ale jsem ráda, že můžu závodit tak blízko domu a těším se na to.“

K cílům v závodě: „Soustředit se plně na závod, jet naplno dvě kola a předvést to, na co mám a uvidíme, co z toho bude. Doufám, že to bude tak, jak chci.“

*

Gabriela capová bude na stratu slalomu chybět, neboť 21. prosince musela i s celou rodinou nastoupit do karantény kvůli kontaktu s covid-19 nakaženým. Podle všeho je zdravá, a tak se na ni můžeme těšit už po Novém roce v Zagrebu.

Elese Sommerová se na svůj 4. start v kariéře v SP chystala svědomitě a období kolem svátků vyplnila tréninkem. Věříme, že její 'počtvrté' bude 'poprvé' do cíle, neboť tato slalomářka jezdí vždy hop-trop a v SP to zatím bylo vždy 'trop'. Budeme jí držet palce, ať to tentokrát dopadne podle jejích představ.

Klára Gašparíková v SP zná zatím pouze roli předjezdce, kterou zažila při domácím SP ve Špindlerově Mlýně v březnu 2019. Tehdy ji jako ještě sedmnáctiletou skvělá atmosféra závodů natolik pohltila, že si vytyčila, že jednou chce do bílého cirkusu nejlepších lyžařů světa stabilně patřit a vše tomu podřídí. Ještě ten měsíc vyhrála MČR v obřím slalomu mezi ženami a je vlastně stále úřadují mistryní ČR, neboť v r. 2020 se MČR v technických disciplínách nekonalo a už ani konat nebude. V lednu 2020 však bohužel mladou juniorskou reprezentantku postihly zdravotní potíže, které ji s okamžitou platností vyřadila z loňské sezóny a dlouhou to vypadalo, že i tréninkového procesu vůbec. Nakonec se však její zdravotní stav stabilizoval a dle vyjádření lékařů nic nebrání vrcholové sportovní zátěži a účasti v závodech všech kategorií. V Semmeringu jakožto 5. žena českého žebříčku obřího slalomu (lépe umístěné závodnice neměly zájem startovat) především sbírá zkušenosti, které jednou bude chtít zúročit. V pondělním obřím slalomu má startovní číslo 71.

Závody vysílá živě Česká televize a Eurosport. Start pondělního obřího slalomu je v 10.00 první kolo a ve 13.00 druhé kolo. Večerní slalom v úterý začíná v 15.30 hod. a vyvrcholí druhým dějstvím od 18.30 hod.