Slalom na MS dokončila pouze Zazie Huml, Gabriela Capová i Elese Sommerová nedokončily první kolo

Slalom na MS dokončila pouze Zazie Huml, Gabriela Capová i Elese Sommerová nedokončily první kolo

6 min 48 s

Závěrečná ženská disciplína na MS - slalom - se musel obejít bez Martiny Dubovské, která by poprvé v kariéře startovala v první losované patnáctce, ale autonehoda maminky a její následný stav vedly k rozhodnutí Martiny zůstat na blízku mamince. České barvy i tak hájila trojice reprezentantek, z nichž dokončila pouze Zazie Huml na 31. místě. Mistryní světa se stala už podruhé na tomto MS Rakušanka Katharina Liensbergerová, stříbrnou medaili, už druhou na tomto MS, vybojovala s odstupem rovné vteřiny Petra Vlhová (SVK) a z bronzu a čtvrté medaile z letošního MS se radovala s dalších dalších 0,98 s Mikaela Shiffrinová (USA).


Jako první z českého tria na trať prvního kola mistrovského slalomu vyrazila se startovním číslem 35 Gabriela Capová, žena které na minulém MS patřilo 21. místo a před zraněním kolene z prosince 2019 zajížděla ve Světovém poháru ve slalomu pravidelně TOP30, tedy bodované pozice. Slalom na tomto MS ji ale ještě nezastihl v bývalé formě, ne že by koleno nefungovalo, ale chybí zatím odpovídající tréninkové objemy a dřívější jistota a to jde ruku v ruce se sebedůvěrou české reprezentantky. Navíc profil svahu ani rozestavení bran v prvním kole nebyly takové, jaké by Gabina i v nejlepší formě preferovala. 

“V prvním kole jsem se místy hodně trápila, i když musím říct, že v jízdě byly i světlé okamžiky, prostě slušné oblouky střídaly ty méně dobré. Jenže s tímto sklonem svahu a takto nakrátko postavenými brankami se trápím, i když jsem v top formě,” povzdechla si Gábina a pokračovala: “Bylo to postavené nerytmicky a chyběla mi tam rovina, na které bych to pořádně rozjela. Od startu jsem se do toho ale myslím pustila celkem dobře, rytmus jsem chytila a jela normálně, ale v průjezdné mě to vyvedlo z rytmu a kousek za ní znova. Pak jsem to ještě jednou rozjela, ale najednou jsem byla pozdě v dvojbráně a nestihla ji.”

K letošní návratové sezóně po zranění Gábina řekla: “Ještě nedávno jsem se trápila tím, že mi to letos zatím tak dobře nejde, teď už ale dívám dopředu, na další sezónu. Pozoruji jiné holky co si tím prošly a vidím, že jen špetka z nich se dokázala po tomto zranění vrátit hned v plné formě. Vím, že když budu makat a věřit, tak to dám, ale musela jsem napřed přijmout, že to tak je.”

Slibně si ve vrchní části prvního kola vedla Elese Sommerová se startovním číslem 54. Na prvním mezičasu jí patřil 27. čas, na druhém 35., pak ale přišla chyba a Elese spadla po vnitřní lyži.

Jedinou, která dokončila byla Zazie Huml s startovním číslem 56. Nakonec po velkém boji zajela 31. místo. “Jsem si vědomá, že jsem letos neměla tak dobrou přípravu, jak bych potřebovala, ale zranila jsem si nohu a musela být mimo. Účast na MS je ale vůbec tou nejlepší zkušeností, jaká mě potkala a dodala mi hodně motivace do další práce. Nejen slalom, ale i ty původně neplánované starty v paralelu a týmovém paralelu mi hodně daly. Jsem opravdu vděčná, že jsem tady mohla být,” řekla devatenáctiletá závodnice, která za ČR závodí teprve druhou sezónu a od podzimu bude lyžování kombinovat se studiem na prestižním Harvardu, kde byla nedávno přijata.  

Výsledky slalomu žen na MS najdete zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZomAgencePomoc Ukrajině