Skvělé 5. místo v NorAmu a výrazné bodové zlepšení pro Elese Sommerovou

Skvělé 5. místo v NorAmu a výrazné bodové zlepšení pro Elese Sommerovou

8 min 19 s

Už týden svádějí boje o dobrá umístění a cenné FIS body v Severoamerickém poháru (NAC), konajícím se v coloradském Copper Mountain, členové českého reprezentačního týmu Filip Forejtek (A tým muži), Elese Sommerová (A tým juniorky) a Celine Sommerová (B tým juniorky). V úterý klání vyvrcholila závěrečným slalomem, v němž Elese Sommerová zajela výborné 5. místo a získala dosud životních 27,43 FIS bodů. K tomu přidala 14. místo v obřím slalomu a 17. místo předchozí den ve slalomu. Filip Forejtek bodoval také 3x, a to 18. a 19. místem ve slalomu a 20. místem v obřím slalomu a Celine Sommerová urvala jeden bod ve slalomu.


Úterní 5. místo (3. mezi juniorkami - viz úvodní foto) ve slalomu NAC vyneslo Elese Sommerové vynikajících 27,43 FIS bodů, své dosavadní maximum vylepšila o téměř deset FIS bodů, což je pořádný skok. Gratulujeme. 

 

S umístěním i FIS body byla česká reprezentantka spokojená velmi, v jízdách však viděla rezervy. „Páté místo a 27,43 FIS bodů vůbec nejsou zlé, ale ty jízdy mohly být lepší. Celkově jsem spokojená strašně moc, ale byly to takové moje dvě průměrně dobré jízdy. Vím, že umím i lépe, nebyly totiž bez chyb. V 1. kole jsem těsně před cílem docela hodně chybovala (pozn. zajela 9. čas se ztrátou přes dvě vtěřiny), ve 2. kole už to bylo lepší, ztratila jsem na vítězku podstatně míň a posunula se na 5. místo. (pozn. od vítězky Lilly Lapanjové jí celkově dělilo 0,87 s). Sníh byl hodně agresivní. Druhé kolo bylo posunuté do míst, kde už to tolik agresivní nebylo, ale stejně to byl pořád ten 'grippy' sníh, co nenávidím,“ usmívala se. 

 

Příští slalom NAC bude startovat v elitní sedmičce. „To je super, zase mě to může posunout k dalšímu lepšímu výsledku, a to hned v Panoramě (CAN), kde se závodí 12.-18. prosince. Předtím ještě pojedu Evropské poháry ve slalomu. Rozhodli jsme se kvůli tomuto programu vynechat Světovou zimní univerziádu. Nedávalo mi smysl vyměnit ji za tyto důležité závody. Pokud chci být nejlepší, musím závodit na velkých soutěžích s těmi nejlepšími.“

 

Pro Elese Sommerovou je to silný začátek sezóny. „Konečně je to takové, jaké jsem si představovala, že bych to na začátku sezóny chtěla mít. Těší mě i povedený obřák - 14. místo v NAC je dosud mým nejlepším výsledkem a je to poprvé, co jsem si dokázala, že i obřák umím na této úrovni jezdit. A celkově je to dosud můj vůbec nejlepší začátek sezóny,“ má radost a nastiňuje, co dalšího by si letos přála: „Vedle usazení se v ECSL (Europaen Cup Start List, což znamená, že musíte v EP jezdit stabilně dobře a umístěním vysoko, abyste měli dost EP bodů a mohli v této listině figurovat), bych si přála se dostat ve slalomu do světové stovky, nejlépe sedmdesátky.“ Dnešní výsledek ji k tomuto přání přibližuje, odpovídá totiž pozici těsně za světovou stovkou.

 

Další zastávkou dvacetileté juniorky bude téměř domácí Killington, kde už tuto sobotu pojede poprvé v kariéře obří slalom Světového poháru. „Těším se, ten kopec znám, jako malá jsem na něm hodně trénovala, bydleli jsme asi 1,5 hodiny cesty od něj, což je na americké poměry opravdu jen kousek. Budu se tam cítit jako doma,“ připomíná své americké kořeny po mamince a dětství strávené v USA a dodává, že cílem v závodě bude zajet dobrou jízdu. „To mi bude stačit, jiné očekávání nemám.“ 

 

Po Killingtonu Elese čeká přesun do Evropy, kde už 2. prosince bude závodit na Evropském poháru na rakouském Pass Thurnu, poté se vrací zpět za oceán do Kanady na výše jmenované NorAmy v kanadské Panoramě. Kromě technických disciplín zde zvažuje i start v super-G.

 

Výsledky slalomu NAC a Copper Mountain najdete zde.

 

(EK)

Photo: archiv E. Sommerové