Skvělá Martina Dubovská zakončila fantastickou sezónu výborným 9. místem na finále SP v Lenzerheide

6 min 46 s

Velká gratulace Martině Dubovské nejen k vyrovnání druhého nejlepšího výsledku kariéry, kterým je 9. místo z dnešního slalomu na finále SP ve švýcarském Lenzerheide, ale k celé famózní sezóně. Dokázala se prosadit na 10. místo na světě a v ženském slalomu se stala druhou nejlepší ženou novodobé historie českého alpského lyžování. Gratulace směřují rovněž k jejímu týmu a k otci Janovi, který už s týmem tolik necestuje, má ale lví podíl na tom, že je dnes Maťa tam, kde je.

Martina měla na finále SP startovní číslo 15 a na ne zcela kompaktní trati s ním dokázala zajet 9. nejrychlejší čas prvního kola. Ve druhém kole jela také skvěle, na mezičasech útočila na průběžné vedení a při průjezdu cílem jí patřilo průběžné druhé místo. Další soupeřku ale porazila a bylo z toho konečné skvělé 9. místo a vyrovnání druhého nejlepšího výsledku kariéry.

„Mám radost, že jsem si v posledním závodě připsala další TOP 10. To je prostě super. Mrzí mě jenom to, že jsem po příjezdu do cíle ve druhém kole nebyla v zelených číslech. To jsem si moc přála, protože mi maminka vždycky říkala, že v cíli chce konečně vidět zelená čísla.

Maťa se stala teprve druhou ženou novodobé české lyžařské historie, které pronikla v hodnocení slalomu SP do TOP10. Před ní to několikrát dokázala pouze Šárka Strachová.

„Je pro mě neuvěřitelné, že jsem po sezoně mezi deseti nejlepšími slalomářkami na světě. Moc si toho vážím a mám velkou radost, že jsem se do této společnosti po tolika letech úsilí propracovala. Chtěla bych poděkovat všem, kteří mi pomohli to dotáhnout až do finále Světového poháru a věřili, že na to mám.“

Martina je sice na konci sezóny jedné, ale myšlenkami plynule navazuje na tu, která teprve začne. „Myslím, že už můžu začít víc a víc riskovat, abych se ve výsledkové listině dostávala co nejvýše. Mám na to celý příští rok. Ty jízdy letos ještě určité rezervy měly, a tak už se těším do další práce.“

Finále SP, stejně jako malý křišťálový glóbus za celkové prvenství ve slalomu, vyhrála Katharina Liensberberová (AUT). Náskokem 1,24 s porazila dnes druhou a v pořadí slalomu SP nakonec rovněž druhou, Američanku Mikaelu Shiffrinovou. Třetí místo na finále obsadila domácí Michelle Gisinová. Petra Vlhová skončila v posledním slalomu sezóny na 6. místě a přišla sice o malý glóbus ve slalomu (do dnešního závodu těsně vedla a nakonec stejně těsně byla sesazena na třetí místo), ale zajistila si trofej největší - velký křišťálový glóbus pro celkovou vítězku Světového poháru 2020/2021. Před zítřejším závěrečným obřím slalomem má totiž náskok více než sto bodů, tudíž už ji Lara Gut - Behrami o velký glóbus nemůže připravit.