Skiinterkriterium: Češi ovládli hodnocení národů jubilejního 60. ročníku

7 min 25 s

Uplynulý víkend se ve Ski centru Říčky v Orlických horách konal jubilejní 60. ročník mezinárodního závodu žáků v alpských disciplínách Skiinterkriterium. Jako tradičně se závodilo ve věkových kategoriích U14 a U16 v disciplínách slalom a obří slalom. Celkovými vítězi se stala Eva Mária Švidroňová ze Slovenska a Stanislaw Sarzynski z Polska. Čeští závodníci ovládli hodnocení národů.

Nejstarší mládežnické lyžařské závody na světě pořádané Ski klubem Ústí nad Orlicí se konaly po dvou letech, loni byl závod kvůli covidu zrušen. Letos bylo předem přihlášeno kolem 170 závodníků ze 16 zemí. Nakonec se jich na závodě prezentovalo 136. z 15 zemí světa. Kvůli současným covidovým opatřením museli organizátoři dodržovat přísná hygienická opatření, chyběl tradiční doprovodný program. Také samotné vyhlašování vítězů probíhalo po dojetí přímo na svahu.

V pátek celý program Skiinterkriteria otevřel obří slalom dívek do 14 let. V Říčkách bylo během závodu polojasné počasí, teplota na startu se pohybovala kolem mínus šesti stupňů. Nejrychlejší v součtu obou kol byla se startovním číslem 18 Slovenka Eva Mária Švidroňová, druhé místo obsadila Polka Weronika Wadrzyková, která za vítězkou zaostala o více než půl vteřiny. Pro bronz si dojela Češka Adéla Novakovská. Mezi chlapci v kategorii U14 bylo pódium ryze české.  Suverénním vítězem se stal Kryštof Rycek, kterého na pódiu doplnili druhý Ludvík Vacek a třetí Zdeněk Přibyl. V 10:35 odstartoval závod dívek do 16 let. V něm se z vítězství radovala domácí Katrin Kudělásková. Druhá byla Ruska Sofia Gusarovová, třetí Polka Wiktoria Badeleková. Ve stejné věkové kategorii vyhrál páteční závod Polák Stanislaw Sarzynski. Stříbro a bronz získali čeští závodníci, druhý dojel Stanislav Kolář, třetí Filip Fuchs.

Závěrečný sobotní den byl ve znamení slalomu. Počasí organizátorům vyšlo na výbornou, bylo slunečno, na trati čerstvý sníh. V 8:45 se na trať jako první vydaly dívky do 16 let. Nejrychleji si s ní poradila Češka Leontýna Kondělková. Stříbro putovalo do Slovinska zásluhou Aliny Leskovecové, bronz do Ruska díky Sofii Gusarovové. Stanislaw Sarzynski si v závodě chlapců do 16 let připsal druhé vítězství, potom co ovládl páteční obří slalom, vyhrál i sobotní slalom. Druhé a třetí místo obsadili slovenští závodníci. Druhý dojel Andrej Barnáš, třetí Daniel Palič.

Závod dívek do 14 let přinesl překvapení. Češka Agáta Slámková a Slovenka Eva Mária Švidroňová měly stejný součet časů, a obě se tak staly vítězkami. Na třetím místě skončila Polka Weronika Wadrzyková. V závodě chlapců do 14 let se z vítězného double radoval Kryštof Rycek. Na pódiu ho doplnili druhý Čech Jan Kolb a bronzový Polák Filip Nowosad.

Celkovými vítězi se stali Slovenka Eva Mária Švidroňová a Stanislaw Sarzynski z Polska. Česká výprava byla nejúspěšnější v hodnocení národů, druzí byli Poláci, třetí Slováci.

„Skiinterkriterium proběhlo podle všech regulí a pravidel FIS, která jsou pro tento závod nastavena. Navíc musím ocenit práci pořadatelského týmu, který odvedl maximum pro zdárný průběh závodů,“  hodnotil technický delegát FIS Rakušan Andreas Koch.

Na závodech byl přítomen i hejtman Královehradeckého kraje Martin Červíček. „Závod má velkou tradici, je v nádherném areálu uprostřed Orlických hor. Mnoho známých světových lyžařů a lyžařek se právě tady v Říčkách účastnilo žákovských závodů a je dobře, že Královehradecký kraj takovou akci podporuje,“ pochvaloval si.