Skiinterkriterium: Celkové prvenství obhájila reprezentace České republiky

9 min 33 s

Jeden z největších světových závodů žákovských kategorií v lyžování – Skiinterkriterium Říčky – má za sebou úspěšný již 54. ročník.

Soutěže proběhly v sobotu a v neděli 23. - 24. ledna 2016 ve Ski centru v Říčkách v Orlických horách. Své časy porovnaly kategorie U 14 a U16. Svátek „mladého“ sjezdového lyžování začal už v pátek večer, a to první poradou organizátorů s vedoucími výprav, rozlosováním startovních čísel a zahajovacím ceremoniálem v hotelu Říčky. V sobotu lyžařské naděje porovnaly své síly ve slalomu a v neděli v obřím slalomu. Po každém dni byly ihned vyhlášené výsledky. Zakončení závodů proběhlo také v hotelu večírkem na rozloučenou.

Novinkou letošního roku byly medaile, které byly vyrobeny speciálně pro tento, již 54. ročník. Medaile se skleněnou výplní a kovovým okrajem, podobné těm, které si odvezli „umístěné“ týmy z hokejového mistrovství světa v ČR 2015.

Foto a video k dispozici dole pod článkem...

Pojďme k závodění: v 9 hodin odstartoval slalomem první závodní den. Teploměry v Říčkách hlásily -10 stupňů, bylo oblačno až zataženo a začalo sněžit. V sobotních závodech nakonec 4 medaile získala Česká republika a stejně tak Slovensko, tým Nizozemska dvě medaile a Polsko s Ruskem po jedné.

Výsledky slalomů:

Starší žákyně: 1. Klaudia NEMCOVÁ (SVK) 1:35,65, 2. Noa BLOK (NED) 1:36,88, 3. Julia WLODARCZYK (POL) 1:40,86

Starší žáci: 1. Sergey MOL (NED) 1:38,21, 2. Ondřej SURKOŠ (CZE) 1:39,19, 3. Vojtěch BAMBUŠEK (CZE) 1.40,53

Mladší žákyně: 1. Rebeka JANČOVÁ (SVK) 1:14,22,  2. Alica SUROVÁ (SVK) 1:14,37, 3. Alena LABAŠTOVÁ (CZE) 1:14,89

Mladší žáci: 1. David KUBEŠ (CZE) 1:12,80, 2. Pavel SIROTENKO (RUS) 1:13,28, 3. Miroslav ILAVSKÝ jr. (SVK) 1:14,50

„Trať od prvního do posledního závodníka držela, preparace trati umožnila udělat absolutně perfektní závody. Nebyl žádný protest ani téměř žádný úraz, mimo jednoho vymknutého prstu,“ pochvaloval si ředitel závodů Jaroslav Křístek

Nedělní disciplínou mezinárodních závodů mladšího a staršího žactva v alpském lyžování byl obří slalom. Mezi dívkami obhájila své prvenství ze soboty Klaudia NEMCOVÁ (SVK) a z chlapců byl nejrychlejší Ondřej SURKOŠ (CZE). To bylo rozhodující v hodnocení absolutních vítězů letošního ročníku Skiinterkriteria.

Třetí zlato pro Slovensko z obřího slalomu vybojovala Klaudia NEMCOVÁ s časem 1:36,64. Pro stříbro si dojela s časem 1:38,66 ukrajinská reprezentantka Yuliya MAKETOVSKA a opět bronzová – stejně jako v sobotním slalomu skončila reprezentantka z Polska Julia WLODARCZYK, která zvládla trať za 1:39,12.

To nejlepší nakonec aneb z kategorie starších chlapců zajel nejlépe Ondra SURKOŠ (CZE) s časem 1:33,47 a náskokem na druhé místo 1,58 sekundy. Druhý dojel Jakub MATULKA (POL) za 1:35,05 a třetí příčku obsadil včerejší vítěz slalomu Sergey MOL (NED) s časem 1:35,43.

„I s průběhem nedělních závodů jsme naprosto spokojeni. Kromě dnešní mlhy a včerejšího lehkého zranění není nic, co by ubíralo na kvalitě těchto závodů. Naopak výkony závodníků, kteří si navzájem nenechali ani setinku vteřiny navíc, dokázaly, že v budoucnu určitě uvidíme tváře Skiinterkriteria ve světových pohárech,“ řekl ředitel závodů Jaroslav Křístek.

Výsledky obřího slalomu

Starší žáci:                                                                                         Mladší žáci:

Ondřej SURKOŠ (CZE) 1:33,47                                   1. Miroslav ILAVSKÝ (SVK) 52,05

Jakub MATULKA (POL) 1:35,05                                 2. David KUBEŠ (CZE) 52,15

Sergey MOL (NED) 1:35,43                                         3. Josh GALMARINI (GBR) 52,87

Starší žákyně:                                                       Mladší žákyně:

Klaudia NEMCOVÁ (SVK) 1:36,64                            1. Rebeka JANČOVÁ (SVK) 51,54

Yuliya MAKETOVSKA (UKR) 1:38,66                        2. Barbora NOVÁKOVÁ (CZE) 51,96

Julia WLODARCZYK (POL) 1:39,12                           3. Alica SUROVÁ (SVK) 52,85

Finální pořadí zemí: 1. Česká republika, 2. Slovensko, 3. Nizozemsko, 4. Polsko, 5. Velká Británie, 6. Rusko, 7. Ukrajina, 8. Bělorusko, 9. Turecko a Austrálie, 11. Řecko, 12. Bosna a Hercegovina, 13. Litva a Makedonie

"Závody proběhly na perfektně připravených tratích, kde startovní čísla nehrála velkou roli, což dokládají přední umístění některých závodníků z vyššími čísly. V rámci konkurence, která se letos v Říčkách utkala, se naši závodníci prosazovali dobře, i když zejména v kategorii dívek byly o něco úspěšnější Slováci (dvě vítězství Rebeky Jančové roč. 2003 v mladších žákyních jistě stojí za pozornost). Ve starších žákyních bohužel dvakrát nedokončila Barbora Zíková, která má jinak jistě potenciál se na mezinárodních závodech prosazovat do špičky," doplňuje svůj pohled Petr Záhrobský ml.,  člen trenérske rady žactva.

Záštitu nad závodem převzali:

Prezident svazu lyžařů ČR Lukáš SOBOTKA, hejtman pardubického kraje Martin NETOLICKÝ, hejtman královehradeckého kraje Lubomír FRANC, starosta města Ústí nad Orlicí Petr HÁJEK, starosta obce Říčky v Orlický horách Jaroslav KUCHTA, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, předseda České unie sportu Miroslav JANSTA a ministr obrany Martin STROPNICKÝ.

(AH)

Níže video: Videoanalýza, porovnání jízd vítězky Klaudie Nemcové (SVK) a nejlepšího české závodnice, páté v pořadí Viktorie Vydrové (CZE). Obří slalom kategorie starších žákyň (U16L) při 54. ročníku SKIINTERKRITERA v Říčkách v Orl. horách. Pokud přes toto video skočíte na Youtube, najdete i další z Říček na našem svazovém kanálu ...