Sjezdaři v Chile skvěle potrénovali, závěr soustředění ale poznamenal pád a zranění Zabystřana

Sjezdaři v Chile skvěle potrénovali, závěr soustředění ale poznamenal pád a zranění Zabystřana

8 min 52 s

Výborný trénink o 500 km jižněji než obvykle ve středisku Nevados de Chillan s aktivní sopkou za zády, mnoho rychlých kilometrů, otestovaný materiál, vynikající atmosféra s týmem STR. Došlo i na freeride a trénink technických disciplín. Ten však předposlední den soustředění „odnesl“ Jan Zabystřan, když v pádu po vnitřní lyži smetl trenéra Klinského. Všechna vyšetření v místní nemocnici byla negativní, až po příletu domů se zjistilo, že si Zaby přivodil frakturu kyčelní kosti. Trenér Klinský je po otřesu mozku v pořádku.


„Po prvním RTG 19. září jsem nevěděl, že to takhle dopadne,“ říká Jan Zabystřan a přibližuje, co se stalo. „Trénovali jsme obří slalom a Tomáš nám zrovna dělal fotky z jízdy, takže byl připravený v pozici za horizontem a já tam přiletěl v pádu po vnitřní lyži a ještě otočený k němu zády, protože jsem přitom zahákl rukou o bránu. Tomáš stihl nadskočit, stejně jsem ho ale podmetl a on spadl na hlavu, zatímco já po střetu s ním na bok.“ Vyšetření na CT ještě v Chile naštěstí u trenéra Tomáše Klinského dopadlo dobře a původně také RTG Zabyho pánve nic neodhalil. Na druhý den tým letěl podle plánu domů.

„Když jsme přiletěli domů, měl jsem na stehně velkou modřinu, která se po třech dnech vstřebala, ale ten bok bolel pořád, tak jsem po konzultaci s týmovým lékařem Jiřím Beznoskou podstoupil ještě magnetickou rezonanci u něj na pracovišti v Benešově, abychom měli jistotu. Nález u MRI se mu nelíbil, tak mě poslal mě na další RTG z jiného pohledu a ten odhalil na kyčelní kosti odlomek velikosti 2x1cm vzdálený 3-4mm od kosti. Je to při úponu quadricepsu a ten mi při pohybu odtahuje ten úlomek od kosti pryč, takže se nesmím teď hýbat, aby nebyly problémy do budoucna, mám berle na dva týdny. Poté snad budu moct mít izolovanou zátěž na horní polovinu těla, nesmí se to přenášet dolů. A po 4-5 týdnech od zranění budu mít další RTG, který ukáže jak se to vyvíjí. Pokud se zapouzdří ten úlomek, budu moci začít přidávat zátěž i dolů. Dva týdny bych se pak věnoval kondici a následně bych rád šel na sníh,“ vyhlíží český reprezentant s tím, že to mohlo dopadnout pro oba dva mnohem hůře, a tak se na celé věci snaží vidět pozitiva.

„Udělám něco do školy (pozn. studuje druhým rokem VŠ finanční a správní v Praze) a tak budu mít v lednu v hlavní sezóně méně práce a taky si odpočinu. Původně jsem měl mít po Chile dva týdnu pauzu, tak při optimálním průběhu jen další dva týdny přidám. A pokud opravdu vše půjde dobře, tak se nevzdávám ani myšlenky na první zamýšlený start sezóny - slalomu SP v Levi. Ale nic nechci zatím předvídat,“ uzavírá 15. muž z MS v Åre 2019 v alpské kombinaci. Přejeme rychlé zhojení a ještě rychlejší návrat do formy na lyžích. 

Krátce se ještě vraťme k rychlostnímu soustředění v Chile, na kterém naši reprezentanti odjezdili osmnáct dní na sněhu. Ty pro czech-ski.com shrnul nováček v mužském áčku jedenadvacetiletý Tomáš Klinský. „Po příjezdu jsme se postupně rozjížděli a aklimatizovali tréninkem především technických disciplín. Potom přišly na řadu sjezdařské ‚glady‘ a postupně pak klasické sjezdy v plné délce. Měli jsme tu nejlepší tréninkovou společnost v podobě norského ‚A‘ týmu mužů. Zhruba v polovině výjezdu nás pozlobilo počasí - během čtyř dnů napadlo opravdu dost sněhu. Po jeho zpracování jsme si střihli ještě pár sjezdařských tréninků, tentokrát s rakouským áčkem žen a došlo i na super-G na náročné velmi členité sjezdovce.“ 

Nyní od 6. října čeká Tomáše po dvoutýdenní aklimatizační pauze trénink v Saas-Fee s ostatními členy týmu - Ondřejem Berndtem, Kryštofem Krýzlem a Danielem Paulusem, kteří zůstali v Evropě a v periodě, kdy byli sjezdaři v Chile, absolvovali přibližně stejný počet dní na sněhu v rámci dvou soustředění v Saas-Fee.

(EK)

Photo: CzechSki/Archiv reperzentantů

 



Pomoc Ukrajině