×
Seznam zraněných se letos zdá být nekonečný a bohužel je zase delší i v českém týmu

Seznam zraněných se letos zdá být nekonečný a bohužel je zase delší i v českém týmu

03.02.2020

Letošní sezóna je pro alpské lyžaře, co se týče zranění, přímo selektivní. Z našich reprezentantů, kterých je dohromady napříč kategoriemi dospělých a juniorů dvaatřicet, se během letošní přípravy a závodní sezóny osm nějakým způsobem zranilo - což je čtvrtina. Ne všichni sice na lyžích, číslo je to ale významné. Jako poslední na nešťastnou soupisku přibyla juniorská reprezentantka Klára Pospíšilová, která si přetrhla přední zkřížený vaz, meniskus a natrhla postranní vaz v koleni a sezóna pro ni skončila.

Klára Pospíšilová se coby čerstvá juniorská mistryně ČR v super-G a alpské kombinaci zranila posledního ledna ve sjezdu v Söldenu. Na závodech mužů jela z tréninkových důvodů předjezd. Chystala se tímto způsobem na Evropský pohár v rychlostních disciplínách, jelikož letošní zima tréninkům sjezdu svými podmínkami příliš nakloněná není. „Nějak se mi to vymklo. První jízdu jsem na skoku letěla hodně daleko a nohu jsem si při dopadu trochu přisedla a ucítila jsem, jak mi v koleni něco luplo. Ale ani to nebolelo, dojela jsem normálně do cíle. Tam taky nic, takže jsem tomu vůbec nevěnovala pozornost. Ve druhé jízdě jsem už skočila normálně, ale při dopadu se najednou koleno zbortilo a spadla jsem,“ popisovala nepříjemný okamžik Klára. Magnetická rezonance následně ukázala přetržený přední zkřížený vaz, natržený vnitřní vaz utržený vnější meniskus. Kláru po plastice šití menisku čeká rehabilitace a půlroční lyžařská pauza. 

Jako první se tuto sezónu zranil Jan Zabystřan, když si při srážce v tréninku obřího slalomu v Chile s trenérem Tomášem Klinským odlomil kousek kyčelní kosti. Po dvouměsíční pauze se ale vrátil, a to velmi úspěšně. Hned na prvním SP v alpské kombinaci v Bormiu bodoval životním 19. místem.

O měsíc později se na tréninku motokrosu zranil Dan Paulus. Kompresní fraktura 9. hrudního obratle ho vyřadila z letošní sezóny, ale ne ze sportovní kariéry. Zranění se nemuselo operovat, ale Dandy tomu musel dát dostatek času. Nyní se vrací do kondičního tréninkového procesu a plánuje, že se ještě do konce zimy postaví na lyže. 

Ještě na konci listopadu na výjedzu ve Švédsku přestal trénovat a závodit člen B týmu mužů Michal Staszowski. Důvodem bylo zranění svalu v oblasti břicha, které ho dodnes nepustilo do tréninkové a závodní zatěže. Na této akci bohužel došlo ještě k jednomu zranění, byť ne přímo člena reprezentace, ale dvojnásobného juniorského mistra ČR v slalomu a obřím slalomu 2019 Fabiana Goly. Ve slalomu ho lyže po chybě vystřelily do vzdychu a následný pád z výšky na záda na nainjektovanou pistu původně nasvědčoval jen zhmoždění, ale následná MRI odhalila prolomení horní krycí ploténky 6. hrudního obratle. 

V polovině prosince přišla špatná zpráva od naší špičkové slalomářky Gabriely Capové. Na SP ve Sv. Mořici si po doskoku v kvalifikaci paralelního slalomu přetrhla přední zkřížený vaz v pravém koleni. Konec sezóny i konec nadějí na obhajobu loňských pozic v SP i v EP. Místo toho půl roku dřiny. Gábina nyní rehabilituje v Lublani, maká a dodržuje předepsaný rehabilitační plán. Zatím jde vše dobře, pouze ji občas zlobí zdravá noha, kterou tu a tam přetěží.

Po dobrém začátku sezóny a návratu na pozici české obřákové jedničky se pár dní po Gábině a týden po návratu z Číny zranil při tréninku obřího slalomu v Pfeders Kryštof Krýzl. V husté mlze vlétl do díry a vzniklým nárazem si poranil kotník. První pocity byly velmi skeptické, první magnetická rezonance naopak velmi optimistická, protože nic vážnějšího neodhalila. Z kotníku Kitanovi ale vytáhli 11 kubíků krve, což lékaře vedlo k provedení další MRI po dvou týdnech, když už bude otok pryč. Kryštof už byl dokonce i první den na sněhu, byť se zvláštními vnitřními pocity říkajícími, že něco není v pořádku. Druhá MRI už bohužel ukázala natržený vaz a poškozené kloubní pouzdro. Návrat na sníh se tedy musel posunout. Na MČR ve slalomu do kombinace už ale Kryštof jel předjezd a kotník hned otestoval nepříjemným pádem. Vše je na dobré cestě a pomalu nic nebrání, aby začal závodit.

Před Vánocemi přišla ještě jedna negativní zpráva. Juniorka Celine Sommerová už začátkem prosince nezabrzdila v cíli super-G a spadla. Koleno ji bolelo, ale nepřikládala tomu význam, měla za to, že je jen natažené, a že za měsíc bude zpět na lyžích. Bohužel předvánoční MRI odhalila přetržený přední zkřížený vaz a konec letošní sezóny. Celine byla na operaci 22. ledna a nyní zahájila rehabilitaci. 

Svalové zranění - rupturu - na hamstringové straně stehna si přivodil junior Ondřej Surkoš. Také on rehabilituje. Návrat do tréninkového procesu probíhá, závodit, doufejme, už brzy začne.

A v neposlední řadě, i když ne vinou zranění, je mimo hru až do konce sezóny Klára Gašparíková.

Všem přejeme hodně sil a brzký a úspěšný návrat a vám ostatním pevné zdraví a také trochu toho pověstného štěstí na vaší straně.

(EK)

Photo: CzechSki

 Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři