Šárka Strachová vstoupila do sezóny výborným čtvrtým místem. Bedna je blízko, vyhlíží dnešní závod

6 min 51 s

Povedený vstup do sezóny za sebou má elitní česká lyžařka Šárka Strachová. Na úvodním podniku Světového poháru v Aspenu ji těsně unikly stupně vítězů, po vyrovnaných výkonech v obou kolech slalomu si ale dojela pro parádní čtvrté místo. Ze suverénního triumfu se radovala Američanka Mikaela Schiffrinová.

Díky vydařené minulé sezóně startovala Strachová do prvního kola slalomu úvodního Světového poháru jako druhá. Předvedla povedenou jízdu a před druhým kolem útočila na stupně vítězů ze čtvrtého místa.

Také druhá jízda se české reprezentantce vydařila parádně a Strachová šla do průběžného vedení. Na startu už v tu chvíli čekaly pouze tři závodnice, všechny ale byly rychlejší, a Šárce tak „bedna“ těsně unikla. Přesto hned na startu sezóny potvrdila, že má skvělou formu a čtvrté místo je jedním z jejích nejlepších výsledků kariéry.

„Byl to náročný závod, ostatně jako vždycky tady v Aspenu. S jízdami jsem spokojená tak napůl, vždycky je co zlepšovat, ale čtvrté místo je hezké, myslím, že je to dobrý start do sezóny,“ řekla po závodě Strachová. „Druhé kolo bylo obtížnější, protože bylo ve stínu a nebylo moc vidět. Žádnou speciální taktiku jsem ale neměla, když chce člověk vyhrát, musí jet každou jízdu naplno,“ dodala.

Úspěch v Aspenu není pro českou závodnici žádnou velkou novinkou. Právě na americkém svahu se jí pravidelně daří, v letech 2008 a 2009 zde dokonce vyhrála. A dva triumfy v Aspenu jsou zatím jejími jedinými výhrami ve Světovém poháru.

Slalom naprosto suverénním způsobem ovládla domácí Mikaela Schiffrinová. Teprve dvacetiletá šampionka vyhrála s rekordním náskokem 3,07 sekundy před druhou Veronikou Velez-Zuzulovou ze Slovenska, třetí skončila Švedka Frida Hansdótterová. Na ni Strachové scházelo 62 setin.

Další české závodnice Martina Dubovská a Kateřina Pauláthová do druhého kola nepronikly. Dubovské na 35. místě postup mezi bodovanou třicítku unikl o 34 setin, Pauláthová první jízdu nedokončila. "Startovat s číslem po šedesátce není jednoduché, trať už není to, co třeba kolem čtyřicítky. Ale bojovala jsem, jen poslední úsek mi tolik nevyšel. Zítra je další šance," říká Martina.

Ve včerejším obřím slalomu Kateřina Pauláthová na konci rovinky vypadla po slibném prvním mezičase, na kterém figurovala se ztrátou 0,58s na třiadvacátém místě. "Ani pořádně nevím, co se stalo. Najednou se mi při výjezdu z oblouku na rovině sekla vnitřní lyže a už jsem ležela," popisuje smutně a naštvaně zároveň kritický okamžik Kateřina. Martina Dubovská s vysokým startovním číslem 65 podala velmi solidní výkon a útočila na postupové příčky, když jí od druhého scházelo jen 0,25s a skončila sedmatřicátá. "Chtělo to trochu více přidat na horním úseku a mohlo to být super", ví Martina.

V neděli čeká Strachovou a ostatní závodnice v Aspenu repete. Další slalom na stejném svahu, který je náhradou za zrušený závod v Levi. „Bude to pro mě další šance, bedna je kousek. Musím si co nejvíce odpočinout, abych byla stoprocentně připravená. Já a určitě další závodnice se budeme snažit Schiffrinovou porazit,“ vyhlížela.

Kompletní přehled výsledků sobotního slalomu v Aspenu naleznete zde, výseldky včerejšího obřího slaomu zde