Rychlý přesun ze snowboardu na lyže. Ledeckou čeká zlatá obhajoba v super G

Rychlý přesun ze snowboardu na lyže. Ledeckou čeká zlatá obhajoba v super G

6 min 4 s

Před dvěma dny ovládla Ester Ledecká podruhé za sebou olympijský závod v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Prkno bleskurychle nahradila lyžemi a zítra ji čeká první závod v alpských disciplínách – super G. V něm se bude snažit navázat na Hry v Pchjongčchangu, kde šokovala lyžařský svět zlatou medailí. Jak probíhal přesun na lyže? A jak vše vidí trenér Ledecké Franz Gramper? Čtěte ve článku.


Po triumfu na snowboardu čekala na českou obojživelnici celá řada oficialit a povinností. Absolvovala rozhovory s médii, tiskovou konferenci, neminula ji ani dopingová kontrola. 

„Po oficialitách jsme sbalili všechny věci a přesunuli jsme se do vesnice, kde jsme měli už vše připraveno. Ester jsme poslali co nejdřív spát, aby si odpočinula,“ popisuje fyzioterapeut Michal Lešák. „Následující den jsme ji nechali pořádně vyspat, potom dali krátkou rehabilitaci,“ dodává.

 

Na snowboardu Ledecká přetěžuje hlavně svaly jedné strany. Je tedy potřeba tyto svaly hodně protahovat a uvolňovat. Pro lyžařské disciplíny jsou svaly rovnoměrně zatěžovány, proto je třeba rehabilitaci zaměřit na aktivaci druhostranných svalů. 

 

Potom Ester čekala rozcvička a šla na kopec. Tam už na ni čekali trenéři Tomáš Bank a Franz Gramper, “ doplňuje Lešák. Ledecká a její tým si nejdřív vše projeli, aby se v lyžařském středisku Jen-čching zorientovali. Dali si volné jízdy tak, aby se česká reprezentantka rozjela jak na dlouhých, tak i na krátkých lyžích.

 

 

Očima trenéra Gampera: Tratě jsou obtížné. Okruh favoritek je malý

Trenérovi Franzovi Gamperovi se čínské tratě líbí. „Sníh je sice sušší, není tak ledovatý, ale určitě to není žádná velká komplikace,“ vysvětluje.

 

„Tratě jsou obtížné. Okruh favoritek na vítězství bude úzký. Myslím si, že tak pět až deset závodnic má šanci na vítězství. Samozřejmě když je trať jednoduchá, nahrává to možným překvapením, ale tady je to opravdu těžký kopec,“popisuje Gamper. 

 

Na přesun ze snowboardu na lyže podle něj měli pouhé dva dny. Ledecká je však na tyto přesuny zvyklá ze Světového poháru, takže v tom italský trenér nevidí žádný problém. 

 

„Na předcházející olympiádě vyhrála dvě zlaté medaile. Když člověk znovu vyhraje zlato, spadne z něj určitý tlak a je to výhoda pro přesun do lyžařských závodů. Když přidá další medaili, bude to skvělé, když ne, tak i přesto nebudeme z Pekingu odjíždět zklamaní,“ říká Gamper. 

 

Ledecká má v plánu jet v Pekingu super G, sjezd a kombinaci. Kde vidí trenér největší šance?

„Šance v super G a sjezdu jsou vyrovnané. Největším oříškem bude kombinace, protože slalom jsme neměli šanci skoro vůbec trénovat.“

 

Ester Ledecká vyrazí na trať olympijského super G v pátek ve 4:00 SEČ s číslem 2. Živě můžete sledovat na ČT Sport a Eurosportu 1. Kromě Ledecké budou na startu i další dvě Češky. Tereza Nová pojede jako 31., Barbora Nováková jako 33. Sjezd je poté na programu 15. února, 17. února se jede alpská kombinace. 

 

 

 (AM)Pomoc Ukrajině