Republikový výběr žáků zahájil přípravu na novou sezónu

Republikový výběr žáků zahájil přípravu na novou sezónu

7 min 6 s

Úsek alpských disciplín SLČR už po dva roky pracuje s rozšířenou skupinou Republikového výběru žactva. Nyní zahájil třetí sezónu soustředěním v termínu 12. - 16. května 2021 na Pitztalu pod vedením trenérů trenérské rady žáků Jaroslava Bogdálka, Jiřího Matějů a Tomáše Ťavody, které doplnil Patrik Benc.


Ve srovnání s loňskou a předloňskou sezónou má letos Republikový výběr žactva ve svých řadách pouze dva ročníky (2006 a 2007 spadající do kategorie staršího žactva), neboť uplynulá žákovská sezóna musela být kvůli covid restrikcím zrušena. Kvůli tomu nejmladší ročník 2008 nejel v kategorii žactva ještě ani jeden závod, proto nemohl být nikdo z tohoto ročníku nominován. RVž má letos 15 závodníků. Z ročníku 2006: Elena Drápalová, Leontýna Kondělková, Klára Křížová, Katrin Kudělásková, Simona Vomáčková, Patrik Fíla, Václav Halakuc, Jan Knobloch a Stanislav Kovář. Z ročníku 2007: Klára Dupalová, Lucie Tomšíková, Mariana Žišková, Filip Fuchs, David Janda a Josef Nakládal. Akce se zúčastnilo 14 z 15 závodníků. 

Cílem lyžařské části akce byla především volná jízda SG a ořákových lyžích, technika lyžování a rozvoj lyžařských dovedností, včetně jízdy v hlubokém sněhu a ve volném terénu. 

Člen trenérské rady žáků a metodik OSÚ AD SLČR Jiří Matějů shrnul lyžařskou náplň soustředění: „Počasí první den nebylo ideální, tak jsme se na slalomkách věnovali cvičením na techniku, především jsme se zaměřili na postoj, rovnováhu a rozvoj dovedností souvisejících s vycentrovaným postavením v různých rychlostech a terénech. Další tři dny se vydařily.  Málo lidí na ledovci, dobrá viditelnost a skvělé sněhové podmínky, i přes každodenních cca 5 cm nového sněhu, umožnily během ranního bloku velmi kvalitní trénink volné jízdy na SG. Trénink rychlosti, skluzu, vedení lyží v rychlé jízdě a vylepšování sjezdového postoje byly hlavní náplní této tréninkové fáze. Druhá fáze již byla na GS lyžích a byla zaměřena na kombinaci cvičení, rozvoje všech lyžařských dovedností – zatáčení, hranění a kontrola tlaku a částečně i jízdy v obřím slalomu. Pracovali jsme ve dvou skupinách chlapců a dívek, které se střídaly mezi trenérskými dvojicemi J. Matějů - P. Benc a J. Bogdálek - T. Ťavoda.“  

„Odpolední fáze byla zaměřena na kompenzační cvičení, lehké posilování břicha, zad, rukou a gymnastiku. Pro rozvoj motorických dovedností jsme zařadili nácvik žonglování s tenisovými míčky a pro rozvoj morálních vlastností a soudržnosti party také otužování v přírodním jezírku.

Večerní část byla věnována povídání o lyžování, materiálu a videoanalýze. Děti ve skupinkách probíraly co, jak a proč se děje na lyžích a jak se mohou zlepšit, když sami porozumí technice a pohybům,“ řekl Jiří Matějů k odpolední a večerní náplni s tím, že se celkově soustředění vydařilo a spolu se členy trenérské rady žáků budou dále v kontaktu s trenéry závodníků, se kterými by rádi komunikovali i kondiční přípravu. 

Další akce Republikového výběru žactva je v plánu v září v podobě krátkého kondičního soustředění a ve druhé půlce září čeká naše mladé naděje lyžařské soustředění na Passo Stelvio.

(EK ve spolupráci s JM)

Photo: CzechSkiPomoc Ukrajině