Republikový výběr mládeže zahájil přípravu na další sezónu v Rakousku

Republikový výběr mládeže zahájil přípravu na další sezónu v Rakousku

5 min 6 s

Uplynulá lyžařská sezóna je minulostí, a tak se závodníci všech kategorií už připravují na tu nadcházející. Výjimkou v tomto ohledu není ani republikový výběr mládeže, který absolvoval pětidenní soustředění na ledovci Mölltal v rakouských Korutanech.


Výprava 22 závodníků a čtyř trenérů dorazila na ledovec Mölltal v rakouských alpách v úterý 14. května, s tréninkem ale hned následující den začít nemohla. „Ve středu a ve čtvrtek byl uzavřený ledovec z důvodu silného větru a srážek. Jako alternativní program jsme realizovali kondiční tréninkové jednotky zaměřené na vytrvalost, koordinaci, dynamiku a kompenzační cvičení,“ uvedl šéftrenér mládeže a hlavní organizátor akce Jiří Matějů.

Od pátku už ale závodníci trénovali na lyžích. „Zaměřovali jsme se na rozvoj a pochopení základních lyžařských dovedností – postoj a rovnováha, otáčení, hranění, kontrola tlaku, časování a intenzita pohybů v oblouku. Nácvik a zdokonalení techniky doplnily volné jízdy a široká škála cvičení,“ upřesnil dále Jiří Matějů s tím, že dopoledne se lyžovalo, odpolední část vyplnila kompenzační cvičení a výklus. A nechyběl ani rozbor videa.

V sobotu se navíc ke skupině připojil slovenský reprezentant Andreas Žampa, majitel 106 startů ve Světovém poháru, který s mladými nadějemi vedl besedu a v neděli s každou ze čtyř tréninkových skupin strávil zhruba 2 hodiny přímo na svahu. „Ukázal svoji lyžařskou rozcvičku na lyžích a cvičení, která mu vyhovují při rozježdění. Dále navázal krátkým vysvětlením každé své jízdy a ukázkou jízdy. Jeho účast byla velmi přínosná, inspirující a motivační,“ pochvaloval si Matějů.

Celou akci právě díky účasti Andrease Žampy i přes nepřízeň počasí zhodnotili všichni účastnící i trenéři kladně a ve spolupraci s vybranými lyžařskými osobnostmi by rád úsek alpských disciplín pokračoval nadále.

Účastníci soustředění na Mölltalu

Skupina 1:
Trenér: Ludvík Vacek
Závodníci: Vanesa Bohánská, Agáta Kunrtová, Andrea Kučerová, Antonie Pantůčková, Karolína Topinková, Mia Vacková

Skupina 2:
Trenér: Šimon Vojta
Závodníci: Albert Bednář, David Chroustovský, Vojtěch Grym, Samuel Markovič, Christian Mário Tyle

Skupina 3:
Trenér: Jan Němec
Závodníci: Karolína Polášková, Sára Folwarczna, Iva Nakládalová, Jan Pešl, Štěpán Jahoda, Valentina Konopáčová

Skupina 4:
Trenér: Jiří Matějů
Závodníci: David Tyl Bardiovský, Roman Sobotka, Michal Břicháč, Matěj Sedláček, Šimon PecháčPomoc Ukrajině