Reprezentace alpských lyžařů vyhlíží start nové sezony

Reprezentace alpských lyžařů vyhlíží start nové sezony

10 min 39 s

V úterý 17. října se v Praze uskutečnila předsezonní tisková konference Úseku alpských disciplín SLČR, které se zúčastnili předseda úseku Ladislav Forejtek, šéftrenér Jan Fiedler a reprezentanti Jan Zabystřan, Kryštof Krýzl a Martina Dubovská.


Příprava českých reprezentantů pomalu finišuje. I vzhledem ke sněhovým podmínkám v Evropě ale neměli trenéři přes léto zrovna jednoduchou práci. „Museli jsme hledat alternativní řešení, je to složité, především na úrovni žákovské a klubové, protože kluby nemají přes léto a začátek podzimu tréninkový prostor. Nemají kde lyžovat, musí volit alternativu, kterou je lyžařská hala,“ naráží na jedno z nejčastějších řešení šéftrenér Jan Fiedler.

„Většinou naše kluby zamířily do lyžařské haly v Litvě,“ prozradil dále. „I když se dostanou na sníh a postaví se na lyže, tak z metodického hlediska ten trénink není ideální, protože tam jezdí na čistém ledě, nemůžou moc budovat techniku, v podstatě se jenom snaží nějakým způsobem projet vytyčenou trasu,“ uvedl.

Naopak reprezentace má většinou přístup k přírodnímu sněhu. „U té je situace malinko lepší. Mají na ledovcích přednost, ale musí se samozřejmě tréninkové tratě velmi brzo rezervovat. Například srpnové a zářijové tréninky ve Švýcarsku jsme zamlouvali už v dubnu. Musela se zaplatit záloha, aby nás vůbec do rezervačního systému zařadili. Poté je to boj o nejlepší možné místo,“ popisoval.

Krýzl se nevzdává. Kdybych chtěl končit kariéru, sezonu ani nezačínám, říká

V 37 letech se Kryštof Krýzl vrací po těžkém zranění kolena. Vše se stalo loni v prosinci v prvním kole obřího slalomu Světového poháru v Alta Badii, kde si přetrhl přední zkřížený vaz. Složité měsíce rekonvalescence ale dokázal překonat.

„Nebylo to nic příjemného. Člověk potřebuje hodně trpělivosti a věnovat tomu čas,“ vzpomínal. „Příprava byla zaměřená na rehabilitaci kolena. Byl jsem rád za možnost využití zázemí na pražském Olympu, kde jsem v podstatě strávil celé léto.“

Naštěstí teď už se český veterán pomalu dostává na sníh. „Pokročilo to do takové fáze, kdy víc času trávím na lyžích a těším se na nadcházející sezonu. Je zajímavé sledovat progres, který jsem udělal. Z invalidy až do současnosti, kdy mohu postupně zintenzivňovat tréninky,“ pochvaloval si.

Pochopitelně to není první zranění, co Krýzl zažil. Ale jak sám říká, moc těžších jich nebylo. „Zranění jsem v průběhu kariéry měl hodně, ale tohle je asi taková nejtěžší výzva ze všech,“ přiznal.

Krýzl je ve svých sedmatřiceti letech nejzkušenějším českým lyžařem. Přesto nad koncem kariéry nepřemýšlí. „Kdybych věděl, že to bude moje poslední sezona, tak bych do toho ani nešel. Je klidně možné, že po zimě kariéru ukončím, ale teď se tím vůbec nezabývám. Pořád mám před sebou cíle, které bych si rád splnil,“ poodkryl.

Dubovská se těší na sezonu. S novým trenérem v zádech

Do nové sezony míří s odhodláním také elitní česká lyžařka Martina Dubovská. „Na samotnou zimu se ještě úplně netěším, ale na závody už ano. Na atmosféru, na celý ten kolotoč,“ usmála se.

To vše po naordinovaném volnu, ale i náročné přípravě, kdy putovala po více evropských místech. „Měla jsem delší dovolenou, pak jsme byli na několika kempech v Hintertuxu. Následně jsme strávili léto v hale. Další tři turnusy jsme už byli na menších soustředěních,“ dodala.

Všechno má mířit k tomu, aby byla tato sezona úspěšnější než minulá. Vedla k tomu i změna trenéra. Tím novým je Livio Magoni, který spolupracoval dříve třeba s Petrou Vlhovou.

Cílem pochopitelně je, aby byly vidět výsledky, a to co nejdříve. „Těším se už na první závody v Levi, je to můj nejoblíbenější kopec,“ naznačila s tím, že důležité bude dobře začít.

Zabystřan absolvoval soustředění v Chile, v sezoně se zaměří na Super G

Jan Zabystřan vstupuje do zimy s řadou změn, hlavní disciplínou se pro něj stane Super G. „Teď je čas tlačit na jednu kartu a když se bude dařit, můžeme se rozmáchnout. Ale prostoru není tolik a trénink jsme směřovali k super-G, ostatní disciplíny šly stranou,” řekl. 

Český reprezentant vyrazil kvůli nepříznivým sněhovým podmínkám v Evropě na předsezonní soustředění do Chile, kam se vrátil po třech letech. Na jižní polokouli otestoval také lyže značky Kästle, na které přešel jako další z tuzemských elitních závodníků. „Hodně mi ten trénink pomohl. V Chile jsme trénovali s rakouským B týmem a lyže byly dost rychlé. Tak se těším na nadcházející sezonu,” nechal se slyšet. 

Oproti minulým rokům, kdy se soustředil spíše na Evropský pohár, ho tentokrát čeká více vystoupení v nejsledovanějším seriálu. „Je mi 25 let, už by to chtělo tam častěji bodovat. Měl bych jet asi šest závodů, kdybych tak ve třech čtyřech byl do 20. místa, bylo by to super. A čím výš, tím líp,“ odkryl své plány Zabystřan. 

Foto: Josef ŠtěpánPomoc Ukrajině