×
Juniorská příprava pokračovala v říjnu na tyrolských ledovcích

Juniorská příprava pokračovala v říjnu na tyrolských ledovcích

02.11.2018

V započatém trendu úplné společné přípravy pokračovala juniorská reprezentace i v měsíci říjnu. Po třech soustředěních ve švýcarském Saas-Fee, které odčerpaly značnou část prostředků juniorské reprezentace bylo nutné zvolit pro další výjezd některý z rakouských ledovců.

Mezi třetím Saas-Fee a prvním rakouským výjezdem se v Nymburku uskutečnilo na přelomu září a října druhé letošní kondiční soustředění reprezentačního družstva juniorů a mužského A-týmu. „Tréninky byly zaměřené více na specifické pohybové dovednosti lyžařů a z pohledu intenzity a zátěže se už více přibližovaly lyžařskému zatížení, jednalo se tak o ladění kondiční připravenosti včetně těžkých laktátových tréninků. Soustředění bylo samozřejmě vedeno svazovým kondičním trenérem Frantou Andrlem, kterému pomáhal jeho otec a náš nejzkušenější kondiční trenér Pepa Andrle,“ popisuje šéftrenér juniorů Jan Fiedler.

Obou říjnových lyžařských soustředění se zúčastnila většina členů juniorské reprezentace, po delší době se programu zúčastnil také Ondřej Surkoš. Jiný program jako jediná zvolila Bára Nováková, která díky přátelství svého nového slovinského trenéra Rasti Aznoha s taktéž slovinským koučem Gabriely Capové, měla možnost trénovat s českým ženským A-týmem. Poprvé po zranění vyrazila v říjnu na lyže také Nikola Bubáková, zatím oba ledovce věnovala volné jízdě.

Od 6. do 13. října probíhal tréninkový kemp na Pitztalu, němž závodníci tři dny věnovali slalomu a další tři dny obřímu slalomu. Zpestřením pro mladé reprezentanty byla i účast české sjezdařské jedničky Kryštofa Krýzla. „Bylo to velmi vydařené soustředění. Pro slalomový trénink se nám na dva dny podařilo zajistit sice placenou, ale vynikající pistu na GletscherSeeBahn. Tento trénink byl sice časově omezený do 9 hodin, než přijeli turisti, ale díky rychlé lanovce byl velmi výživný,“ říká Fiedler. „Jeden den se k nám připojil i Kitan, který se jinak připravoval ve skupině Dietmara Thöniho. Nutno říci, že to nebyl jen lyžařský trénink, kde jsme spojili program, ale Kitan poctivě dojížděl i na všechny kondiční tréninky pod vedením Franty Andrleho,“ dodává.

Další třídenní soustředění, které probíhalo od 24. do 27. října na Kaunertalu, bylo ve znamení spousty nečekaných změn a lehce komplikovaných situací. „Nejdříve jsme odjezd odložili kvůli avizovanému sněžení, které nakonec přišlo ve velmi nízké intenzitě. Po cestě na původně plánovaný Pitztal jsme za Prahou zjistili, že od dalšího dne tam nepojede Wildspitz Bahn, tedy lanovka, která přepravovala závodníky na jedinou možnou tréninkovou sjezdovku,“ vysvětluje šéftrenér juniorů s tím, že důvodem nebylo počasí, ale soudní příkaz z důvodu porušení stavebního zákona. V létě tam totiž upravovali cestu od lanovky ke sjezdovkám a podle všeho neměli stavební povolení.

Po této zjištění této informace Fiedler okamžitě zastavil všechna auta českých závodníků a rychle se snažil zajistit pistu a ubytování na některém jiném rakouském ledovci. "Nakonec jsme museli náš tým rozdělit: Ondra Berndt, Honza Zabystřan a Dan Paulus zamířili na Hintertux, kde ale byl velký přetlak týmů a nebylo možné předem zajistit trénink pro celou naši skupinu. Především Ondra potřeboval před Söldnem těžkou pistu na obří slalom a to Tux splňoval," zdůvodňuje.

Juniorský tým naopak zamířil na Kaunertal, kde sice středisko nebylo v provozu v plném rozsahu, ale lehký trénink slalomu i obřího slalomu možny byl. "To, jak vypadají ledovce po teplém létě a snad ještě tepleším začátku podzimu, dokladá i foto z Kaunertalu, kde jsme jen těžko poznávali sjezdovku, která poskytovala perfektní trénink SG na konci května," říká kouč. "Po zhodnocení aktuálních podmínek a výhledu počasí jsme soustředění zkrátili na pouhé tři dny s výhledem, že po sněžení, které už podle předpovědi do alp přišlo, vyrazíme o nějaký ten den dříve na další výjezd," dodává.

Jeho svěřence šeká další soustředění na začátku listopadu, 6.11. se juniorská reprezentace vydává do italské Soldy. "Toto soustředění vyvrcholí FIS a NJR závody, kde budeme moci poprvé otestovat připravenost a formu našich závodníků," plánuje. "Další kemp se uskuteční v termínu 24.11.-6.12. v italském Pfelders, kde se 29.11. náš tým rozdělí, část závodníků zůstane na závody ve Pfelders a větší část se přesune do nedaleké Val Gardeny na závody v rychlostních disciplínách, uzavírá šeftrenér juniorů.

Juniorský tým děkuje společnosti Don Quiet za včasnou dodávku reprezentačního oblečení. Většina závodníků oblečení poprvé vyzkoušela na druhém říjnovém výjezdu a, jak už je u Don Quiet zvykem, vše je kvalitní, perfektně sedí a skvěle vypadá.

JF, TH 

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska