První závod, první body! Dubovská v Levi vybojovala 14. místo

První závod, první body! Dubovská v Levi vybojovala 14. místo

5 min 16 s

Elitní česká slalomářka Martina Dubovská zahájila novou sezonu během tradiční zastávky Světového poháru ve finském Levi, kde jsou letos na programu znovu hned dva slalomy. V prvním sobotním závodě se Dubovské povedlo vybojovat konečné 14. místo a získat 18 bodů do hodnocení SP.


Dubovské bylo v sobotním finském slalomu 14. místo souzené. Tuto příčku obsadila už v prvním kole a v kole druhém ji dokázala uhájit, přestože ve finálové části závodu zaznamenala třináctý nejrychlejší čas.

V prvním kole Dubovská útočila dokonce na mnohem vyšší příčky a na mezičasech se pohybovala kolem první pětky, ale ve střední pasáži přišla za terénním zlomem trochu o rychlost, kvůli čemuž v cíli nabrala ztrátu 2,03 sekundy. Od elitní desítky ovšem Dubovskou v tu chvíli dělilo jen 31 setin sekundy a mohla spřádat plány na útok pro odpolední druhou část závodu. Bez šancí totiž rozhodně nebyla.

Druhé kolo začala jednatřicetiletá česká reprezentantka velmi slušně, když hned po startu chytila dobrý rytmus. Kritická část svahu za druhým mezičasem, kde měla problémy i řada dalších slalomářek, však Dubovskou trochu rozhodila. Na terénním zlomu podjela branku, musela více zahranit a znovu ztratila rychlost. 

Přestože se dokázala poměrně rychle vrátit k plynulé a čisté jízdě, ztrátu po chybě už neměla šanci dohnat. Po svém dojezdu do cíle byla průběžně čtvrtá se ztrátou 75 setin na vedoucí Kanaďanku Ali Nullmeyerovou. Ve zbytku závodu se nakonec Dubovská propadla zpět na 14. místo a na Petru Vlhovou, která první slalom sezony vyhrála, ztratila 3,72 sekundy.

„Je super, že nějaké body jsou doma, ale doufám, že zítra to vylepším a posunu se trochu výš. Ve svých jízdách jsem udělala pár chyb a hlavně v prvním kole jsem se necítila příliš dobře,“ hodnotila po závodě Dubovská.

Za Vlhovou, která ve druhém kole předvedla suverénně nejrychlejší jízdu, se na druhé místo dostala  se ztrátou 1,41 sekundy Němka Lena Dürrová. Třetí příčku vybojovala Katharina Liensbergerová a na zklamanou Mikaelu Shiffrinovou zbylo až čtvrté místo.

V sobotním závodě startovala rovněž Adriana Jelínková, která ale nedokončila první kolo.

V sobotu se měl také v Zermatt-Cervinii jet mužský sjezd s Janem Zabystřanem na startu. Počasí, které v posledních dnech zapříčinilo zrušení několika tréninků, se ovšem neumoudřilo a první rychlostní závod sezony musel být zrušen.

Výsledky sobotního slalomu
1.  Petra Vlhová (SVK) 1:50,59
2.  Lena Dürrová (GER) +1,41
3.  Katharina Liensbergerová (AUT) +1,55
4.  Mikaela Shiffrinová (USA) +1,70
5.  Sara Hectorová (SWE) +2,60
6.  Ali Nullmeyerová (CAN) +2,97
---
14.  Martina Dubovská (CZE) +3,72
Adriana Jelínková (CZE) DNF

Foto: Christophe Pallot/Agence ZoomPomoc Ukrajině