×
První SP alpských lyžařů roku 2017 přivítá chorvatský Zagreb se čtveřicí českých závodníků

První SP alpských lyžařů roku 2017 přivítá chorvatský Zagreb se čtveřicí českých závodníků

02.01.2017

Světový pohár oslaví právě v Zagrebu své 50. výročí. Pátého ledna při mužském slalomu to bude přesně padesát let, kdy se jel v Berchtesgadenu první závod, rovněž slalom. Zvítězil tehdy Heinrich Messner (AUT). „Bude to asi velké a ponese to v duchu oslav, ale v Zagrebu je to vždycky velké,“ říká Kryštof Krýzl, jediný z Čechů přihlášený k závodu. O dva dny dříve, 3. ledna jedou slalom ženy a na startu budou tři Češky: Šárka Strachová, Martina Dubovská a Gabriela Capová.

Šárka Strachová dál vyhlíží stupně vítězů. V minulém závodě na Semmeringu jí na šestém místě unikly o dvaapadesát setin a možná právě v Zagrebu by to mohlo vyjít. Bedny tady v minulosti zajela dvakrát. Ty premiérové v SP v roce 2007 a další o dva roky později, pokaždé třetí místo. Letos jezdí zatím velmi vyrovnaně, spokojená ale úplně není. „Je dobře, že jezdím vyrovnaně, ale větší radost bych měla, kdyby to bylo takhle vyrovnaný o tři až čtyři, možná pět příček směrem kupředu. Vždycky udělám chyby, které mě stojí setiny a třeba by mě vynesly na podium." Silvestra a Nový rok oslavila tradičně tréninkem v Rakousku. Tentokrát, stejně jako Švédky nebo Američanky, trénovala v Obdachu. „Nevím, jestli se tomu dá říkat středisko, je to takový zapadlý vlek, ale trénuje se zde dobře. Pracujeme na tom, aby z oblouků nebyla dobrá třetina nebo polovina, ale aby byly dobré všechny. Doufám, že to ještě dokážu posunout a z podia se na diváky do cíle ještě podívám," přeje si Šárka.

Martina Dubovská minulý týden na Semmeringu poprvé v sezóně bodovala a hned 18. místem. „Dala jsem si mezi závody pauzu, byla jsem dva dny doma. Dnes jsme jezdila slalom od Semmeringu, tedy po třech dnech, poprvé. Při volném ježdění po závodní pistě to bylo celkem hrbolaté, ale myslím, že to bude nakonec vystahovaná do ledu. Je to prolité vodou, ale není to nainjektované, takže to bude zase trochu jiné. Na tréninkové pistě to ale bylo hodně dobré, byly ledové plotny. Uvidíme v závodě, ale plán je jet jako raketa,“ směje se Martina.

Gabriela Capová má také v plánu jet naplno a profil svahu v Zagrebu by jí mohl vyhovovat. „Byla jsem na přelomu roku trénovat dva dny v Mariboru, jezdila jsem jeden den obřák a jeden den slalom. Jde už to jakžtakž dobře, ale je to jako na houpačce, někdy mi to sedne, někdy ne. Cítím se ale dobře, lépe než předtím, zlepšila jsem se od období, kdy jsem byla začátkem sezóny na severu,“ říká Gábina.  

Kryštof Krýzl přicestuje do Zagrebu dva dny před závodem. "Na Silvestra a Nový rok jsem byl u Daniho (trenéra) v Itálii. Jen hodně lehce jsem dva dny potrénoval, byl jsem totiž dost nachlazený. Polehával jsem i a popíjel čajíčky, ale dostal jsem se z toho. Kvůli toho jsem se vlastně rozhodl nejet na Předsilvestrovskou show. Musel bych cestovat tam a za dva dny zase zpět a asi to bylo dobré rozhodnutí. Mrzí mě sice, že jsem tam nemohl být, na ty všechny lidi jsem se hodně těšil, chtěl jsem je vidět, ale zvolil jsem izolaci, protože by mě to asi udolalo a teď bych nemohl závodit.“ A jak má Kitan Zagreb rád? „Závod je to moc dobrý, atmosférou podobný Schladmingu, člověk tam cítí nervozitu. Na tomhle kopci to tam ale musím rubat a riskovat, jít hodně do rychlosti. S tím jsem měl v posledním závodě v Madonně trochu problém. Cíl je to co nejvíce napálit. Vím, že když pojedu jako v Madonně, není šance, protože tam jsem byl přibrzděný. Je to v hlavě. Myslím si, že už nebudu tak nervózní, jak jsem byl tam. Teď vím, že nemám co ztratit a těším se na to,“ uzavírá Kryštof.

Závod v přímém přenosu vysílá Eurosport. Start ženského slalomu 3. ledna je 1. kolo v 13.00, druhé v 16.15 a mužský slalom 5. ledna startuje ve 14.45 první kolo a v 18.00 druhé.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgenceToyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři