×
První část výpravy alpských lyžařů odletěla do Pchjongčchangu

První část výpravy alpských lyžařů odletěla do Pchjongčchangu

05.02.2018

V pondělí 5. února po 18. hodině nebrala první část české olympijské výpravy alpských lyžařů kurz Jižní Korea. Čítá čtyři muže a jednu ženu. Tou není nikdo jiný než Ester Ledecká. Čtyřlístek mužů tvoří Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Zabystřan a Jan Hudec.

Odletu první části české výpravy z letiště Václava Havla v Praze Ruzyni přihlíželi jak ředitel Armádního sportovního centra Dukla plk. Ing. Jaroslav Priščák, PhD. tak předseda Úseku alpských disciplín Ing. Aleš Krýzl. Při příležitosti odletu jsme našim olympijským reprezentantům položili dvě otázky. Tou první bylo, co pro ně start na ZOH znamená a druhou, co nesmí v žádném případě chybět v jejich olympijském zavazadle, případně zda mají nějaký předstartovní rituál.

Ondřej Berndt

1.) Znamená to pro mě splněný sportovní sen, byl to odmalička můj sen podívat se OH.  Největší šance vidím v alpské kombinaci a pak ve slalomu, ale uvidíme, jaká budu mít startovní čísla, ale mohla by být o malinko lepší než v SP. Cílem je podat co nejlepší výkon a uvidím, kam to dá. Kdyby do 20, bylo by to super, musí se ale povést sjezd. Do třicítky to bude dobré. Těším se moc.

2.) Nic takového, na co bych byl upnutý, nemám. Mám ale své rituály v rozcvičce, který nikdy nevynechám. A v Číně na Far East Cupu jsem kvůli velké zimě jel poprvé s nákrčákem a ty slalomy všechny vyhrál a tak už jsem ho nesundal a jezdím s ním každý závod.

Filip Forejtek

1.) Už jsem pomalu začal ztrácet víru, nevěřil jsem tomu. Teď je to obrovský pocit štěstí. Bude to životní zážitek. Nejlepší bude asi ta atmosféra. Jinak nebylo moc času na přebalení, protože jsem včera přijel z MSJ. (Pozn. Filip na MSJ obsadil výborné 5. místo ve sjezdu.)

2.) No lyže, ty by chybět neměly (smích). Nic extra nemám. Jen před startem jdu do lyží dvakrát. Tzn. jednou vázání zacvaknu, hned mě vycvaknou a hned ho zacvaknu znovu. Pro štěstí.

Jan Zabystřan

1.) Je to naprosto parádní, po YOG a ODM je to první reálná Olympiáda. Je to tady, sen každého sportovce. I trenéra, dodal Honzův trenér Filip Marek. Je to super. Už jsem v to ani nedoufal a pak jsem se to na přípravném soustředění před MSJ ve Špindlu 25. ledna dozvěděl, což byl ten nejlepší dárek k mým 20. narozeninám, které jsem měl o den později 26. ledna.

2.) Asi ne, žádného talismana s sebou nemám. Před závodem se snažím dělat stejné věci, ale pokaždé se to nakonec trošku liší. Ale základem je se pořádně den před závodem najíst a pak to jde samo (úsměv).

Jan Hudec

1.) Prvně chci říct, že mi je hrozně moc líto Kryštofa Krýzla, je hrozné že se zranil takto před Olympiádou. Já už jsem byl smířený s tím, že nikam nepojedu a taky jsem tvrdil, že kdyby se to změnilo, musel by to být osud, nějaké řízení vyšší moci a ono se to stalo, takže svou účast na třetích ZOH beru jako obrovský dar, za který děkuji.

2.) Nesmí chybět čisté spoďáry (smích). Rituál mám. Ten vnitřní. Rozdýchat se, pomodlit a pak být na sebe vnitřně přísný. Povzbuzovat se tak, abych to dal na hranici svých možností. Neříkám to nahlas, ale je to vnitřní boj, který ve mně vevnitř probíhá.

Ester Ledecká k byla odbavena bočním vchodem, aby měla před ZOH potřebný klid, proto se našeho rozhovoru neúčastnila.

Smolařem sezóny je Kryštof Krýzl, který se před pár dny zranil a na ZOH neodcestuje. Stejným smolařem je Pavla Klicnarová, která se zranila už v prosinci a ani ona by v případě plného zdraví na ZOH nechyběla. Místo toho podstupuje, bohužel, už čtvrtou operaci nohy. 

Přejeme našim olympionikům šťastnou cestu a mnoho úspěchů.

(EK)

Photo: Anna Veselá, hokejzurnal.cz

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska