Příprava reprezentace mužů na sezónu: uzavřená Argentina, tvrdá kondiční příprava a ideální podmínky v Saas-Fee

Příprava reprezentace mužů na sezónu: uzavřená Argentina, tvrdá kondiční příprava a ideální podmínky v Saas-Fee

8 min 18 s

Mužské reprezentační družstvo je v plném nasazení uprostřed přípravy na nadcházející sezonu. Právě teď se nachází na soustředění v Saas-Fee. Přípravu výrazně ovlivnilo uzavření Argentiny, kde reprezentanty čekalo klíčové soustředění. Jak si se situací reprezentace poradila a co všechno už absolvovala přiblíží šéftrenér mužské „A“ reprezentace Jan Fiedler.


Lyžařskou přípravu začala mužská reprezentace koncem května na Kaunertalu, kde se konalo soustředění zaměřené na rychlostní disciplíny. Kempu se účastnili Ondřej Berndt, Jan Zabystřan a z „C“ týmu Jan Koula. Následně se mužský „A“ tým ve složení Jan Zabystřan, Kryštof Krýzl a Filip Forejtek sešel na 10 dní v Les duex Alpes, kde trénoval technické disciplíny. K  reprezentačnímu „áčku“ se o něco později připojili i Jan Koula a Marek Müller z „C“ týmu. 

 

Argentina se zcela uzavřela 

Začátkem srpna absolvoval reprezentační tým ještě krátké soustředění na Passu Stelviu a vše směřovalo ke kempu v Argentině, který měl být pro přípravu stěžejní.  Jenže nastal problém, neboť se Argentina pro cizince kvůli covidu uzavřela. „Argentina na konci července začala omezovat počet cizinců, kteří mohli do země přicestovat, a letenky do země byly beznadějně vyprodané,,“ popisuje situaci Jan Fiedler.„I proto jsme se obrátili na FIS Travel, který nám pomáhal zajistit letenky. Jenže situace v Argentině byla čím dál složitější a argentinské ministerstvo zahraničí v srpnu vydalo zákaz udělovat víza sportovcům ze všech koutů světa. Organizátorům kempu se bohužel nepodařila zajistit výjimka a naše soustředění v Argentině tím definitivně padlo,“ dodává reprezentační trenér.

 

Plán B vyšel skvěle 

Reprezentanti tak museli přistoupit k záložnímu plánu. Nakonec se rozhodli pro švýcarské Saas-Fee, kam odcestovali 28. srpna. První dny kempu se věnovali obřímu slalomu. Po domluvě s polským ženským svěťákovým týmem se podařilo zajistit pro Jana Zabystřana, Ondřeje Berndta a Tomáše Klinského společný třídenní trénink superG. Závěrečné čtyři dny jsou ve znamení  slalomu.  Podmínky pro trénink podle Fiedlera nemají chybu. „Je to tady skvělé. Sluníčko nám svítí každý den, pista je ideálně tvrdá, v sousedství jsou největší hvězdy světového lyžování,“ říká.

Po ranních a dopoledních trénincích na lyžích následuje odpoledne kondiční  příprava pod vedením Františka Anderleho, který s reprezentanty pracuje soustavně celý rok. „Kluci mají za sebou už pět kondičních soustředění, na kondici se pracovalo hlavně od půlky června do konce července. Teď už se ladí spíše detaily. Tady v Saas-Fee je kondiční trénink přizpůsoben lyžařské zátěži, “ doplňuje Fiedler. 

 

Kondička nabírají i spikeballem

Díky slunečnému počasí posilují a cvičí reprezentanti venku. Klasický kondiční trénink doplňují hrami např. volejbalem nebo spikeballem. Spikeball je hodně oblíbený, dokonce Jan Zabystřan a spol. se chystají na amatérské mistrovství republiky v tomto sportu. *

 

Do Saas Fee se má reprezentace ještě jednou vrátit, desetidenní kemp je zde naplánovaný od 23. září do 3. října. Další reprezentační program bude záviset na prioritách jednotlivých závodníků a jejich disciplínách. „Například  Kryštof Krýzl bude cílit na obří slalom v Söldenu, takže bude hledat takové tratě, které jsou té v Söldenu co nejvíce podobné. Honza Zabystřan zase bude chtít trénovat rychlostní disciplíny, Ondra Berndt slalom.“

„Ale určitě chceme dál fungovat co nejvíce pohromadě, a to i z důvodu, že na společná soustředění s námi jezdí kondiční trenér František Anderle a skvělé fyzioterapeutky Jana Rothkögelová a Nikola Klinská,“ uzavírá Jan Fiedler. 

 

 

Na soustředění v Saas-Fee jsou:

A tým:  Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt, Jan Zabystřan, Tomáš Klinský, Jan Koula

C tým: Jan Koula, Marek Müller, Michal Staszowski

Na některé tréninky se připojuje členka A týmu žen: Tereza Nová

 

* Spikeball je dynamická hra pro dvě dvojce podobná volejbalu a cílem hry je maximálně třetím úderem odrazit míček od hrací trampolínky. 

 Pomoc Ukrajině