Příprava na sezónu vrcholí. Pokračující komplikace se sněhem, útočiště ve Schnalstalu a trénink se světovými hvězdami

Příprava na sezónu vrcholí. Pokračující komplikace se sněhem, útočiště ve Schnalstalu a trénink se světovými hvězdami

7 min 28 s

Sezóna alpských lyžařů sice odstartovala na konci října Světovým pohárem v Söldenu, jenže od té doby byly kvůli počasí a nepříznivým sněhovým podmínkám zrušeny další tři zastávky tohoto nejprestižnějšího seriálu – ženský a mužský sjezd v Zermattu/Cervinii a paralelní závody v Lechu Zuersu. Reprezentace v čele s šéftrenérem Janem Fiedlerem tak hledala možnosti, kde během října a listopadu ještě doladit formu. Ideálním útočištěm se stal italský Schnalstal, kde navíc čeští reprezentanti trénují s hvězdnými jmény jako Alexis Pinturault nebo Žan Kranjec.


Hlavní komplikací celé letní přípravy byl nedostatek sněhu na ledovcích, ideální podmínky pro trénink nejsou ani teď na podzim. „Všechny týmy jsou z této situace zoufalé. Každý hledá, kde trénovat. V létě to bylo extrémní, nebyl sníh. V říjnu, listopadu se běžně lyžuje i mimo ledovce. Teď je velmi těžké najít nějakou dobrou sjezdovku na trénink,“ komentuje situaci šéftrenér české reprezentace Jan Fiedler. 

 

 

V polovině října trénovala mužská část reprezentace na ledovci Pitztal, kde se trénink zaměřoval na rychlostní disciplíny. „Podařilo se nám tam odtrénovat tři dny, pista byla místy měkčí kvůli čerstvě napadanému sněhu, ale vytěžili jsme z toho maximum.“ V Rakousku měl český tým možnost trénovat se zajímavými partnery jako například s kanadským a slovinským „A“ týmem v rychlostních disciplínách. 

 

Schnalstal a další dobrá společnost

Původním plánem pro začátek listopadu byl kemp ve Švédsku. Tam ale panuje velmi teplé počasí, navíc jsou v provozu pouze dvě krátké sjezdovky na slalom. Proto bylo nutné najít náhradní řešení, kterým se nakonec stal italský Schnalstal (Val Senales). A Fidler i závodníci si ho nemohou vynachválit. „Jsou zde skvělé podmínky na trénink obřího slalomu. Mají tu jednu speciální sjezdovku pro ty nejlepší manšafty, která se velmi draze platí.“ Cena pronájmu tréninkové linie na takovéto sjezdovce činí cca 400 euro denně za jeden tým. Česká reprezentace má v Itálii navíc velmi kvalitní „sparring“ partnery na trénink například dvojnásobného mistra světa, vítěze Světového poháru ročníku 2021 a jednoho z nejlepších závodníků v obřím slalomu Francouze Alexise Pinturaulta či stříbrného medailistu této disciplíny z olympijských her v Pekingu Slovince Žana Kranjece. „Jsme za tuto možnost strašně rádi. Hlavní dík patří Svazu lyžařů ČR a Centru sportu Ministerstva vnitra OLYMP, kteří nám s financováním těchto kempů velmi pomáhají.“

 

Poněkud zajímavou cestu na soustředění na Schnalstalu měl Jan Zabystřan. Ten měl minulý víkend startovat na Světovém poháru v Lechu, který byl nakonec kvůli nepříznivému počasí zrušen. Ještě předtím měli mít Zabystřan a Adriana Jelínková speciální trénink na Kaunertalu, jako přípravu právě na závody v Lechu. „Zaby byl zrovna na cestě na Kaunertal, když zrušení Lechu oznámili. Za Innsbruckem tedy odbočil na Schnalstal. My všichni jsme pak přijeli o den později a společný trénink obřák s Adrianou proběhl právě tam,“ vysvětluje Fiedler. 

 

Nejbližší podnik – Levi

Nejbližšími závody Světového poháru jsou dva ženské slalomy ve finském Levi, které se pojedou 19. a 20. listopadu. Na startu se představí Martina Dubovská a Elese Sommerová. Obě závodnice se minulý týden připravovaly na závodní sjezdovce přímo v Levi. Mužská reprezentace v čele s Janem Zabystřanem, Kryštofem Krýzlem a Janem Koulou do závodního kolotoče vstoupí závody Evropského poháru v rakouském Gurglu 1. a 2. prosince. 

 

Fotografie: František Andrle

 

 



Pomoc Ukrajině