×
Povídání s Tomášem a Ondřejem Bankem, Křížová v AK po sjezdové části na 22. místě

Povídání s Tomášem a Ondřejem Bankem, Křížová v AK po sjezdové části na 22. místě

09.02.2015

Z reportáží vysílaných Českým rozhlasem - Radiožurnálem jsem pro vás připravili povídání s Tomášem a Ondrou Bankem.

Je to poprvé, co byl Ondra v bezvědomí. „Těch prvních patnáct minut bylo asi nejhorších, co jsem s bráchou zažil, při ostatních zraněních totiž hned komunikoval. Trvalo mi asi tři minuty, než jsem se k němu dostal, napřed jsem nemohl najít své lyže a pak už jsem jel nejkratší stopou k němu. Když jsem přijel, byl to strašný pohled, měl jsem ukrutný strach. Těch deset, patnáct minut než se probral, jsem měl velký strach o jeho život,“ říká Tomáš Bank.

Pád to byl opravdu hororový, zranění naštěstí nikterak vážná. „Pamatuji si jen začátek pádu, příčinu si nepamatuji, jen ten následek, když jsem vlétl do brány po hlavě na jedné lyži. Kluci říkali, že se mi tam v hlubokém sněhu nějak rozjely lyže nebo že se mi tam lyže zařízla a před skokem mě to rozhodilo,“ popisuje kritický moment své jízdy Ondra a dodává: „Já jsem to ještě neviděl, ale všichni říkají, že to bylo brutální. Nejdůležitější je, že to neskončilo hůř, mám jen otřes mozku a asi nalomenou zánártní kůstku, hlava mě nebolí, těch několik stehů v obličeji, to jsou jen kosmetické věci, které neberu moc vážně,“ hlásí pozitivně Ondra.

Tomáš Bank nám objasnil příčinu onoho pádu. „Jednoznačně to bylo v tom, že se vytavila skluznice kolem hrany, udělala se půlcentimetrová díra, která mu v inkriminovaný moment tahala za nohu a lyže tedy nefungovala tak, jak byl zvyklý a tím že byl asi trošku unavený, nedokázal dobře reagovat a stala se chyba.“

Poznámka autora: V rychlostních disciplínách je to s šířkami hran ošemetné. Na suchém, agresivním, americkém sněhu široká hrana závodníka brzdí ještě víc, než v Evropě. Pokud ale závodník vezme lyže s příliš úzkou hranou, vlivem vysokého tření v obrovské rychlosti se tenká hrana rozžhaví do tak vysoké teploty, že skluznici v její blízkosti doslova vytaví. Lyže pak vypadá tak, jako kdybyste mezi hranou a skluznicí přejeli žhavým hřebíkem, po kterém vznikne hluboká rýha a skluznice se nesourodě vytlačí ven, což na sněhu velmi nepříjemně drhne a v neposlední řadě také brzdí.

Už v nemocnici měl Ondra několik návštěv, mezi nimi např. slavné sourozence Kosteličovi. To už Bank po všech vyšetřeních začínal hýřit optimismem. „Mám chuť na pivo, budeme to muset zapít, že jsem to takto přežil,“ smál se. Pivo si však zatím dát nemohl, a tak se posilňoval vaječnými toasty.

Na večer našeho závodníka propustili do ´domácího´ ošetření. „Dali mi na výběr, zda chci noc strávit v nemocnici nebo doma. Slíbili jsme jim, že na mě bude náš lékař dávat pozor, a tak jsem rád, že můžu být mezi svými,“ řekl s úlevou Ondra. Tomáš Bank k tomu dodal: „Klinika ve Vailu pracovala skvěle, jsou to profíci, mají tam ale striktní bezpečnostní opatření. Když jsem na sociální síti zveřejnil bráchovu fotku, že je ok, pořízenou v jejich nemocnici, málem mě zatkli. Vadilo jim, že jsem fotil a zveřejnil fotky z vnitřku nemocnice.“ Předběžně se jedná o Ondrově návratu do České republiky, první možný termín je čtvrteční odlet, znamenalo by to, že v Praze by se objevil v pátek dopoledne. „Vše je zatím jenom v jednání, nic ještě není jisté“, říká šéf alpských lyžařů Aleš Krýzl.

Obdiv a podporu si Bany vysloužil od mnoha světových es. Mezi nimi byl i čerstvý mistr světa Marcel Hirscher, když prohlásil, že si Ondry velmi váží, že jeho osobnost je pro něho velmi inspirativní a že věří, že se i z tohoto pádu rychle zotaví a bude opět závodit. Na dálku mu také poděkoval za zlatou medaili, kdyby totiž Ondra nespadl a nebyl následně diskvalifikován za neprojetí poslední branky, ve slalomu by Hirscher startoval jako jedenatřicátý a z této pozice by se na rozbité trati jen těžko útočilo na medaili, natož na titul. 

 

Klára Křížová figuruje po sjezdové části alpské kombinace na dvaadvacátém místě se ztrátou 3,44 vteřin. Na rychlejším sněhu a kompaktnější trati se jí dařilo lépe než v klasickém sjezdu. Vede Tina Mazeová o dvě setiny před Larou Gutovou a Annou Fenningerovou (0,26s). Druhé kolo alpské kombinace začíná ve 22.15hod.

Výsledky sjezdové části naleznete zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence

 Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři