Poslední medailová disciplína Ledecké a den pro Zabystřana s Berndtem aneb alpské kombinace na MS

Poslední medailová disciplína Ledecké a den pro Zabystřana s Berndtem aneb alpské kombinace na MS

9 min 36 s

Po úvodních zrušených a následně přesunutých závodech na MS v Cortině běží další program MS zhuštěný do maximální únosné podoby tak, aby se vše zvládlo odjet. Jinými slovy, maká se každý den, volné dny nejsou a alpská kombinace se koná jak pro ženy tak pro muže v jeden den. V pro obě kategorie na sjezdovce Olympia delle Tonafe, tam kde Ester Letecká bojovala o cenné kovy v super-G a sjezdu a rozdílem šesti a sedmi setin jí proklouzly mezi prsty. Dnes má poslední šanci v alpské kombinaci, poté se přesouvá na snowboard. Naopak muži Jan Zabystřan a Ondřej Berndt dnes odstartuje do disciplíny, v níž má mužské lyžování na tomto MS největší šanci na přednější výsledek.


O Ester na tomto MS bylo řečeno již mnoho, a tak pouze připomínáme, že do prvního kola alpské kombinace (SG) vstupuje se startovním číslem 5 a cílem je jej nejlépe vyhrát, aby mohla jet druhé kolo (slalom) s jedničkou. Je známo, že Ester chyby neopakuje, naopak se dokáže z těch předchozích poučit a nabyté zkušenosti ze sjezdovky až geniálně implementovat do dalších jízd. A v tréninku slalomu vypadala dle slov trenéra Tomáše Banka velmi dobře. Šance na vysněnou mediali tedy jistě i v alpské kombinaci je, i když soupeřky jsou také silné a není jich málo. Touto optikou může být výhodou, že ty patrně největší - Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová - startují v SG ve třetí desítce. 

 

Jan Zabystřan se po úspěchu v super-G (20. místo) cítí skvěle a do prvního kola AC vyrazí se startovním číslem 20. Super rychlé úseky (4. v 9. mezičas) zajel v rovinatější pasáži a těch je na sjezdovce Olympia delle Tonafe více než na mužské Vertigine, na které se konaly rychlostní disciplíny mužů a původně se na ní měla jet i AC, od čehož pořadatelé kvůli zhuštěnému programu s nutností jet mužskou i ženskou AC v jeden den, museli upustit. 

 

“Na AC se hodně těším. SG část mi z videa (POV jízda s kamerou v ruce, kterou mají týmy den předem k dispozici) přijde příjemná a hezky točivá. Trochu mi nevyšel los, ale zase na druhou stranu je číslo 20 lepší než číslo 2, už budu mít zprávy z trati, takže to je nakonec fajn. Trénink slalomu mi šel také dobře a spodní část sjezdovky, kde se pojede SL kolo prolili vodou, mohlo by to být dobré, tak uvidíme. Chci zajet v SG co nejlepší jízdu s co nejmenší ztrátou, nejlíp - nebo minimálně - tak jako v závodě SG, a pak to ještě stáhnout ve slalomu k co nejlepšímu umístění. Chci atakovat, nejlépe překonat svůj výsledek z minulého MS (pozn 15. místo),” říká Zaby.

 

Ondřej Berndt do letošního MS alpskou kombinací vstupuje. Byl už sice vylosovaný na SG, ale když se nejelo na stejné sjezdovce jako dnešní AC, rozhodli se s fyzioterapeutem neriskovat zhoršení bolavých zad a radši pracovat na jejich kondici pro dnešní AC.

 

“Cítím se v rámci možností. Záda nejsou úplně v pořádku, ale každý den mi je fyzioterapeut Honza Pernica dává dohromady. Na závod ale budeme muset nasadit léky proti bolesti. Nedělám si z toho těžkou hlavu, na Olympiádě jsem jel se zlomeným palcem také pod léky a dobře to dopadlo (pozn. 16. místo), tak to třeba přinese štěstí i dnes. Jinak den před závodem jsem zkusil trénink slalomu a nebylo to vůbec špatné, myslím, že budu schopen podat 100% výkon. Na závod se hodně těším, je super počasí a na tréninkovém kopci je přesně takový sníh, co mám rád. Když bude takový i v závodě, bude to super,” uzavírá Ondra, který má startovní číslo 34.

 

První vyrazí na trať SG ženy v 9.45 a hned za nimi pojedou ve stejné trati muži od 11.15 hod. Druhá kola, slalomy, už každá kategorie pojede ve slastní trati. Ženy ve 14.10 a muži v 15.20 hod.

Závody přenáší v přímém přenosu Česká televize a Eurosport.

 

Držíme palce českému týmu a při této příležitosti přestavuje formou dotazníku Ondřeje Berndta:

 

Ondřej Berndt *29. září 1988

Oddíl: Bižuterie Jablonec

start na MS: počtvrté

trenér: Michal Kunst

oblíbená disciplína: slalom, alpská kombinace

vybavení: Atomic, Leki, POC, Don Quiet

největší úspěch kariéry: 16. místo na ZOH 2018 v alpské kombinaci

cíl na MS: výsledek v TOP20

dlouhodobé cíle na lyžích: bodovat v SP

dosud nejlepší výsledek z MS: 32. místo AC 2017

cizí jazyky: angličtina

oblíbená barva: modrá

oblíbené jídlo: svíčková

oblíbené pití: voda, ale taky mám rád samozřejmě Plzeň

oblíbená hudba: co mě zrovna baví, nevybírám podle žánru

oblíbený film: Nedotknutelní 

životní motto: “Měřit se s nejlepšími”

 

Text: Eva Kurfürstová

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině