Pořadí Českého poháru žactva ovládl klub SA Špindl, nejvíc bodů získala Natali Anna Machytková

Pořadí Českého poháru žactva ovládl klub SA Špindl, nejvíc bodů získala Natali Anna Machytková

9 min 40 s

Posledními republikovými klasifikačními závody a závodem MČR ve Špindlerově Mlýně skončil i Český pohár žactva. Jeho celkové pořadí mezi oddíly ovládl SA Špindl, který vygeneroval i dvě vítězky v jednotlivých kategoriích. Mezi mladšími žákyněmi dominovala Natali Anna Machytková, mezi staršími zase Eliška Hordossy. Pořadí mladších žáků vyhrál David Chroustovský, nejúspěšnějším starším žákem se stal Filip Fuchs.


Alpští lyžaři kategorií mladších a starších žáků mají po sezóně, závody Kästle RKZ 4 vyvrcholil také Český pohár žactva. Do jeho pořadí se započítávaly právě výsledky všech republikových klasifikačních závodů a také klání v rámci republikových mistrovství. RKZ se jely letos od ledna do března postupně v Říčkách v Orlických horách, v Peci pod Sněžkou, Rokytnici nad Jizerou a Špindlerově Mlýně, Mistrovství ČR žactva hostil areál Klínovec v Krušných Horách.

Úvod seriálu přinesl závody ve slalomu a obřím slalomu, na Klínovci a ve Špindlu uspořádali organizátoři i závody v SuperG. Pro závodníky žákovských věkových kategorií se jednalo o celorepublikové srovnání se svými vrstevníky a účast na závodech byla velmi hojná. Celkem se v závodech Českého poháru představili mladí lyžaři ze 69 různých oddílů z celé České republiky. Na svahy se pustilo bojovat s brankami celkem 229 různých závodníků.

Celkové pořadí Českého poháru žactva mezi oddíly opanoval SA Špindl, který získal nejvíce bodů ve všech třech disciplínách. Stříbro putuje do klubu Ski Bílá v Beskydech, třetí místo uhájil oddíl Ski Team Harranti Harrachov.

Nejúspěšnější závodnicí ze všech se stala s 900 nasbíranými body Natali Anna Machytková. Čtrnáctiletá lyžařka vyhrála všechny závody, do kterých nastoupila, vyjma jednoho. Ve slalomu na Klínovci nedokončila první kolo. Jinak si zlatá medailistka z Olympiády dětí a mládeže ale připsala 9 triumfů z devíti ostatních startů a často zajížděla nejrychlejší časy ze všech žákovských kategorií, i těch starších i chlapeckých.

Mezi mladšími žáky byl nejúspěšnější David Chroustovský z HB Ski teamu, jenž ovládl pořadí ve všech třech disciplínách, i když těsně před Christianem Máriem Tylem. Chroustovský letos v rámci RKZ i MČR nikdy neskončil hůře než třetí a připsal si 6 triumfů.

V kategorii starších žákyň vyhrála v celkovém pořadí Eliška Hordossy, která předčila týmovou kolegyni z SA Špindl Lucii Tomšíkovou o pouhých 26 bodů. Hordossy si zajistila celkové zlato dvěma výhrami v posledním kole ve Špindlerově Mlýně, kde využila domácího prostředí. Pokud letos dojela, jen jednou skončila mimo stupně vítězek, což se stalo ve vyřazovacím závodě v Peci. Celkově třetí Viktorie Dlouhá na Hordossy ztratila jen 40 bodů, ovládla však pořadí jak ve slalomu, tak v SuperG. Zástupkyně klubu SK Špindl z.s. tak prokázala zejména svou všestrannost.

Nejtěsnější rozdíl byl v celkovém pořadí v kategorii starších žáků, kde se o celkové prvenství přetahovali Filip Fuchs a David Janda. Prvně jmenovaný zástupce Ski Bílá první místo nakonec uhájil, i když Janda z SA Špičák na nej v posledním kole Kästle RKZ 4 mocně dotahoval. Dvakrát vyhrál, osudným se mu ale stal výpadek v závodě SuperG. Fuchs kromě celkového vítězství nasbíral nejvíce bodů jak v obřím, tak v super obřím slalomu. Ve slalomu celkové pořadí vyhrál harrachovský Adam Kunrt.

 

Celkové pořadí Českého poháru žactva mezi oddíly

1. SA Špindl                                 5022 b

2. Ski Bílá                                     3484 b

3. Ski Team Harranti Harrachov  1793 b

4. SKI Soláň                                     1549 b

5. HB Ski team                               1204 b

Kompletní pořadí oddílů najdete zde.

 

Celkové pořadí Českého poháru žactva jednotlivců

Mladší žákyně:

1. Natali Anna Machytková (SA Špindl)    900 b

2. Sara Folwarczna (SKI Mosty)               531 b

3. Karolína Polášková (SKI Soláň)           529 b

Starší žákyně:

1. Eliška Hordossy (SA Špindl)              696 b

2. Lucie Tomšíková (SA Špindl)                670 b

3. Viktorie Dlouhá (SK Špindl z.s.)          659 b

Mladší žáci:

1. David Chroustovský (HB Ski Team)   840 b

2. Christian Mário Tyle (SA Špindl)         710 b

3. Jan Pešl (SKI Soláň) +0,19                     575 b

Starší žáci:

1. Filip Fuchs (Ski Bílá)                                690 b

2. David Janda (SA Špičák) 1:48,76         678 b

3. Pavel Morávek (TJ Slavoj Teplice n. Met.) 520 b         

 

Celkoví vítězové v jednotlivých disciplínách

Mladší žákyně:

Slalom – Natali Anna Machytková (SA Špindl)

Obří slalom – Natali Anna Machytková (SA Špindl)

SuperG – Natali Anna Machytková (SA Špindl)

Starší žákyně:

Slalom – Viktorie Dlouhá (SK Špindl z.s.)

Obří slalom – Eliška Hordossy (SA Špindl)

SuperG – Viktorie Dlouhá (SK Špindl z.s.)

Mladší žáci:

Slalom – David Chroustovský (HB Ski Team)

Obří slalom – David Chroustovský (HB Ski Team)

SuperG – David Chroustovský (HB Ski Team)

Starší žáci:

Slalom – Adam Kunrt (Ski Team Harranti Harrachov)

Obří slalom – Filip Fuchs (Ski Bílá)         

SuperG – Filip Fuchs (Ski Bílá) 

Kompletní pořadí jednotlivců najdete zde.

 

 

Foto: @josefstepanphotographer (galerii najdete na tomto odkazu)Pomoc Ukrajině