Pauláthová po dvouleté zdravotní pauze na bodech v Evropském poháru, Krýzl a Zabystřan na stupních vítězů na FEC

6 min 54 s

Kromě úspěchu Martiny Dubovské na finále SP ve slalomu (9. místo a desátá v konečném hodnocení disciplíny), se českým lyžařům dařilo v kontinentálních pohárech. Skvělý návrat po dvou letech zaznamenala v Evropském poháru Kateřina Pauláthová, když skončila v obřím slalomu na finále EP na Reiteralmu na 29. místě a Kryštof Krýzl s Janem Zabystřanem dokázali v obou dvou obřích slalomech FEC na Jižním Sachalinu zajet druhá místa - první den Zaby, druhý den Kitan. Gratulujeme!

Kateřina Pauláthová téměř dva roky nezávodila, kvůli následkům zranění kolene (rozbitý meniskus a defekt patelární chrupavky) to vypadalo na nucený konec sportovní kariéry, dokázala se ale zatím na několik závodů vrátit. Startovala zatím ve čtyřech obřích slalomech Evropského poháru a při posledním pokusu při finále EP byla úspěšná. Bodovala 29. místem, ze které získala dva body a postarala se o nejlepší český obřákový výsledek sezóny v Evropském poháru.

„Samotnou mě to dnes v prvním kole překvapilo, že jsem byla takto rychlá. Sedlo mi to charakterem trati a měla jsem i štěstí, které je vždy potřeba. Ve druhém kole jsem měla větší bomby, trochu jsem to obkružovala, až jsem si v jeden okamžik řekla, že bych měla více pohnout,“ líčí Kateřina Pauláthová pohnutky, které se jí během druhého kola honily hlavou  doplnila: „Strašně mě to ale dnes bavilo, fakt jsem si ten závod užila.“

Tereza Kmochová obsadila padesátou příčku. V neděli je na programu závěrečný závod letošního finále Evropského poháru - slalom žen s Elese Sommerovou a Terezou Kmochovou. Původně byly přihlášeny i Martina Dubovská a Gabriela Capová. Maťa, která v letošní sezóně vyhrála jeden slalom EP a figuruje s pouhými čtyřmi starty na průběžném 6. místě, se rozhodla nestartovat, respektive zbytečně nepokoušet záda. Gábina zase na 99% už ukončila letošní sezónu s tím, že nyní bude testovat materiál na tu následující. Její rozhodnutí může případně změnit pouze skutečnost, že by ÚAD SLČR dostal výjimku na pořádání MČR.

Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan odletěli začátkem týdne na Jižní Sachalin na závody Far East Cupu (FEC), aby si ad jedna udrželi pro příští sezónu startovní pozici v první skupině FEC (pro případ, že by potřebovali v průběhu olympijské sezóny narychlo vyjet někde body), ad dvě se pokusili vylepšit stávající FIS body. V úvodních dvou obřích slalomech byl v každém z nich jeden na druhém místě.

Jan Zabystřan zajel druhé místo první závod a vyjel si 21,00 FIS bodů, což je jeho dosavadní kariérní maximum v této disciplíně. Ve druhém závodě bohužel nedokončil první kolo.

Kryštof Krýzl byl úspěšný především druhý den, kdy i on zajel 2. místo a vyjel si 20,16 FIS bodů, což v jeho případě znamená zlepšení v porovnání se stávajícími body. První den byl čtvrtý, hodnotou 25,06 FIS bodů - byť velmi kvalitní - si však body nezlepšil.

Kitana a Zabyho čeká už dnes v noci slalom, držíme palce!

Výsledky finále obřího slalomu EP žen najdete zde, výsledky prvního OSL FEC mužů zde, druhého zde.