×
Pátý z MSJ ve sjezdu Filip Forejtek míří na studia do USA

Pátý z MSJ ve sjezdu Filip Forejtek míří na studia do USA

25.08.2018

K zásadnímu kroku se odhodlal český reprezentant v alpském lyžování a olympionik Filip Forejtek. Minulý týden odjel na dlouhou dobu do USA, bude studovat na University of Colorado.

V rámci přípravy na sezónu 2018/19 má k dnešnímu dni má za sebou tři soustředění (z toho jedno reprezentační) na ledovcích Kaunertal a Passo Stelvio, čítajících celkem dvacet lyžařských dní. Náplní byl ve dvou případech (Kaunertal) především trénink rychlostních disciplín, v níž Filip vyniká, na Stelviu došlo i na technické disciplíny. „Letošní trénink rychlostek vyšel na jaře skvěle. Každý den jsme jezdili v bránách sjezd nebo super-G, byl to super trénink, skoro pořád to bylo tvrdé, oproti minulým rokům mám pocit, že to bylo tvrdší. Využili toho i závodníci jako Hannes Reichelt (AUT) nebo Boštjan Kline (SLO),“ hlásil Filip.

Alespoň nemusí litovat absence na dalším reprezentačním soustředění v Saas-Fee v první polovině srpna, v době jehož konání – pokud chtěl odletět do USA - musel závazně na americkou ambasádu. Chybět bude také na tradičním soustředění rychlostních disciplín v Chile se skupinou podporovanou Tomášem Němcem. Práce ale během jara a léta stihl na lyžích udělat dost. Mimo jiné vytestovat nový materiál, co je v rychlostních disciplínách zásadní. 

„Dostal jsem nové lyže a ty jsme otestovali, byl mezi nimi i jeden pár super sjezdových lyží, přišel mi dokonce lepší než ten od Gina Caviezela, na kterých jsem jel MSJ. (pozn. 5. místo ve sjezdu). Boty jsem zvolil stejný model jako loni, vyhovoval mi,“ byl spokojen s dosavadním vývojem lyžování. Nyní však zasedne za studijní lavice. Studijní rok v USA začíná zhruba o tři týdny dříve než v České republice. Co od studia v kontextu závodního alpského lyžování očekává a jak dlouho Filip v USA chce studovat?

„Plán je na čtyři roky. Každý, kdo tam je nebo byl, si to pochvaluje. Prošli tím systémem hvězdy typu Leif Kristian Haugen (NOR), Guillermo Bosca (ITA), některé úspěšné norské lyžařky a mnoho jiných. Ty všechny to posunulo dál. Jsou tam vynikající podmínky na trénink, k tomu dobré vzdělání. Chci téhle příležitosti využít a dosáhnout vysoké sportovní výkonnosti. Je na mě, jak budu makat.“ Za oceánem na něj bude tréninkově dohlížet krajánek Richard Rokos, trenér University of Colorodo. 

Univerzitou v Coloradu prošli z Čechů například sourozenci Lucie a Adam Zikovi. Lucii se tam ve slalomu podařilo v sezóně 2007/08 vyjet deset FIS bodů a proniknout tak do první světové padesátky. V současnosti zde studuje a také trvale žije juniorská reprezentantka Andrae Arnold.

Filip plánuje v USA vedle startů v univerzitním seriálu reprezentovat Českou republiku v závodech Severoamerického poháru a v rychlostních disciplínách také ve Světovém poháru.

Přejeme úspěšné studium a především progres na lyžích.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence

 Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři