Paralel jednotlivců našim nevyšel, v týmovce ale Češi chtějí uspět

Paralel jednotlivců našim nevyšel, v týmovce ale Češi chtějí uspět

11 min 33 s

Paralel se na MS jel poprvé v historii a jeho průběh byl velmi nevyzpytatelný a bude se o něm v kritickém smyslu zřejmě ještě dlouho diskutovat. Z českých reprezentantů Gabriela Capová a Zazie Huml nepostoupily z kvalifikace mezi nejlepších 16 a Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt a Jan Zabystřan jízdu nedokončili. Ve středu čeká náš tým ve stejném složení týmový paralel. V prvním kole vyzveme Kanaďany.


Paralel jednotlivců nebude patřit k závodům, za které by pořadatel resp. FIS dostal jedničku s hvězdičkou. Naopak, byl neférový a to hned z několika aspektů.

 

Kvalifikace se jela jinde, než hlavní závod a navíc jednokolově, přičemž jedna polovina závodníků jela v červené a druhá v modré trati, která i v kvalifikaci byla pomalejší. Z každé trati postoupilo 8 nejrychlejších do vyřazovacích kol. Férové by bylo, kdyby se jelo na součet dvou jízd, kdyby si závodníci tratě mohli vyměnit. Dvojnásob v situaci, kdy byla jedna trať očividně rychlejší.

 

V hlavní části - vyřazovacích kolech pak byla opět jedna trať výrazně rychlejší, respektive ta druhá (modrá) o hodně pomalejší. Ad jedna se svah stáčel doleva, proto v jednom místě pravá modrá trať opisovala delší oblouk, ad dvě v průjezdné bráně v modré trati byla odkloněná terénní nerovnost, na které všichni ztratili kontakt se sněhovou podložkou a na dobrý metr jim nezatížená vnější lyže jela rovně, což znamenalo ztrátu. Trať se také více rozbíjela. Potud to bylo s modrou a červenou tratí hlavního závodu jakž takž vpořádku. Koneckonců, závodníci si tratě měnili… 

 

Co ale nebylo v pořádku byl fakt, že závodníci startující napřed v červené trati byli znevýhodněni. Ti v modré totiž kvůli její pomalosti byli běžně o 0,75 s - 1,2 s pomalejší než ti v červené. Ztrátu do druhé jízdy ale přitom dostali - dle pravidel - jen 0,5 s. Do druhé jízdy s vyměněnými tratěmi tak nastupovali pouze s půl vteřinovou ztrátou, o kterou se jim startovací zařízení ve druhé jízdě otevřelo později. A ten, kdo byl ve druhé jízdě rychleji v cíli, postupoval dál. Nicméně závodníkům jedoucím druhou jízdu ve velmi pomalé modré trati (o více než půl vteřiny v porovnání s červenou) už nikdo jejich ztrátu na půl vteřinu nezmenšil. Do dalších kol proto nepostupovali ti součtem jízd rychlejší, ale ti, kteří jeli první jízdu v modré trati a za kterou jim byl uměle snížen odstup na půl vteřiny. Pravidlo půl vteřiny na standardních tratích paralelu funguje (při vyrovnanosti světové špičky mají ztrátu půl vteřiny jen ti, kteří hrubě chybují nebo ndojedou), na MS při nerovných podmínách tratí ale závod pokřivilo.

 

Mistryněmi světa se staly Marta Bassino (ITA) a Katharina Liensbergerová (AUT) ve shodném čase v cíli (mimochodem součet časů měla ve finále Liensbergerová výrazně lepší), bronz získala Tessa Worley (FRA), která v semifinále neprošla přes pozdější mistryní světa Martu Bassino, ale v součtu časů semifinálových jízd byla rychlejší než Bassino… V mužích se z titulu radoval Mathieu Faivre (FRA) před Filipem Zubčičem (CRO) a Loickem Meillardem (SUI).

 

Na soupisce týmového paralelu stojí 5 českých reprezentantů, kteří závodili i dnes. Jan Zabytřan bude mít ale na týmový paralel volno. “Pokud bude nutné, přijedu, ale jinak mám kvůli náročného programu volno, čeká mě pozítří kvalifikace na obří slalom. Dnes mě ten výpadek trochu mrzel, cítil jsem se dobře v té jízdě. Rovinka se mi povedla, pak jsem jel taky ok, ale na prudkém mi to cvaklo lyže k sobě a uletěl jsem po vnitřní lyži.”

 

Gabriela Capová týmový paralel za náš tým otevře: “Bylo to dnes těžké, ale jsem ráda, že jsem jela. Překvapilo mě, jak moc to bylo v kvalifikaci ledové, napreparovali to fakt hodně a když tento led dlouho nejezdím (naposledy ve Švédsku v prosinci), potřebuji pár jízd na zvyknutí si. Směrem k zítřku je to dobré a už se na ten týmový paralel těším a věřím v to, že pojedu lépe než dnes, kdy mi to trochu nevyšlo. Narazila jsem do startovní branky, to se někdy stane. Ale natrénováno jsem měla startů hodně a bavilo mě to, bylo to super. A zítra? Uděláme maximum, abychom Kanaďany udolali.”

 

Kryštof Kryl pojede jako druhý a dnes i on narazil do startovacího zařízení a ztratil hned na startu. “Klasika - v tréninku vše ok a jsem rychlý a v závodě tohle,” povzdechl si nad skutečnosti, že i přes množství natrénovaných startů dnes chyboval. “Pak jsem se to snažil dohnat, soupeř jen přitom brutálně rychle, což znásobilo mou frustraci a začal jsem to rovnat, abych ho dohnal. Pak mi to nějak v té rozbité trati poskočilo a byl jsem venku.”

 

Třetí pojede juniorka a nejmladší členka české výpravy Zazie Huml, která na MS závodí poprvé v kariéře a za ní Ondřej Berndt. “Závod byl dnes těžký, místy rozbitý. Podjel jsem, vrátil jsem se a chtěl to dohnat, narovnal to a vypadl, jízda byla do té doby slušná.”

 

Cíl pro týmovku? “Budeme se je snažit vyřadit,” říká Ondřej Berndt a dodává: “Je to docela reálný soupeř, bude se s nimi dát jet. A hlavně v paralelu se může podařit cokoliv. Povede se start, dostanete tím soupeře pod tlak a ten může udělat chybu. Platí to samozřejmě na obě strany, jen chci říci, že této disciplíně je možné všechno. A také doufám, že snad to bude lepší paralel, než ten dnešní nespravedlivý.”

 

Závod začíná ve 12.15 hod., přímý přenost vysílá Česká televize a Eurosport.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině