Ondřej Berndt vstoupí slalomem v Madonně di Campiglio do letošního ročníku SP

Ondřej Berndt vstoupí slalomem v Madonně di Campiglio do letošního ročníku SP

6 min 39 s

Po Kryštofu Krýzlovi vstupuje do letošního kolotoče mužského Světového poháru Ondřej Berndt. 22. prosince odstartuje s číslem 45 do nočního slalomu v Madonně di Campiglio. Závod to bude důležitý, protože Ondra bojuje o účast na ZOH, kterou zatím nemá jistou a úspěch v podobě druhého kola v SP by mu ji definitivně zajistil.


„Původně jsme váhali, zda tady vůbec jet, protože jsem celkem dost nachlazený. Mám za sebou hodně náročný program obsahující trénink ve Pfelders, Evropský pohár v Obereggenu a sérii závodů FIS. Pokoušel jsem se kvůli ZOH sjet potřebné body. Nakonec jsem se rozhodl i přes nachlazení jet i Světák v Madonně, protože v této fázi prostě nemám co ztratit,“ říká den před závodem sedmnáctý muž letošního slalomu z MS v Cortině d’Ampezzo.

 

Do závodu vstupuje s čistou hlavou. „Nervózní nejsem, pojedu vabank a uvidím, na co to bude stačit. Cílem je samozřejmě dostat se do druhého kola, tak uvidíme, jak to dopadne. Startovní číslo 45 je docela dobré.“

 

Ondra měl smůlu v Evropském poháru v Obereggenu. Po prvním kole byl 31. a těsně mu unikla první startovní pozice pro druhé kolo, což byl předpoklad k posunutí se výsledkovou listinou vzhůru a také možnost vyjet si dobré FIS body. Po evropských bodech, které by mu na olympiádu také pomohly, ale i tak sahal. „Jenže já chytil ve druhém kole špicara, což byla velká smůla a škoda, protože by to na bodování stačilo a už bych měl jeden výsledek.“ 

 

Zítřejší SP v Madonně di Campiglio se chystá jet na starých lyžích. „V přípravě jsem si hodně pochvaloval nový typ slalomek a vkládal v něj velké naděje. Na ledovcích fungovaly perfektně a ještě v listopadu v Kaabdalis to na nich také celkem šlo, ale v závodech jsem pak zjistil, že ty lyže hodně přetáčejí, a že i když jedu bez chyb, což ty lyže umožňují, tak na nich časově ztrácím. Tak jsem zkusil oprášit ty loňské a zjistil, že jsem na nich v závodě rychlejší. Rozdíl mezi nimi je právě v přetáčivosti. Tím jak jsou ty loňské míň točivé, tak táhnou více z kopce dolů a můžu na nich jet rychleji, ale taky nasekat více chyb,“ vysvětluje.

 

Ondřeje zvaného Gerba v nedávné minulosti trápila záda. „To už je naštěstí v pohodě, ale teď po Kaabdalis jsem si zase zvrtnul kotník. Byl jsem v lese běhat se psem a sklouzl po kořeni stromu. Musel jsem mít dva týdny pauzu. Když jsem to byl pak zkusit na tréninku v Pfelders, bylo to OK. Nijak mě to na lyžích nelimituje, maximálně tak jen když lezu do lyžáky, je to pořád ještě trochu napuchlé a jím wobenzymy.“

 

Držíme palce a na závěr ještě zprávy z italské Santa Cateriny a kanadské Panoramy, kde se konaly závody kategorie FIS. V St. Caterině obsadila členka ženského reprezentačního ‚C’ týmu Klára Gašparíková 2. místo ve slalomu a juniorksá reprezentantka Elese Sommerová byla 3. v obřím slalomu v Panoramě. Holky, gratulujeme. 

 

Slalom SP v Madonně di Campiglio vysílá v přímém přenosu ČT Sport a Eurosport. Start 1. kola je v 17.45 hod, a druhého ve 20.45 hod. 

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině