Ondřej Berndt mezinárodním mistrem Slovenska v obřím slalomu, Kmochová a Paulus vicemistry

Ondřej Berndt mezinárodním mistrem Slovenska v obřím slalomu, Kmochová a Paulus vicemistry

9 min 45 s

Po českém slalomovém titulu si dnes Ondřej Berndt připsal další - mezinárodní slovenský v obřím slalomu v druhých nejlepších bodech sezóny. Daniel Paulus na druhém místě zaznamenal nejlepší výsledek kariéry a Tereza Kmochová hájila české barvy na stupních vítězů v kategorii žen s nejlepšími body této sezóny. Gratulujeme!


Už pátý mezinárodní titul mistra Slovenska v obřím slalomu mužů v řadě nezůstává na Slovensku, ale putuje do zahraničí, z toho 4x do České republiky. V roce 2014 vyhrál Martin Vráblík, 2015 Kristaps Zvejnieks (LAT), 2016 Ondřej Berndt, 2017 Adam Kotzmann a letos opět Ondřej Berndt a podobně jako v předchozích případech se mu podařily moc dobré body. 17,02 FIS bodů pro Berndta znamená 2. výsledek sezóny a zlepšení průměru o 0,35 na 16,30 FIS Bodů. „Škoda, že Andreas Žampa skončil po chybě ve 2. kole mimo desítku, to by mohly být ty body ještě lepší,“ konstatuje vítěz.

Na vítězství zaútočil Ondřej Berndt z pátého místa po prvním kole. „Za druhé body sezóny jsem rád, spokojený s vítězstvím jsem určitě, ale s výkonem jen ve druhém kole. S prvním kolem nejsem spokojený, to jsem pokazil. Nejel jsem čistě, pár bran jsem nahodil a jak to není moc prudké, tak tohle nebylo rychlé a ani jsem netrefil nájezdy do rovinek. Druhé kolo jsem věděl, že kromě Dandyho, který ujel o vteřinu, jsou rozdíly malé, že se to dá stáhnout. Povedlo se mi to, bylo to super,“ říkal i s odkazem na vynikající podmínky tvrdé pisty druhého kola ve Vrátné.  

Radost v podobě poprvé zajetého obřáku pod dvacet bodů (19,60) má z druhého místa Daniel Paulus. A to na MČR po pádu v 2. kole medailově rozjetého obřáku vypadalo, že bude muset ukončit sezónu, poranil si totiž kotník. „Strašně jsem si přál tady jet a včera jsem se rozhodl, že to zkusím, i když ta noha nebyla dobrá a ráno na kopci jsem myslel, že to nepůjde, neposlouchala mě, nešla správně zatížit. Ale zkoušel jsem se nějak naladit na závod a 1. kolo jsem to tam poslal neskutečně, vedl jsem o vteřinu. Ve 2. kole jsem ve 4. bráně udělal chybu a pak už jsem se zatáhl. Nebyl jsem v pozici, kdy jsem si mohl dovolit vypadnout, protože tak rozjetý závod jsem ještě neměl a po těch bodech jsem toužil. Celkově je to dobrá zkušenost. Nebylo to vůbec jednoduché psychicky, ztuhly mi nohy. Když se ale podívám na ty body, mám velkou radost. A na to, že jsem to jel jen zkusit, jsem z toho vytěžil maximum.“ Zkusit přidat ještě jeden podobný výsledek, aby mu to vyšlo na mančaft, chce Dan ještě příští týden v Petzenu, mezitím bude řešit ale ještě školu – příští pátek totiž odevzdává bakalářskou práci.

Dobře si vedli i další naši závodníci. Čerstvě úřadující mistr ČR Adam Kotzmann skončil 4. a vyjel druhé body sezóny 24,40 FIS bodů, mladší junior Ondřej Surkoš zajel 8. místo a 36,07 FIS bodů, což je dosavadní maximum a zlepšení bodového průměru o víc než tři body na 39,27 FIS bodů. Dosud nejlepší výsledek zapsal také Martin Štěpán na 11. místě za 44,58. Nový průměr 45,62 představuje zlepšení o dva body. Zlepšil se také na 19. místě Martin Pokorný (*2001), když zajel 66,93 a vylepšil průměr o osmnáct bodů.

V obřím slalomu žen držela český prapor Tereza Kmochová, když zajela 2. místo a nejlepší body této sezóny 34,02. Ke svému výkonu prozradila: „Rozhodla jsem se tady startovat na poslední chvíli, původně jsem měla jet super-G a kombinaci na Krvavci. Když jsem ale zjistila, že tady budou Gabka Capová, Maťa Dubovská a Maryna Gasienica Daniel, řekla jsem si, že by to mohly být dobré závody. A byly pěkné. V 1. kole sice písek, který se bohužel při prohlídce nedostatečně vytáhl a doplatilo na něj devět holek z první patnáctky, ale 2. kolo bylo nádherné, takové jarní s ledovým povrchem. Měla jsem za úkol předvést dobrou jízdu. Věděla jsem, že Maryna se bude snažit ujet kvůli bodům a taky ujela. Nicméně jsem docela spokojená se svojí jízdou. Samozřejmě jsou tam detaily, které mě zpomalují, a na kterých se snažím pracovat, ale chce to čas, ještě to není ono.“

Český tým měl v cíli speciálního fanouška, možná proto se dnes podařilo tolika závodníkům zajet a vylepšit si body. Přijela je totiž podpořit a všem fandit naše zraněná reprezentantka Pavla Klicnarová. Po mistrovství ČR je to další akce, na kterém nasává závodní atmosféru a určitě i pozitivní energii pro brzké uzdravení, které jí všichni moc přejeme.

Kompletní výsledky z obřího slalomu mužů najdete zde, žen zde.

 

(EK)
Photos: K.Prokšová