Ohlédnutí za úspěšným 58. ročníkem Skiinterkritéria

8 min 53 s

Už 58 let se závodí na Skiinterkritériu v Říčkách v Orlických horách a už 58 let úspěšně tento mezinárodní závod žactva pořádá Ski klub Ústí nad Orlicí. V minulosti prošla tímto závodem mnohá v dospělosti zvučná lyžařská jména jak z českých řad, tak ze zahraničí. Namátkou řipomeňme Šárku Strachovou, Veroniku Velez Zuzulovou nebo sourozence Kosteličovi či Alexandra Chorošilova. Letos bylo na startu rekordních 214 závodníků z 21 zemí, nechyběli tradičně Austrálie a Nový Zéland, nováčkem byl Čínský Taipei. Česká republika získala dvanáct cenných kovů, z toho tři nejcennější zásluhou Vojtěcha Kučery, Václava Halakuce a Patrika Fíly.

Letos byla pro pořadatele až do poslední chvíle velká neznámá, zda se 58. ročník uskuteční. Ředitel závodu Jaroslav Křístek situaci objasnil: „Ještě týden před závody nám chyběl sníh v dolní části sjezdovky, ale nakonec pomohly mrazy a na poslední chvíli se podařilo sjezdovku dostříkat na sedmdesát centimetrů ve všech místech, k tomu napadlo ještě patnáct centimetrů přírodního sněhu.“ Ten spolu s mrazem dotvořil dokonalou idylickou kulisu nádherné zimy, která je v sezóně 2019/2020 zatím jen výjimkou.

Tratě i celý podnik se organizátorům již tradičně podařilo připravit na výbornou. „Pořadatelé ze Ski klubu Ústí nad Orlicí jsou partou lyžařů, která dělá všechno pro lyžaře. Organizační výbor tvoří osmdesát lidí a poprvé se schází už v létě a od tohoto okamžiku jsou schůzky pravidelné a směrem k závodům stále častější. Všechno to jsou dobrovolníci, kteří to dělají zadarmo. Díky tomu, že jsme investovali do technického zařízení, se letošní 58. ročník mohl uskutečnit, a to ve velmi kvalitních podmínkách, o čemž svědčí i skutečnost, že závodníci s vysokými startovními čísly zajeli přední příčky. To je pro pořadatele vždy dobrá zpětná vyzba a také vizitka,“ řekl Jaroslav Křístek a my kvitujeme, neboť 58. ročník Skiinterkritéria se povedl po všech stránkách a svou organizací a zajištěním je tím vůbec nejlepším, co žákovské světové lyžování nabízí. Už jen nádherné medaile, které jsou pozlaceny 14-ti karátovým zlatem, postříbřeny a z pravého bronzu, jsou v této věkové kategorii naprostým unikem.

Úspěšný byl 58. ročník také z pohledu českých závodníků. Po dvou relativně chudších ročnících (sedm medailí v roce 2018 a pouze tři medaile v roce 2019) se to letos medailemi v krku českých reprezentantů blýskalo mnohem víc. Celkem získali dvanáct cenných kovů, z toho tři zlata, tři stříbra a šest bronzů. O zlaté medaile se postarali tentokrát kluci: v obřím slalomu U16 zvítězil Vojtěch Kučera, který přidal ještě bronz ve slalomu, ve slalomu U14 vyhrál Patrik Fíla a v obřím slalom U14 Václav Halakuc. Potěšilo nás, že stupně vítězů v této kategorii byly ryze české, za Halakucem se na stříbrné pozici umístil Jan Knobloch a bronz vybojoval Stanislav Kovář, který si z Říček odvezl i stříbro ze slalomu. Další cenné kovy získali:  stříbro ve slalomu U14 Leontýna Kondělková, bronzové medaile v obřím slalomu U16 Barbora Peroutková a Marek Müller, ve slalomu U14 Elena Drápalová a v obřím slalomu U14 Katrin Kudělásková. Mimo medailové pozice, ale v TOP10 se umístili: OSL U16 na 4. místě Hana Semeráková, 5. Jitka Kovářová, 6. Julie Hordossy a 9. Julie Kestlová. Ve slalomu U16 skončil na 4. místě Oskar Klíma, v SL U16 byl 7. Daniel Ryška a 9. Viktorie Kabátníková. V U14 osmé místo obsadili Fíla ve slalomu a Kudělásková v obřím slalomu, v němž dojela Klára Křížová desátá. V pořadí národů závodníci ČR i letos obsadili druhé místo za Slovenskem, tentokrát to ale bylo pouze o devět bodů. Medailistům gratulujeme.

Závěrem slovo předsedy OSÚ AD Ladislava Forejtka: „58. ročník Skiinterkritéria byl velmi dobře a profesionálně připraven, účast zahraničních závodníků byla také velmi vysoká. Pořadatelé jsou velice zkušení a i díky tomu mají možnost závodníci nasát atmosféru tak trochu podobnou Světovému poháru. V tomto směru byl chtěl vypíchnout skvělý TV streamový přenos a výborné podmínky na trati. Tímto děkuji za skvělou organizaci a přeji ještě úspěšnější 59. ročník.“