×
Ohlédnutí za SP v Bansku: Ledecká bodovala 20. místem a přemohla ji únava

Ohlédnutí za SP v Bansku: Ledecká bodovala 20. místem a přemohla ji únava

28.01.2020

Česká reprezentantka Ester Ledecká kombinuje úspěšně dva sporty. Do Banska se přesunul soukromým letadlem přímo ze snowboardového SP v Rogle, kde dokázala na prkně opět zvítězit. Na lyžích si ale únava z náročného programu vybrala daň. Konfigurace svahu i stavby trati udělala ze sjezdů velni technickou záležitost. První sjezd byla dvacátá, a to na druhém mezičase ještě vedla, druhý sjezd už od poloviny trati kroutila z posledního a těsně v něm nebodovala a závěrečné super-G se rozhodla kvůli únavě a s ní spojeným rizikem zranění vynechat. V SP si ve sjezdu stále stojí výborně, patří jí průběžná 3. příčka.

Bansko nebylo jednoduché samo o sobě, natož pak pro vyznavačku rychlosti, která byla hodně unavená po předchozím programu čítajícím kromě rychlostních disciplín na lyžích také dva závody na snowboardu a rychlé přesuny z jednoho sportovního náčiní na druhé. „Navíc Ester nebyla před několika dny zdravotně v pořádku,“ podotýká Tomáš Bank s tím, že se to na ni zřejmě podepsalo. Samotná závodnice k dvacátému místu z prvního závodu řekla: „Prostě jsem odvedla svoje maximum a doufám, že se z jízdy poučím a posunu to dál. Ondra (pozn. Bank) mě za jízdu pochválil, z toho mám radost. Ten sjezd je tady velmi technický, svědčí hodně obřákářkám. Je to vidět na výsledkové listině i na tom, kolik holek se vůbec nedostalo do cíle závodu, bylo jich šestnáct, což je na sjezd hodně. 

Ve druhém sjezdu Ester dojela dvaatřicátá a poprvé, v jinak fantasticky probíhající sezóně,  ve sjezdu nebodovala. „Ester se cítí unavená a to se promítlo do jízdy. Navíc v posledních dnech byla nemocná. Udělala na trati dvě velké chyby, ta poslední před cílem ji stála rovnou vteřinu,“ konstatoval Tomáš Bank. Večer pak padlo zásadní rozhodnutí ohledně super-G. „Rozhodli jsme se neriskovat. Ester je bez energie a tak i z bezpečnostních důvodů jsme se rozhodli v supe-G nestartovat,“ vysvětlil trenér úspěšné závodnice. 

Jan Zabystřan, který startoval ve slalomu v Kitzbühelu nedojel první kolo. Trať opustil po chybě už za prvním mezičasem. Do Kitzbühelu odjížděl přímo z rychlostního mistrovství ČR, kde vyhrál oba dva tituly - jak v super-G, tak v alpské kombinaci. Že bude startovat v Kitzbühelu právě on, se dozvěděl po vítězství v super-G. Původně měl startovat Ondřej Berndt, ale ten se nakonec rozhodl na SP nejet. Nyní Zabyho čeká v úterý další závod, a sice slalom ve Schladmingu před snad vůbec nejlepším publikem na slalomech SP. 

Pozitivní zprávou je, že v roli předjezdce ve slalomové části alpské kombinace na MČR byl Kryštof Krýzl. Znamená to jediné, že v se v jeho případě schyluje k návratu po zranění kotníku (natržené vazy), které si přivodil v prosinci při tréninku obřího slalomu v Itálii. 

Ne zcela pozitivní zpráva přichází od juniorské reprezentantky Kláry Gašparíkové. Poslední týden se necítila dobře a po sérií vyšetření jí lékaři doporučili podstoupit jistý chirurgický zákrok, který situaci napraví, a po kterém bude muset mít několik týdnů absolutního klidu. Znamená to, že do konce letošní sezóny už Klára nebude závodit. Nicméně nejedná se o nic hraničně závažného a Klára se už nyní těší na to, jak zahájí na jaře v řádném termínu a v plné síle přípravu na sezónu následující. Tímto jí přejeme optimální průběh léčby. Klára Gašpríková, i když pro ni sezóna skončila už v polovině ledna, zvládla vylepšit své slalomové body a jedním výsledkem v obřím slalomu potvrdit úroveň z konce loňské sezóny, kdy vyhrála MČR v obřím slalomu žen a vyjela si své životní body.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgence

 

Fotogalerie


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři