OH Peking 2022: Tři Češky ve slalomu žen. Dubovská bude útočit na olympijské maximum

6 min 40 s

Ve středu ve 3:15 SEČ startuje olympijský závod žen ve slalomu. České lyžování v něm bude mít hned tři zástupkyně – Martinu Dubovskou, Gabrielu Capovou a Elese Sommerovou.

Martina Dubovská: Životní sezóna a atak na olympijské maximum

Martina Dubovská prožívá skvělou sezónu. Hned z jejího kraje si totiž vylepšila své nejlepší umístění ve Světovém poháru. Ve finském Levi, které patří mezi její oblíbená střediska, dojela na 6. místě. Tímto výsledkem předčila 8. místo z minulé sezóny ze slovenské Jasné, kde Dubovská často trénuje a je to její „domácí“ kopec. Právě v Jasné pilovala s trenérem Andrejem Prevuzňákem formu před olympijskými hrami.

Podobně jako ostatní čeští reprezentanti i Dubovská si musela zvykat na odlišnost čínského sněhu. „Je docela suchý, takový nikde v Evropě není,“ vysvětluje.

Hry v Pekingu jsou pro Dubovskou jejími třetími v kariéře. Předtím se představila v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Česká reprezentantka se na olympijských hrách bude snažit atakovat její zatím nejlepší olympijský výsledek - 22. místo ze Soči z roku 2014. Na předchozích olympiádách startovala i v obřím slalomu, ten však poslední sezóny ve Světovém poháru nejezdí a jinak tomu nebylo ani v Číně. „Soustředím se jenom na slalom," vysvětluje.

Gabriela Capová: Olympiáda na poslední chvíli

Gabriela Capová je na svých druhých olympijských hrách, pod pěti kruhy debutovala v roce 2018 v Pchjongčchangu. V Koreji tehdy obsadila 29. místo v obřím slalomu, s kolegy z českého týmu se umístila v týmovém závodě na 9. příčce.

To, že se vypraví na svou druhou olympiádu, netušila do poslední chvíle. Místo získala díky realokaci olympijských míst.

Byla to pro mě překvapivá a velmi milá zpráva, že jsme takhle na poslední chvíli dostali místo, které mohu využít. Už jsem tomu ani nevěřila a plánovala si program tady v Evropě,“ prozradila Capová.

Do dějiště her odcestovala 4. dubna, ještě před odletem absolvovala závod Evropského poháru v rakouském Zell-am See, na kterém nedokončila první kolo.

„Moc se těším, je to vždy ohromná čest reprezentovat Českou republiku na velkých závodech,“ doplňuje.

Elese Sommerová: Slalomová premiéra pod pěti kruhy

Česká závodnice s americkými kořeny na Hrách v Pekingu debutuje. Svou první olympijskou zkušenost zaznamenala v pondělním obřím slalomu, který bohužel nedokončila.

„Z toho, že jsem nedokončila, jsem trochu rozčarovaná. Mým cílem bylo dojet, což se mi nepovedlo. Je to škoda, na prvním mezičase jsem byla třicátá, což není vůbec špatné. Určitě jsem tím získala nějaké zkušenosti, na kterých můžu stavět, “ svěřila se Sommerová po obřím slalomu.

Slalom je její nejsilnější disciplínou, což dokazují i výsledky z letošní zlomové sezóny. Ve velkém sbírá umístění do TOP15 v Nor-Am Cupu, v prosinci si dokonce v kanadské Panoramě dojela ve slalomu, své nejlepší disciplíně, pro bronz.  Ve slalomu se jí podařilo podruhé v kariéře bodovat v Evropském poháru (30. místo, Meiringen).

Slalomový závod žen začíná ve 3:15 SEČ, druhé kolo je naplánováno od 6:45 SEČ. Martina Dubovská pojede se startovním číslem 11, Gabriela Capová s 36 a Elese Sommerová vyjede na trať jako 50. v pořadí. Závod můžete sledovat živě na ČT Sport a Eurosportu 1.