Odstartoval Evropský olympijský festival mládeže. Celine Sommerová obsadila ve slalomu 10. místo

3 min 39 s

V úterý zahájili své působení na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) mladí alpští lyžaři. Českou republiku na této prestižní akci reprezentuje celkem osm závodníků – čtyři děvčata a čtyři chlapci. První soutěží byl úterní slalom, ve kterém na nejlepší výsledek z české výpravy 10. místem dosáhla Celine Sommerová.

Ve finském Vuokatti se od 22. do 25. března koná vrcholná akce pro mladé sportovní talenty. České alpské lyžování na EYOF reprezentují Celine Sommerová, Linda Trejbalová, Vendula Komárková, Laura Šišková, Marek Müller (ročník 2004), Oskar Klíma, Matyáš Galvas a Jiří Anděl.

První soutěžní den byly na programu závody ve slalomu. Mezi chlapci dosáhl na nejlepší český výsledek 35. Oskar Klíma. O čtyři příčky za ním skončil Jiří Anděl. Matyáš Galvas obsadil 41. pozici. Marek Müller nedokončil první kolo. Celkovým vítězem chlapeckého závodu se stal domácí Fin Erik Saravuo, který porazil druhého Nora Johse Baarhena Herlanda o pouhé dvě setiny sekundy. Pro bronz si dojel další Fin Jesperi Kemppainen.

Českým dívkám se dařilo o poznání lépe. Po prvním kole figurovala Celine Sommerová dokonce na 8. místě, v kole druhém klesla o dvě příčky a obsadila pěkné 10. místo. Do elitní třicítky se vešly ještě 25. Linda Trejbalová a 26. Laura Šišková. Vendula Komárková brala 34. místo. Stejně jako v kategorii chlapců, byla vítězka dívčího závodu z domácího Finska. Zcela jednoznačně se z vítězství radovala Rosa Pohjolainenová, která se účastnila i olympijských her v Pekingu. Stříbro bere Italka Emilia Mondinelliová, bronz Rakušanka Victoria Olivierová.

Ve středu se ve Vuokatti jede kvalifikace paralelního slalomu, jehož hlavní závod se bude konat v pátek 25. března. Ve čtvrtek je na programu týmový paralelní závod.