Obří slalom mužů na MS s Krýzlem, Zabystřanem a Berndtem, který se probojoval z kvalifikace

Obří slalom mužů na MS s Krýzlem, Zabystřanem a Berndtem, který se probojoval z kvalifikace

7 min 49 s

Obří slalom na MS mají za sebou ženy, shodou všech okolností nakonec bez české účasti. To muži do pátečního obřího slalomu nastoupí v plném složení Kryštof Krýzl, Jan Zabystřan a Ondřej Berndt. První dva do hlavního závodu postoupili automaticky, Ondřej Berndt si svou účast vybojoval 8. místem v kvalifikaci, do které nastoupilo 112 závodníků.


Mistrovství světa v alpském lyžování roztáčí kola technických disciplín. Těch, ve kterých je největší konkurence a také nejvíce lidí na startu. Ad jedna je světová špička roztříštěna mezi více zemí, tudíž prakticky nikdo z těch opravdu dobrých ve srovnání se Světovým pohárem nechybí, ad dvě je to příležitost i pro netradiční lyžařské země, které si nemohou dovolit postavit nikoho na rychlostní disciplíny. 

 

V ženách bylo dnes na stratu obřího slalomu 99 závodnic, kvalifikace se i proto nejela a zrušena byla už i ta na slalom. To v případě mužů se přihlásilo 162 závodníků a 112 jich muselo jet kvalifikaci o 25 postupových míst, která se připojí k první automaticky nasazené padesátce závodníků. A pokud se některému státu nedostal nikdo mezi oněch padesát vyvolených a ani nikdo nepostoupil z 25 kvalifikovaných, smí takový stát nasadit do hlavní soutěže jednoho závodníka. Proto v pátečním hlavním závodě mistrovského obřího slalomu (klasifikováni v rámci MS jsou i ti, kteří definitivně uvízli v sítě kvalifikace) nastoupí rovná stovka závodníků.

 

Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan postupovali rovnou a budou mít startovní číslo 36 (Kitan) a 44 (Zaby), Ondřej Berndt jako 55. nasazený (a číslo 55 bude mít i v hlavní části závodu), musel jet kvalifikaci. V ní obsadil 8. místo. Po prvním kole byl pátý, druhé si malinko pohlídal, aby neriskoval výpadek. 

 

Jednička v obřím slalomu Kryštof Krýzl: “Jasně, že chci zajet co nejlíp, ale žádné cíle si nekladu a očekávání také ne. Prostě na taktizování není prostor, je třeba jet, co to dá. Závod to bude těžký, to bylo znát už dnes na holkách, povrch bude dobrý a velmi tvrdý. Mají tady zvláštní techniku prolívání svahu vodou, takovou jsem ještě neviděl. Výsledkem je hodně hladká vrstva ledu, která nepovolí ani v teple, prostě to s tím nehne. Jsem zvědavý, jak se mi pojede na těch dlouhých cca 30m rozestupech, každopádně ale nebudu taktizovat a jízda bude muset být hodně aktivní.”

 

Kitan v minulých dnech musel řešit peripetie s lyžemi. “V sobotu jsem vypálil skluznice v tréninku se Zubčičem na Reiteralmu. V neděli jsme měli příjezd na MS, volali jsme proto do Atomicu, jestli je někdo ještě v sobotu nebo neděli nespraví, ale nebyla šance, tak jsme přijeli do Cortiny, tam jsme je ukázali servisákovi od Shiffrin, ten se zhrozil, že jsou úplně zničené, že s tím na místě nic neudělají a jedinou šancí je zajet v pondělí do Atomicu a zkusit to tam. Takže tam trenér Míra Kolář odjel a lyže spravili. Jsou z toho stroje samozřejmě trochu jiné, mají novou strukturu, ale stále na nich zajíždím nejrychlejší časy ze všech svých lyží, takže na nich i závod na MS pojedu. Jinak letos mám na tohle fakt smůlu, už čtyři páry závodních lyží jsem odepsal, troje takto v Reiteralmu během jediného dne a na jedněch jsem vyrval hranu už dříve.”

 

Závod přenáší v přímém přenosu Česká televize a Eurosport. První kolo začíná v 10.00 hod., druhé ve 13.30 hod.

 

Po úplnost, mistryní světa v obřím slalomu se v setinovém souboji, v závodě jinak plném rozestupů, stala Švýcarka Lara Gut - Behrami a zajistila si už druhé zlato z letošního MS. Stříbrnou medaili s odstupem pouhých dvou setin získala Mikaela Shiffrinová (USA) a bronz o dalších sedm setin pomalejší Katharina Liensbergerová (AUT).

 

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině