Obří slalom finále Evropského poháru alpských lyžařů: Pauláthová osmá, Dubovská patnáctá a Krýzl na FEC druhý v super-G

8 min 1 s

Velmi dobrých výsledků dosáhli čeští reprezentanti v kontinentálních pohárech. V druhé nejkvalitněji obsazené světové soutěži zajely české reprezentantky Kateřina Pauláthová a Martina Dubovská výsledky v TOP15. Kryštof Krýzl si na Far East Cupu na ruském Sachalinu zlepšil FIS body v super-G.

Kateřina Pauláthová ve finále Evropského poháru v italském Innichenu vyrovnala své nejlepší umístění z Evropského poháru v kariéře z před dvou sezón, kdy rovněž v obřím slalomu skončila osmá v norském Hemsedalu. „Těžké to bylo hodně a jsem ráda, že se mi podařily obě slušné jízdy,“ hodnotila svůj výkon. „Trať je tu podobná jako v Alta Badii, točí se, zatáčí, není vidět za brány, samé hrby. A ještě to bylo dlouhé.“ Na trať prvního kola se vydala se startovním číslem 47 a na ještě zmrzlé ranní pistě zajela dvanáctý čas, v druhém kole pak přidala sedmý nejrychlejší. „Závěr sezóny se ještě docela chytil, ani se mi nechce končit. Ukazuje se, jak mě zabrzdil pád v Garmischi. Teď jsem se zase rozjela, psychicky jsem na tom dobře. Chvíli jsem se dostala i do pozice lídra pořadí, to potěší,“ hlásila spokojeně. Z hlediska FIS bodů osmé místo nepřineslo potřebný počet a tak Kateřina bude bojovat o potřebné FIS body dál. K čtrnácti FIS bodům z FIS obřáku v Sovignonu potřebuje další. „Ještě jeden hodně kvalitní výsledek v obřáku, pak budu spokojená,“ vyhlíží další závody mistrovství Německa v Ga-Pa, předtím ji ale ještě čeká slalom v rámci finále EP, už zítra.

Martina Dubovská zajela patnáctým místem své obřákové nejlepší umístění kariéry v Evropském poháru. A i ona startovala s vysokým číslem 46. „Těším se z toho, ale hodně času, vlastně téměř celou ztrátu, jsem dostala na pětačtyřiceti sekundách prvního kola. Byl tam mezičas a na měl jsem ztrácela celé tři vteřiny, v cíli pak 3,3 s.“ Kdyby byla v závodě celkově o 0,08 s rychlejší, byla by desátá. „Škoda těch osmi setin, ale je to ok. Štěstí jsem měla teď na svěťáku v Americe ve Squaw Valley (pozn. 19. místo v SL, třicátá po prvním kole). Každopádně ale platí, že mám v tom obřáku stále na čem pracovat. Byl to hodně pěkný kopec na obřák, teď už se ale těším na zítřejší slalom.

Mimochodem, je to po dlouhých čtrnácti letech, co dvě české závodnice zajely v obřím slalomu EP top15 výsledek v jednom závodě. Naposledy se to povedlo v roce 2003, shodou okolností také ve finále EP a také v Itálii (tehdy v Piacavallu) dvojici Kurfürstová – Hrstková, které zajely šesté a desáté místo.

Kryštof Krýzl po posledním Světovém poháru v technických disciplínách v Kranjske Goře, kde bodoval 25. místem v obřím slalomu a ve slalomu mu z jedenatřicáté pozice těsně uniklo druhé kolo, vydal na honbu za FIS body na Far East Cup. Hned v prvním startu si druhým místem v super-G vyjel nejlepší body sezóny  26,86 FIS bodů. Lépe během své kariéry jel pouze dvakrát – loňskou sezónu když 29. místem bodoval na SP v Beaver Creeku (23,23 FIS bodů) a na MČR 2009, které tehdy vyhrál (24,00 FIS bodů). V závodě ho dnes překonal o 0,66s pouze Ital Riccardo Tonetti. Z dalších Čechů na startu Skončili Jan Straka na třiatřicátém místě a Marek Müller byl pětasedmdesátý. Straka se na východě pohybuje už dva týdny. Absolvoval závody FEC v Japonsku a mezinárodní mistrovství Koreje. Tam si i zlepšil body. Ve slalomu si na 8. místě vylepšil své maximum na 37,22 FIS bodů a v obřím slalomu 5. místem zajel zatím nejlepší body této sezóny 41,84 FIS bodů.

Výsledky finále obřího slalomu Evropského poháru žen v Innichenu najdete zde a výsledky FEC v super-G mužů zde.