Obhajoba nevyšla, Strachová v olympijském slalomu brala 10. místo

5 min 4 s

Reprezentační sjezdařka Šárka Strachová na olympijských hrách v ruském Soči obhajovala bronzovou medaili, kterou získala na minulých hrách ve Vancouveru. Samozřejmě ve své nejsilnější disciplíně – slalomu. Šárce Strachové se však dnes nepodařilo první kolo zcela podle představ a celkově se umístila na 10. místě. Martina Dubovská skončila 22., Kateřina Pauláthová bohužel nedokončila první kolo.

Slalom speciál na olympijských hrách v ruském Soči byl samozřejmě technicky náročný. Trať 1. kola, kterou postavil Kanaďan James Pollock, nezvládlo projet až do cíle hned 23 závodnic – to byla ze skoro 90členného startovního pole prakticky každá čtvrtá lyžařka.

Z trojice startujících Češek nedokončila bohužel Kateřina Pauláthová. Šárka Strachová byla po prvním kole na 14. místě se ztrátou 2.52 setin vteřiny na fenomenální Američanku Mikaelu Shiffrinovou. Martina Dubovská zajela první kolo ve 28. nejrychlejším čase a mohla se těšit na výhodnou startovní pozici do druhého kola – startovala v něm jako třetí v pořadí.

A dobrou pozici dokázala využít k vylepšení svého postavení. Jízdou, která byla ve druhém kole 21. nejrychlejší, se dokázala posunout v konečných výsledcích na výtečnou 22. příčku.

Samozřejmě také Šárka Strachová měla v plánu ve druhém kole výrazně vylepšit své postavení a také jí se to podařilo. I když ne tolik, jak by si asi přála. Mezi slalomové branky se spustila jako 17. v pořadí a po projetí cílem figurovala na průběžném prvním místě a chvíli na něm vydržela. Jenže musela ještě čekat, jak si povedou soupeřky, které v prvním kole skončily před ní. Sedmá nejrychlejší jízda ve druhém dějství nakonec Strachové stačila na posun na konečné 10. místo.

Šárka Strachová sice obhajovala medaili ze slalomu z Vancouveru 2010, ale v jejím případě je už jen účast na olympijských hrách malým zázrakem. Ještě loni v létě nebylo totiž jasné, jestli bude vůbec někdy ještě lyžovat. Strachová se tehdy dostala do vážných zdravotních problémů, lékaři jí nakonec museli z mozku vyoperovat nezhoubný nádor. A za rok a několik měsíců už Strachová bojuje na olympijských hrách o ty nejvyšší příčky s nejlepšími závodnicemi na světě, do jejichž společnosti se dokázala vrátit. Kloubouk dolů, Šárko!

Z vítězství se radovala mladičká Američanka Mikaela Shiffrinová, stříbrnou medaili získala Marlies Schildová z Rakouska a bronz její krajanka Katrin Zettelová. Kompletní výsledky závodu najdete zde.