NorAm Panorama: 3. místo ve slalomu a další bodové zlepšení Elese Sommerové

NorAm Panorama: 3. místo ve slalomu a další bodové zlepšení Elese Sommerové

5 min 58 s

Poprvé v kariéře vystoupila na stupně vítězů v kontinentálním poháru Elese Sommerová. V kanadské Panoramě za extrémně hustého sněžení obsadila ve slalomu skvělé 3. místo. Bodově už podruhé v krátké době zajela své dosavadní kariérní maximum, a to 26,76 FIS bodů. Gratulujeme!


Severoamerický pohár (NAC řečený NorAm na základě originálního názvu ‚Nord American Cup’) je druhým nejtěžším kontinentálním pohárem, ještě složitější je uspět v Evropském poháru, kde se na startu mnohdy schází nezanedbatelná část svěťákové TOP30 (Viz EP Ahrntal před třemi dny, kde Martina Dubovská vedla první závod po prvním kole a ve druhém závodě skončila pátá.).

 

V Panoramě už před třemi lety zajela v NAC stupně vítězů Kateřina Pauláthová, byla tedy 3. v obřím slalomu a úplně největší českou stopu posledních let v Panoramě zanechala Šárka Strachová, tehdy ještě Záhrobská, když ve Světovém poháru v listopadu 2007 zajela ve slalomu fantastické 2. místo.

 

Včerejší úspěch Elese Sommerové se nerodil jednoduše. Předcházel mu výborně rozjetý závod z předchozího dne, kdy byla Elese po prvním kole čtvrtá se ztrátou 0,48s a rozjeté to měla na ještě lepší body, ve druhém kole ale vypadla. Ve včerejším prvním kole možná i proto více chybovala a patřilo jí v něm osmé místo se ztrátou 1,32 s. „Bohužel jsem tam udělala jednu celkem velkou chybu a ta mě stála čas. Ve druhém kole jsem ale zabojovala a až do mezičasu vedla. Měla jsem na něm náskok 0,27s a pak taky udělala drobnou chybu a nakonec jsem v tom kole byla druhá o 0,25s a celkově se posunula na 3. místo a dohromady ztratila 1,47s.“

 

Pro Elese jsou první stupně vítězů v kontinentálním poháru důležitým krokem na cestě k cílům, které si předsevzala. Bodově se zase o krok blíž dostala ke světové stovce. K nedávným 27,43 FIS bodům získaným pátým místem v NorAmu v Copper Mountain přidává ještě o kousek lepších 26,76 FIS bodů z NorAmu v Panoramě. Nový bodový průměr tak činí 27,10 FIS bodů a v příští edici světového žebříčku (platné od 23. prosince) postoupí na cca 120. místo.

 

Elese zůstává v Panoramě na další dva obří slalomy kategorie FIS, poté přiletí na Vánoce domů do ČR a následně pojede mezi svátky Světový pohár v Lienz.

 

Další naši reprezentanti zasáhnou dnes a zítra do bojů v Evropském poháru. Kryštof Krýzl, Filip Forejtek, Marek Müller starší a Jan Koula pojedou obří slalom v rakouském Glungezeru. Kryštof Krýzl dal tentokrát přednost závodu EP před startem SP v Alta Badii, kde dnes nebude nikdo z českých závodníků startovat. Ženy mají na programu EP v rychlostních disciplínách v italské Val di Fasse. Na startu sjezdu jsou Tereza Nová a Alena Labaštová.

 

Výsledky slalomu žen NAC v Panoramě najdete zde.

 

(EK)

Photo: Archiv E.SommerovéPomoc Ukrajině