×
Nominace českého týmu na MSJ 2016 v alpském lyžování

Nominace českého týmu na MSJ 2016 v alpském lyžování

24.02.2016

Na Mistrovství světa juniorů 2016 v alpských disciplínách, které se koná na sjezdovkách ZOH Soči 2014 v ruském středisku Rosa Khrutor nás nakonec budou reprezentovat dva junioři a dvě juniorky. Akce se začíná 25. února tréninkem sjezdu a končí 5. března, kdy se rozdělí poslední sada medailí v obřím slalomu chlapců.

Nominační kritéria na MSJ byla kvůli finanční náročnosti letenek postavena na 39 FIS bodech v některé z disciplín. To splnilo pět závodníků: Ester Ledecká, Jan Zabystřan, Veronika Čamková, Filip Forejtek a Jan Straka.

Ester Ledecká se však z důvodu kolize termínu MSJ se Světovým pohárem ve snowboardingu z MSJ omluvila, jelikož ve snowboardingu aspiruje na vítězství v seriálu. Omluvil se rovněž Jan Straka, protože s svými FIS body (39 SL, 37 OSL) by startoval se startovním číslem cca osmdesát, a protože už nepatří do kategorie U18 (loni na MSJ v této kategorii získal 2. místo v super–G), rozhodl se energii a čas investovat do kvalitního tréninku a zlepšení FIS bodů.

Závodníkům, kteří se k 39 FIS bodům těsně přiblížili (Petra Kotrlová 39,77 FIS bodů a Patrik Benc 39,90 FIS bodů) byla nominace umožněna při 50% finanční spoluúčasti. Benc se rozhodl nejet, Kotrlová jede.

Konečná nominace českého týmu:

Závodníci: Jan Zabystřan, Veronika Čamková, Filip Forejtek, Petra Kotrlová

Vedoucí výpravy: Jan Fiedler

Trenéři: Filip Marek, Jaroslav Rakušan, Tomáš Zeman, Tomáš Hvorecký

Realizační tým: fyzioterapeutka Mgr. Kateřina Michaljaničová

Aleš Krýzl, předseda Úseku alpských disciplín k našim cílům říká: „Úvodem bych rád řekl, že je škoda, že nejede Ester, protože u ní mám za to, že by tam mohla útočit na medaile. Zaby je ještě mladý a po jeho výborných výsledcích na YOGu 2016 lze očekávat, že rovněž v kategorii U18 bude na MSJ úspěšný. Podobně i Petra Kotrlová může v U18 zajet dobře. Když se podaří Filipovi Forejtkovi nebo Veronice Čamkové umístit do 20. místa, budeme za tato umístění rádi.“

Veronika Čamková (ročník 1996) dokázala v úvodu sezóny v juniorských závodech obsadit druhé místo v obřím slalomu v italském Pfelders a třetí místo v super-G v rakouském Kaltenbachu. V rámci Allianz Českého poháru zvítězila ve slalomu a obřím slalomu v Albrechticích. 

Filip Forejtek (ročník 1997) si letos zlepšil FIS body už ve třech disciplínách (slalom, obří slalom a super-G). Nejlepší výsledky zaznamenal v obřím slalomu. Koncem listopadu zvítězil v juniorském obřím slalomu v italské Soldě a sjel první výsledek kariéry pod 30 FIS bodů. V obřím slalomu zajel dobré výsledky také na FIS závodech např. na rakouském Hochfichtu, kde byl schopen se startovním číslem 36 být 13. a zajet druhý nejrychlejší čas druhého kola. „Aby do MSJ nasbíral co nejkvalitnější zkušenosti, absolvoval alpskou kombinaci SP v Chamonix,“ říká šéftrenér juniorů Jan Fiedler. Petra Kotrlová si vedla dobře v juniorském slalomu v rakouském Kühtai, kde skončila třetí a stejného umístění dosáhla ve švédském Kaabdalis v obřím slalomu.

Jan Zabystřan (ročník 1998) je vytáhlý, téměř dvoumetrový talent z Chomutova, který už loni na MSJ v kategorii U18 této získal dvě třetí místa (obřím slalomu, alpská kombinace). Letos se na YOG ukázal v parádním světle, když byl v alpské kombinaci 6., v obřím slalomu 8. a v super-G 12. Slalom nedojel, ten mu však jletos de zatím ze všech disciplín nejlíp. Zlepšil si v něm FIS body, když ve švýcarském Savogninu skončil se startovním číslem 36 na 7. místě a v druhém kole dokonce zvítězil. Vedocí výpravy Jan Fiedler doplňuje: „Zaby má teď náročný program, do Soči odlétal jen den poté, co se vrátil z YOG v Lillehammeru.“

Všichni juniorští reprezentanti se do Soči přesunuli v průběhu čtyřech dní. První letěli kluci, pak Varonika Čamková a poslední Petra Kotrlová, která se soustředí na technické disciplíny.

Držíme našim reprezentantům palce a přejeme dobré výsledky.

(EK)

  

Photo: Schimitelschule.atToyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři