Nominace alpských lyžařů na MS 2021 Cortina d’Ampezzo

Nominace alpských lyžařů na MS 2021 Cortina d’Ampezzo

9 min 23 s

Světový šampionát alpských lyžařů se uskuteční 8. - 21. února 2021 v italské Cortině d’Ampezzo a nominaci na něj má zatím jistou devět závodníků, šest žen a tři muži. Nejžhavějšími želízky české výpravy budou Ester Ledecká a Martina Dubovská, které ve svých disciplínách letos ve Světovém poháru pokaždé bodovaly.


Mistrovství světa se ve známém italském středisku, které každoročně pořádá Světový pohár žen v rychlostních disciplínách, pojede za mimořádných a velmi přísných epidemiologických opatření spojených s šířením coronaviru. Proto FIS, potažmo organizační výbor, vyzval národní svazy ke zvážení velikosti - respektive k redukci svých týmů, které budou na MS nominovat. 

 

Úsek alpských disciplín SLČR svou nominaci důkladně a dlouho diskutoval tak, aby byly obsazeny nejen jednotlivé disciplíny závodníky prokazujícími určitou výkonnost, ale aby také mohla být postavena sestava pro týmový paralel. V této týmové soutěži se totiž nebude moct spoléhat na Ester Ledeckou a otazník visí, vzhledem k potížím se zády, u Martiny Dubovské a původně v paralelním formátu nezamýšlela startovat ani Gabriela Capová, jelikož se v něm loni zranila. Proto dostaly příležitost dvě juniorky slalomářky, které na SP ani EP letos zatím nemají uspokojivou výkonnost, ale mají solidní postavení ve světovém žebříčku, v českém žebříčku jim patří 3. a 4. místo a na MS kromě slalomu mohou být v případě nutnosti nasazeny právě do týmového paralelu. Ten se na tomto MS pojede poprvé na lyžích pro obří slalom.

 

Nominace i s předpokládanými starty českých reprezentantů

 

DH

SL

OSL

SG

AC

PAR

TP

Ester Ledecká

x

 

x

x

x

 

 

Martina Dubovská

 

x

x

 

 

x

 

Gabriela Capová

 

x

x

 

 

 

 

Tereza Nová

 

 

x

 

x

 

 

Elese Sommerová

 

x

 

 

 

 

 

Zazie Humlová

 

x

 

 

 

 

 

Kryštof Krýzl

 

x

x

 

 

x

 

Ondřej Berndt

 

x

x

x

x

x

 

Jan Zabystřan

 

x

x

x

x

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pozn.: DH=sjezd, SL=slalom, OSL=obří slalom, SG=super-G, AC=alpská kombinace, PAR=paralel, TP=týmový paralel (nominace do TP proběhne na místě)

 

Nominace se může rozšířit v obřím slalomu o Kateřinu Pauláthovou a Jana Skořepu, pokud před začátkem MS splní podmínku postupu do 2. kola na Evropském poháru, kteří zatím figurují pouze v roli náhradníků. Z původní nominace naopak kvůli pozitivnímu testu na covid-19 vypadl Tomáš Klinský, který tak bohužel o světový šampionát přijde.

 

„Reprezentanti se i v covidové sezóně mohou spolehnout nejen na své standardní realizační týmy, ale také na zázemí tvořené lékařem MUDr. Jiřím Beznoskou, dvěma fyzioterapeuty, kondičním trenérem ÚAD Františkem Andrlem a mentálním koučem ÚAD Tomášem Hvoreckým. Tým na MS poveze kromě standardního materiálu v podobě tyčí, vrtaček, velkého množství vysílaček a kamer také dva rotopedy a samozřejmě lékař s fyzioterapeuty standardní výbavu související s jejich prací,“ říká předseda alpských disciplín Ladislav Forejtek a doplňuje, s jakými ambicemi český tým odjíždí.

 

„Jedna věc jsou ambice Ester, které směřují k těm úplně nejvyšším metám, a druhá věc jsou ambice týmu jako celku. Tam považuji výsledek do desátého místa za bombu a vše do patnáctky za velký úspěch. V týmovém paralelu bych nás rád viděl v čtvrtfinále, to by bylo super.“

 

Jasno o ambicích své svěřenkyně Ester Ledecké má Tomáš Bank: „Jako trenér řeším věci samozřejmě s předstihem, a tak jsme kvůli kombinaci už během ledna zařadili nějaký slalomový trénink, ale jinak platí, že jdeme závod od závodu. Snažíme se MS vnímat jako každý jiný závod a v každém závodě máme ambice vysoké. Nechci se pouštět do žádných úvah nebo čísel, doufám ale, že se proti poslednímu MS zlepšíme.“ 

 

Program mistrovství světa v Cortině d’Ampezzo 2021:

pondělí 08. 02.
alpská kombinace - ženy

úterý 09. 02.
super-G - ženy

super-G - muži

středa 10. 02.
alpská kombinace - muži

sobota 13. 02.

sjezd - ženy
kvalifikace obří slalom - ženy

neděle 14. 02.
sjezd - muži

úterý 16. 02.
paralel - ženy

paralel - muži

středa 17. 02.
týmový paralel

čtvrtek 18. 02.
obří slalom - ženy
kvalifikace obří slalom - muži

pátek 19. 02.
obří slalom - muži
kvalifikace slalom - ženy

sobota 20. 02.
slalom - ženy
kvalifikace slalom muži

neděle 21. 02.
slalom muži

 

Text: Eva Kurfürstová

Photo: FB Cortina 2021