Neuvěřitelná Martina Dubovská na SP v Jasné zajela životní maximum!

Neuvěřitelná Martina Dubovská na SP v Jasné zajela životní maximum!

6 min 35 s

Velká gratulace a hlavně pocta Martině Dubovské. V těžkém životním období se dokázala zkoncentrovat a podat fantastický výkon, když ve slalomu Světového poháru v Jasné skončila na 8. místě. Závod věnovala svojí mamince, která před necelými dvěma týdny odešla po následcích těžké dopravní nehody na věčnost. Další česká reprezentantka Gabriela Capová nepostoupila mezi třicítku, ale začíná se u ní po zranění blýskat na lepší časy.


Druhá březnová sobota byla ukázkou lidské nezdolnosti a statečnosti. Vidět Martinu Dubovskou, jak jede z kopce mezi slalomovými brankami jedny z nejlepších jízd, vidět ji v cíli, jak si váží svého výkonu i výsledku a také, jak křehká je hranice mezi radostí a smutkem, bylo emočně velmi silné. Všem nám, kteří jsme byli s Martinou na místě, běhal mráz po zádech a nejednou jsme zatlačovali slzy. Zkrátka, byl to den Martiny Dubovské a její maminky.

„Maminka jednou řekla, že moje radost ze závodění dává smysl všemu, co je s tím spojeno, a už len proto se oplatí žít. Rozhodla jsem se proto nastoupit na Světový pohár v Jasné a věnovat tento závod jenom jí, mojí mamince,” prohlásila Martina.

V prvním kole zajela devátý nejrychlejší čas a ve druhém kole dokázala svou pozici ještě o jedno místo vylepšit na životní osmou příčku. Na místě byl i mentální kouč českého týmu Tomáš Hvorecký, který naši elitní slalomářku připravoval na všechny potenciálně možné psychické situace a zvraty během závodního dne. V klíčové okamžiky těsně před starty obou kol se mu podařilo udržet Maťu v optimálním nastavení na výkon a v plné koncentraci. „Myslím, že tento závod dopadl nakonec skvěle, udělala jsem pro to maximum. Lépe jsem si ještě kdy neumístila,“ hodnotila výsledek.

Martina žije v Liptovském Mikuláši a v Jasné často trénuje. I během první fáze koronavirového lockdownu loni na jaře tady dotrénovala za skútrem skoro dvacet dní, dokud neroztál definitivně v květnu sníh. „Kopec znám dobře, vím, co si na něm můžu dovolit, jak moc a v kterém místě to pustit.” Report z trati prvního kola jí dávala Petra Vlhová a mimo jiné ji v něm řekla: „Dole to musíš jet totálně naplno, víš, co od toho kopce čekat, ten slalom není ani moc přesazený ani moc rovně, musíš jet, co to jde.” Ve druhém kole Petra startovala později než Martina, jelikož po prvním kole vedla, předávání informací se zhostila reprezentantka Velké Británie Charlie Guestová. 

Druhou českou reprezentantkou startující v Jasné byla Gabriela Capová. Po loňském zranění kolene se ještě stále hledá, sobotní výkon byl opět příslibem na blížící se lepší časy. Gábina sice nepostoupila, ale její pohybový projev začal v některých úsecích připomínat stavy, když před zraněním úspěšně postupovala do druhého kola v SP. „Mám z té jízdy dobrý pocit. Vím sice, že jsem tam občas něco pokazila, ale bylo to už pocitově dobré, za to jsem ráda, hodně mě to bavilo,” radovala se.