Na žákovském MČR se rozdělovaly poslední sady medailí

9 min 3 s

Žákovský titul mistr ČR v super-G pro rok 2015 vybojovali ve straších žácích Nikola Bubáková a Jan Ouvín, v mladších žácích Barbora Zíková a Antonín Adámek. Závod byl součástí českého poháru Czech Head Cup 2015.

Po obřím slalomu na Hromovce pořadatel Ski team Svatý Petr přestěhoval všechen materiál na červenou sjezdovku do Ski areálu, aby v pondělí druhého únory mohla proběhnout mistrovské super-G. Už v průběhu druhého kola obřího slalomu se část technické čety přesunula na červenou sjezdovku, aby ji zajistila bezpečnostními sítěmi. Na druhý den ráno však bylo vše jinak. Od brzkého rána intenzivně pršelo, v horní části trati sněžilo, foukal vítr a byla mlha. Přesto trať byla postavena a jury vyjela na inspekční prohlídku. Podmínky na trati se však v čase mezi stavbou tratě a inspekční prohlídkou natolik zhoršily, že byl závod přeložen na následující den. To už byly podmínky mnohem lepší, viditelnost optimální, sníh byl sice trochu měkčí – vyjížděla se koryta a ne všude byla pista kompaktní, ale mistrovskému závodu nestálo nic v cestě.

První jely starší žačky a nerychlejší jízdu předvedla Nikola Bubáková z TJ Spartak SK Vrchlabí. Po stříbru ve slalomu tak vybojovala zlato v super-G. Druhá skončila o 0,33s Nina Zbořilová ze SK Kohoutovice Brno a třetí s odstupem 0,64 vítězka obřího slalomu Iva Křížová z ALPIN SC.

Super-G starších žáků mělo jednoznačného vítěze, když s náskokem 1,54s zvítězil Jan Ouvín z TJ Spartak Rokytnice a k zlatu ze slalomu a stříbru u obřáku přidal další zlato ze super-G a získal tak šestý žákovský mistrovský titul. O překvapení závodu se postaral stříbrný Jan Bokůvka ze Ski Bílá, protože startoval až se startovním číslem sedmnáct a tudíž nepatřil mezi okruh medailových favoritů. Pro tohoto závodníka je to vůbec první velká medaile. Bronz vybojoval Oskar Novák (ročník 2000) ze SK Kohoutovice Brno. Na vítězného Ouvína ztratil 1,72s.

Mezi mladšími žačkami se z mistrovského titulu opět se startovním číslem jedna radovala Barbora Zíková ze Sokolu Špičák. Stala se tak nejúspěšnější závodnicí tohoto mistrovství. Ze Špindlu si odvezla všechny tři tituly, zajímavostí je, že každý z nich vybojovala se startovním číslem jedna. Stříbrná Veronika Vanická z TJ Bižuterie Jablonec za Zíkovou zaostala o 0,94s a na tomto mistrovství získala druhou stříbrnou medaili, první má z obřího slalomu. Třetí pozici vybojovala Alena Labaštová z Racing team Záhrobský.  Na vítězku ztratila 2,79s, ale je ročník 2002, tedy o rok mladší, než Zíková s Vanickou.

Super-G mladších žáků se stalo kořistí Antonína Adámka ze Ski Bílá, když na druhého Davida Kubeše (ročník 2002) ze SA Špindl získal 0,95s. Pro Kubeše to byla již druhá medaile z tohoto mistrovství. Když vezmeme v úvahu, že je v mladších žácích teprve první sezónu a všichni medailisté jsou o rok starší, lze Davida Kubeše považovat za velkého favorita pro příští rok. Třetí místo a bronzovou medaili v super-G vybojoval Adam Klíma z AT Victoria Brno, když a vítězného Adámka ztratil 2,55s.

Technický delegát Michal Trhlík k mistrovskému závodu v super-G řekl: „Byly to dnes dobré závody, počasí nám nakonec přálo. Přes noc připadlo několik centimetrů sněhu a teplota neklesla tak hluboko pod bod mrazu, jak jsme předpokládali. Bylo jen mínus jedna a očekávali jsme alespoň mínus čtyři. Pista tedy tak dokonale nepromrzla, navíc ve čtyři hodiny ráno do toho vjely rolby, aby odhrnuly čerstvě napadaný sníh. Trať pak v závodě nebyla tolik kompaktní a vydrolovala se. Měli jsme proto několik pádů a další závodníky jsme kvůli tomu museli zastavit na trati v průběhu závodní jízdy a udělit jim opakovaný start. U jednoho pádu musela zasahovat horská služba, ale zranění nakonec naštěstí nebyla tak vážná, jednalo se o naražená žebra. Celkově závody hodnotím pozitivně,“ uzavřel Michal Trhlík.

Závěrem ještě dodejme, že mistrovství republiky se neúčastnil jeden z nejlepších mladších žáků Jonáš Forejtek. Ten totiž vedle lyžování patří k absolutní české špičce v tenise a byl nominován na mezinárodní turnaj do Paříže, který časově bohužel kolidoval s MČR a tak byl z tohoto závodu uvolněn.

Výsledky najdete zde. Komentáře k obřímu slalomu jsou aktualizovány v příslušném článku.