Na Tanvaldském Špičáku se rozdělovaly žákovské tituly mistra ČR

10 min 40 s

Mistrovství České republiky žáků 2016 hostil v termínu 20. – 23. února Tanvaldský Špičák, pořadatelem byla Bižuterie Jablonec. MČR se započítávalo do Českého poháru, Poháru České pošty. Česká pošta byla také titulárním partnerem mistrovství České republiky žáků.

Počasí, snad už tradičně, pořadatelům a závodníkům nepřálo. Na slalom intenzivně pršelo, na vyřazovací závod mladších žáků také a super-G muselo být poslední den pro nebezpečné podmínky, kdy promrzla pouze vrchní vrstva sněhu a vytvořila se krusta, zrušeno.

Ředitel závodu Zdeněk Dřevěný shrnul MČR těmito slovy: „Jsme rádi, že jsem mistrovství republiky mohli uspořádat a odjet v takovém rozsahu, v jakém se nakonec odjelo. Nebylo to jednoduché, ale zvládli jsme to a myslím si, že ty tratě se podařilo udržet ve slušném stavu. Jsou však věci, jako počasí, které ovlivnit nelze.“

Předseda ÚAD Aleš Krýzl, který byl části závodů přítomen, vyjádřil pořadatelům dík. „Děkuji pořadatelům z Bižuterie Jablonec, že se jim podařilo závody ve velmi těžkých podmínkách, zvlášť druhý a třetí deštivý den, uspořádat.

Nejlepšími závodníky mistrovství byli Barbora Nováková (SA Špindl) a Barbora Zíková (Sokol Špičák), které ve svých kategoriích vybojovali všechny tři tituly mistra ČR. Ondřej Surkoš (ST Victoria Brno) vybojoval dva tituly.  Třetí titul ve starších žácích ve vyřazovacím závodě dobyl Vojtěch Bambušek (Ski Soláň). V mladších žácích po jednom titulu získali David Kubeš (SK Špindl), Václav Hádek (Bižu Jablonec) a Šimon Šnajdr (SC Mělník).

Největší rozdíly mezi prvním a druhým jsme viděli ve starších žácích. Ondřej Surkoš za silného deště na rozbité slalomové trati zvítězil víc než dvouvteřinovým rozdílem a svůj závod pro nás shrnul: „Ve druhém kole jsem se snažil jet hlavou, ale ti, co mě viděli říkali, že to jako jízda hlavou moc nevypadalo. Když jsem pak v cíli zjistil, že jsem druhému ve 2. kole ujel o dvě vteřiny, byl jsem překvapený, na tohle jsem tu jízdu necítil. No a k titulu mi taky pomohlo, že v druhém kole vypadl z prvního místa Vojta Bambušek.“ Stříbrným a bronzovým medailistou ve slalomu byli Adam Klíma (ST Victoria Brno) a Petr Čech (Motor České Budějovice). Klíma získal také bronz ve vyřazovacím závodě, stříbro dobyl Matěj Bláha (SK Špindl). V obřím slalomu stříbrnou pozici obsadil Oskar Novák (SA Špindl) a bronzovou Jan Koula (TJ Lokomotiva Trutnov). Koula měl  ve 2. kole vyřazovacího závodu těžký pád a skončil v nemocnici s otřesem mozku. Přejeme brzké uzdravení.

Největší bitva o tituly se rozpoutala mezi mladšími žáky. Rozdali si to o ně vítěz obřího slalomu Šimon Šnajdr, vítěz slalomu Václav Hádek a vítěz vyřazovacího závodu David Kubeš, který zároveň na celém mistrovství zvítězil nejtěsnějším rozdílem jediné setiny nad Šimonem Šnajdrem. Ten svou sbírku rozšířil ještě o stříbro ve slalomu. Z bronzu ve vyřazovacím závodě se radoval Adam Linhart (TJ Slavoj Plzeň), který má ještě bronz ve slalomu a stříbro v obřáku. Bronz si v obřáku vyjel Jiří Anděl (MEZ Vsetín) a byl to jediný z mladších žáků, který získal medaili z mladšího ročníku 2003.

Ve starších žačkách byla bitva o tituly v režii Barbory Zíkové, která zvítězila s přehledem nad ostatními, i o rok staršími soupeřkami. Nicméně ročník narození 2001 je velmi silný, vedle Zíkové totiž medaile získaly i další dívky ročníku 2001: v obřím slalomu a vyřazovacím závodě se staly vicemistryněmi ČR Veronika Vanická (Bižu Jablonec) a Caroline Straubová (Ski Avia Praha). Ostatní medaile byly záležitostí slečen ročníku 2000: Barbora Svatošová z SK Ještěd ukořistila hned dvě, a sice stříbrnou ve slalomu a bronzovou ve vyřazovacím závodě. Nina Zbořilová (SK Kohoutovice Brno) byla třetí v obřím slalomu a slalomová medaile jí unikla o 36 setin. Tu ukořistila Aneta Fleischerová (SK Janské Lázně) a dvě ‚bramborové’ medaile na ni ‚zbyly‘ ve vyřazovacím závodě a obřím slalomu.

V mladších žačkách dominanci Barbory Novákové nikdo nenarušil. V obřím slalomu i vyřazovacím závodě dynamickým pojetím jízdy najela vteřinový náskok na soupeřky. Pouze ve 2. kole slalomu jí pozlobila a zároveň všechny soupeřky tak trochu zaskočila nejvyšší dívka ve startovním poli, 178 cm vysoká Lucie Tomečková (Ski team Hrubá Voda). Na 2. pozici figurovala už po 1. kole, ale ve druhém předvedla v horní prudší části rytmickou jízdu a na spodní rovinaté polovině to vypadalo, jako by zažehla přídavné motory. Ve 2. kole na soupeřky najela 66 setin a vybojovala stříbrnou medaili, na Novákovou v součtu kol ztratila čtyři desetiny. Na bronz se z 6. místa po 1. kole propracovala Alena Labaštová (Ski team Záhrobský). Alena má bronz také z vyřazovacího závodu a stříbro z obřího slalomu. Bronzovou medaili v obřím slalomu vybojovala Natálie Zouharová (Ski team Zlín) a stříbro ve vyřazovacím závodě Agata Staszowska (Ski Mosty).

Zrušený závod v SG bude nahrazen ve Špindlerově Mlýně předběžně v termínu 14. března.