Na Slovensku odstartoval Tech week. Mistry republiky v obřím slalomu jsou Nováková a Krýzl

Na Slovensku odstartoval Tech week. Mistry republiky v obřím slalomu jsou Nováková a Krýzl

12 min 31 s

Slovenské Štrbské Pleso hostí tento týden otevřené mistrovství České republiky v technických disciplínách a program odstartoval v úterý obřími slalomy mužů a žen. Mistry republiky se stali Barbora Nováková a Kryštof Krýzl. Mezi juniory slaví Linda Trejbalová a David Janda.


Republikový šampionát byl kvůli nedostatku sněhu na tuzemských sjezdovkách z důvodu brzkého jarního počasí přesunut na Slovensko, konkrétně do střediska Štrbské Pleso. Na tamní sjezdovce v úterý začal tzv. Tech week obřími slalomy, do kterých vedle českých závodníků nastoupila i řada zahraničních lyžařů z celého světa.

 

V ženském závodě nestartovala a loňský titul neobhajovala česká specialistka na obří slalom Adriana Jelínková, která se v pondělí představila na Nor-Am Cupu v kanadském Panorama Resort, kde vybojovala ve slalomu šesté místo, a tak byla v úterý korunována zbrusu nová mistryně republiky. Tou se ve dvoukolovém závodě stala Barbora Nováková, která zaznamenala v součtu obou kol čas 2:02,74.

 

Nováková si vypracovala významný náskok v prvním kole, což o jejím úterním prvenství rozhodlo. V rámci druhého kola totiž prohrála s Lindou Trejbalovou o 65 setin, ale v součtu obou kol svou krajanku porazila o dvě desetiny sekundy.

 

„Řekla bych, že první kolo bylo lepší, protože trať byla tvrdší, ale jsem ráda, že se mi povedlo první místo uhájit,“ hodnotila po závodě Nováková, jež v rámci otevřeného mistrovství republiky obsadila celkově čtvrté místo za třemi zahraničními závodnicemi. „Z umístění v rámci mistrovství republiky jsem nadšená, byl to můj cíl pro závod. Celkové umístění mohlo být lepší,“ poznamenala česká reprezentantka, která loni v únoru podstoupila operaci předního křížového vazu.

 

„Tím, že to byla sezona po zranění a nedařilo se mi tak, jak bych si přála, protože mám stále nějaké problémy s kolenem, tak jsem šťastná, že jsem si to tímhle závodem vylepšila,“ dodala Nováková, která začala znovu závodit až letos v lednu.

 

Trejbalová, která obsadila druhé místo mezi dospělými, se zároveň stala juniorskou mistryní republiky, z čehož měla velkou radost. „Jsem nadšená z vítězství mezi juniory, i když mě trošičku mrzí, že jsem nedokázala vyhrát i v ženách. To byl trochu můj sen v této sezoně, takže z toho jsem maličko zklamaná,“ přiznala Trejbalová. „V prvním kole jsem udělala velkou chybu, což mě asi stálo i vítězství. Druhé kolo se mi ale povedlo lépe a s výkonem odcházím nakonec spokojená.“

 

Bronz mezi ženami a zároveň stříbro mezi juniorkami vybojovala sedmnáctiletá Katrin Kudělásková, za kterou v rámci juniorského závodu skončila třetí Elena Drápalová. „Jsem šťastná. Závod mě hrozně bavil. Je krásné počasí, takže všechno vyšlo, jak mělo,“ zářila. „V prvním kole jsem trochu zaváhala, ale celkově to bylo bez problému. Ve druhém kole, jelikož se jelo už později, tak trať už byla v horším stavu, ale i tak jsem do toho dala všechno, co jsem mohla. Organizátoři odvedli super práci, že se mohlo závodit v dubnu za takových podmínek.“

 

Mezi muži triumfoval Krýzl

Po skončení ženského závodu absolvovali druhé kolo mistrovského závodu také muži. Zlatou medaili vybojoval sedmatřicetiletý Kryštof Krýzl, jenž v této sezoně v rámci mistrovství republiky slavil také zlato ve sjezdu a stříbro v superobřím slalomu v rámci tzv. Speed weeku.

 

V úterý dokázal zvítězit s náskokem takřka sekundy a půl před Janem Koulou. Bronz vybojoval Jan Skořepa. Co se týče závodu FIS, v jehož rámci se republikový šampionát odjel, skončil Krýzl na fantastickém druhém místě se ztrátou pouhých 15 setin na Japonce Hajatu Wakacukiho. 

 

„Ze závodu jsem nadšený, stejně jako z výkonu, co jsem podal. Hrozně si cením i celkového druhého místa, protože závod byl kvalitně obsazený. Myslím, že to bylo nejvíc našlapané mistrovství, co kdy bylo. Obrovskou radost mám hlavně z druhého kola, protože tak dobrou jízdu jsem v této sezoně ještě asi nezajel. Podmínky ve druhém kole byly sice horší, ale nasazením a po taktické stránce jsem to zvládl super,“ radoval se mistr republiky.

 

Krýzl se na začátku sezony vrátil po vážném zranění předního křížového vazu a comeback to nebyl vůbec jednoduchý. I proto má radost, že ročník končí na pozitivní vlně. „Letos, jak jsem byl po zranění, tak jsem sice věděl, že rychlost tam kolikrát byla, ale dělal jsem velmi často zbytečné chyby, které plynuly z nevyježděnosti a tréninkového manka, jelikož jsem během letní přípravy skoro netrénoval,“ uvedl ke svému postupnému zlepšování v průběhu celé sezony. „Takhle se to vždy v závodech nasčítalo. Ale pomalu se vyježďuju a dneska to klaplo, takže pecka,“ usmíval se Krýzl, jenž si ještě není jistý, jestli bude startovat ve čtvrtečním slalomu.

 

Stříbro ve Štrbském Plese vybojoval Jan Koula, letošní mistr republiky ze superobřího slalomu a stříbrný ze sjezdu. „S druhým místem jsem spokojený. Po prvním kole jsem byl zklamaný, protože jsem měl na kluky velkou ztrátu, ale nějak se to povedlo. Medaile byl cíl,“ mnul si ruce Koula. „Podmínky sice byly v prvním kole lepší, ale já jsem sjezdař a druhé kolo bylo rovnější, což mi víc vyhovovalo. Bylo tam více rychlosti a mohl jsem prodat to, co umím. Lyže mi fungovaly skvěle, takže s druhým kolem jsem spokojenější.“

 

Bronzová medaile putovala na krk Jana Skořepy, který po závodě přiznal zklamání z konečného umístění. „První pocity jsou lehké zklamání. Po prvním kole jsem to měl rozjeté dobře a ztrácel jsem jen kolem čtyř desetin, takže jsem si představoval trochu lepší výsledek,“ připustil bronzový Skořepa. „Ve druhém kole jsem do toho možná až moc tlačil a nenechal lyže prostě jet. Tím jsem přicházel o rychlost, což byla ta největší chyba.“

 

Juniorským mistrem republiky v obřím slalomu se stal David Janda před Markem Müllerem a Štěpánem Kroupou.

 

Ve čtvrtek se ve Štrbském Plese pojede druhý závod republikového šampionátu. Tentokrát na muže a ženy čeká slalom.

 

Foto: Jakub ŠustrPomoc Ukrajině