Na paralelech v Lechu bude české barvy hájit Daniel Paulus

Na paralelech v Lechu bude české barvy hájit Daniel Paulus

10 min 38 s

Daniel Paulus se rozhodl v letošní sezóně kombinovat dvě lyžařská odvětví - alpské lyžování a skicross, kterému podřídil defacto celou přípravu na sněhu. Tu kondiční však absolvoval pod vedením kondičního kouče alpských lyžařů. Nyní, na prahu nové sezóny, se Dan postaví do startovní brány závodu Světového poháru v alpském lyžování v disciplíně paralel. Pro sedmadvacetiletého člena mužského národního ‚C’ týmu, to bude pátý start kariéry v SP.


Původně se hovořilo o startu Martiny Dubovské, která ještě na konci října byla rozhodnuta startovat. „Plán byl trénovat na ledovci Mölltal, pak startovat v Lechu a z něj se hned přesunout do Levi, kde začíná letošní Svěťák ve slalomu 20. - 21. listopadu. Nakonec jsme se ale kvůli vývoji počasí, kdy napadlo na ledovcích hodně čerstvého sněhu, rozhodli odcestovat rovnou do Levi, kde máme kvalitní tréninkové podmínky. Trénujeme tady už skoro týden a letět na otoč do Lechu kvůli jednomu závodu, který ani není mojí hlavní disciplínou a netrénovala jsem na něho, nedává úplně smysl. Na druhou stranu mě mrzí, že v Lechu nejedu, těšila už jsem se. Pokud to má ale přinést pozitivum pro závody v Levi, není co řešit. Nejsem jediná, kdo v Lechu z těchto důvodů nebude,“ vysvětlila naše TOP slalomářka. Žádná jiná z českých reprezentantek o start v této specifické disciplíně zájem neměla, neboť Gabriela Capové je už také ve Finsku, Ester Ledecká zase v Americe a v USA je i Elese Sommerová, která se tam přiipravuje na závody NorAm konající se příští týden.

 

Daniel Paulus start v Lechu nečekal. Kryštof Krýzl, který měl původně startovat, ale i další techničtí reprezentanti, ladí formu rovněž na severu - jsou ve švédském Kaabdalis. Dan se na start v SP postaví popáté v kariéře a to na začátku sezóny, ve které se rozhodl alpské lyžování kombinovat se skicrossem a cílit v něm na ZOH. „Závody v alpských disciplínách jsem plánoval jezdit o něco později, myslel jsem, že začátek sezóny bude patřit skicrossu a najednou je tady první start sezóny, a to na lyžích a ještě k tomu v SP,“ hlásí z posledního tréninku a zamýšlí se nad možnou paralelou těchto dvou sportů, jelikož paralel má se skicrosem jednu zdánlivě společnou věc, a to startovací zařízení. 

 

„Nicméně to nefunguje úplně stejně. Ve skicrossu jsem špičkami lyží totálně zapřený do startovní brány, která se otevírá nahodile v rozmezí 0 - 5 vteřin a to je to, na co musím dokázat zareagovat. V paralelu je zvukový signál sladěný se semaforem a odpočítává se. Rozhodně ale nesmím být zapřený do startovací brány jako ve skicrossu, protože ta by se neotevřela. Taktika je trochu poodjet dozadu a vpadnout do otevření brány. Riziko je, že když to uspěcháte, narazíte do brány a ta vás vrátí třeba i půl metru zpět a hodně ztratíte. Když se mi podaří správně trefit start, pak bych mohl mít chvíli výhodu, protože mám ze skicrossu technicky i silově vyprecizovaný výjezd ze startovní brány. Na druhou stranu jedna drobná chyba na trati mezi brankami a může to být pryč.“

 

Nabízí se otázka, jak moc se český reprezentant dostal k lyžařskému tréninku během letošní přípravy. „Docela hodně, mám odježděných 20 dní obřího slalomu, akorát ty obřáky byly o něco volněji postavené a ne tolik náročné. A také mám naježděno docela dost super-G, kterými jsem pracoval na skluzu - dovednosti, kterou jsem se v minulosti nijak výrazně nezabýval. Nadále ve mně zůstává alpský lyžař a jsem docela zvědavý, kam mě tento trénink v alpském lyžování posune.“

 

Jinak lyže ve skicrossu používá Dan stejné jako v alpských disciplínách - obřačky 193 cm s rádiusem 30 m. „Jen je teď preferuji o něco méně agresivní, takové, co podporují delší oblouky a mají stabilnější charakter, mají rovnou patu.“ Skicrossaři mají povoleny obřačky kratší (188 cm /27 m rádius).

 

A co Dan od závodu očekává? „Vůbec si netroufám říct. Poslední tréninky na Pitztalu jsme se snažili doladit pro potřeby paralelu, trénoval jsem s jedním Rusem, který má velmi dobré body a vedl jsem si velmi dobře. Mým cílem je, aby ten závod pro mě proběhl hlavně důstojně, ať z toho mohu mít dobrý pocit. Samozřejmě kvalifikovat se by byla senzace (pozn.: postupuje šestnáct závodníků), ale to nemám ani odvahu vyřknout. Na začátku sezóny jsem se cítil poslední roky vždy dobře, letos to také platí, vím ale, že jsem alpskému lyžování nedal 100 %, což není psychicky jednoduché. Na druhou stranu to třeba bude výhodou, třeba od sebe nebudu tolik očekávat a bude to pro ten závod lepší,“ uzavírá Daniel  Paulus. 

 

Závod žen se koná v sobotu, závod mužů v neděli, vyvrcholení bude v sobotu v 17.00 hod., v neděli už v 16.00 hod. Živě vysílá Eurosport. Palce ale v neděli držte už od 10.00 hod., kdy začína kvalifikační část závodu a Danem Paulusem na startu. 

 

(EK)

Photo: archiv D. Pauluse