Na MS začínají technické disciplíny, ve čtvrtek se jede obří slalom žen

Na MS začínají technické disciplíny, ve čtvrtek se jede obří slalom žen

6 min 53 s

Sjezdaři se pomalu rozjíždějí domů, tým už opustili Ester Ledecká a Tomáš Klinský a také členové trenérských týmů Jan Hudec, Tomáš Klinský st., bratři Bankové a Petr Kouřil. Naopak tým pro technické disciplíny je kompletní. Jako poslední dorazil Michal Staszowski, předním Gabriel Capová a ještě před ní, ale už v průběhu MS Daniel Paulus a Martina Dubovská. Nepříjemností je, že český tým trápí zdravotní potíže.


„Do obřáku žen nastupujeme bohužel v oslabení,“ hlásí šéf výpravy a předseda ÚAD Ladislav Forejtek. Na startu totiž bude chybět Martina Dubovská, která hned po úterní týmové soutěži lehla s vysokou teplotou a angínou. Týmový lékař Jiří Beznoska jí předepsal krátkodobá antibiotika s tím, že se pokusí jí dostat do startu schopného stavu na slalom, který se jede 16. února, kdy už antibiotika brát nebude. „Samozřejmě udělám proto všechno, ale budu ráda, když se vůbec na start slalomu postavím a budu schopna ho jet,“ sdělila Maťa.

Dalším nejistotou je start Kateřiny Pauláthové. Je sice na startovní listině (s číslem 44), ale stav jejího pochroumaného kolena a tím pádem i start v obřáku je zatím nejasný. „Měla jsem v plánu to den před obřákem naplno zatížit v tréninku, vidět co a jak to dělá a případně se rozhodnout, zda to půjde nebo ne. Jenže od rána v Aare silně pršelo a byla vichřice o síle 100km/h, takže všechno zrušili, vleky nejely a já na test kolene mohla zapomenout. Odpoledne vichřice ustala a pustili lanovku, tak jsem to šla zkusit alespoň ve volné jízdě. Nevím, no. Nebylo to tak strašné, spíš mě bolelo všechno kolem. Uvidíme, co to udělá před závodem v rozježdění,“ shrnula Kateřina. 

Jedinou zatím jistou českou zástupkyní na startu obřího slalomu MS 2019 je Gabriela Capová. Bude mít startovní číslo 42 a v letošní sezóně se jí daří. Sice více ve slalomu, ale v obřím slalomu dokázala letos poprvé v kariéře bodovat v Evropském poháru a to hned 9. místem v Andalu. Krom toho má a svém kontě další tři bodovaná umístění. Gábina je plně koncentrovaná na svůj výkon s tím, že chce jet tak, jak nejlépe umí a uvidí, jaký výsledek to přinese.

Muži mají ve čtvrtek kvalifikaci na obří slalom. Pojedou ji nakonec dva naši muži. Jan Zabystřan se startovním číslem 4 a Daniel Paulus se startovním číslem 13. Kryštof Krýzl se se svými FIS body dostal do přímo do hlavního závodu a Ondřej Berndt po týmovce onemocněl a do závodu obřího slalomu vůbec nebude moci zasáhnout. „Vynechává ji, aby se dal dohromady a mohl být fit na svou královskou disciplínu,“ říká Ladislav Forejtek. 

Na závěr přeci jen přinášíme jednu pozitivní zprávu. Kryštof Krýzl se ve středu poprvé po hrůzném pádu v tréninku sjezdu postavil na lyže. Napřed jezdil volně a následně došlo i na branky a vypadá to nadějně. Snad by mohl do závodu obřího slalomu a samozřejmě slalomu nastoupit. Už čtvrtek, kdy opět obraženu holeň zatíží naplno v brankách, napoví.

Držíme palce!

Obří slalom žen přenáší živě ČT a Eurosport. První kolo začíná ve 14.15hod., druhé v 17.45hod. Televizní studia začínají své přenosy o patnáct minut dřív (Eurosport) a o deset minut dříve (ČT).

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePomoc Ukrajině