Na Klínovci skončilo MČR žactva, v neděli se rozdělovaly slalomové medaile

Na Klínovci skončilo MČR žactva, v neděli se rozdělovaly slalomové medaile

8 min 7 s

V neděli vyvrcholilo na Klínovci Mistrovství republiky žáků v alpském lyžování, na programu byly závody ve slalomu. Na start prvních kol se ve všech čtyřech kategoriích postavilo celkem 220 závodníků a závodnic, kteří se utkali o čtyři kompletní sady medailí. A zatímco v SuperG vyhráli výhradně zástupci klubu SA Špindl, ve slalomu si čtyři zlaté medaile rozdělili zástupci čtyř různých oddílů z celé republiky.


Za teplot hluboko pod bodem mrazu proběhlo ve Ski areálu Klínovec vyvrcholení Mistrovství České republiky v alpském lyžování kategorie mladších a starších žáků. A i když začátek byl kvůli podmínkám divoký, závody, které se odjely, se povedly. „Začátek byl horší, zejména proto, že ho ovlivnilo počasí. Proběhl jen volný trénink a následně se zrušil páteční program. Ani v sobotu nebyly klimatické podmínky úplně příznivé a foukal silný vítr, ale po obětavém výkonu organizátorů se povedlo uspořádat dva super obří slalomy,“ zhodnotil akci Jiří Matějů, metodik Svazu lyžařů ČR.

Kvůli přesunům v programu musel být zrušen obří slalom, v neděli se tak závodníci proplétali tyčemi v disciplíně s nejkratším obloukem. „Slalom byl trochu kratší, ale podložka byla solidně tvrdá. Závod to byl povedený a závodníci byli na MČR dobře připravení. Všichni závodníci a trenéři si zaslouží naše poděkování. MČR pro ně byl vrchol závodní sezóny, kterému předchází celoroční příprava a je velmi pozitivní, že mládežnické oddíly v Česku i přes všechny překážky pracují velmi kvalitně, což vidím jako příslib do budoucích let. A pak samozřejmě organizační tým – rozhodčí, stahovači, časoměřiči pod taktovkou ředitele závodu Honzy Nováka odvedli opravdu velký kus práce, především v sobotu,“ poděkoval závěrem všem aktérům Jiří Matějů.

Mezi mladšími dívkami se zlaté medaile dočkala Sara Folwarczna, která útočila z druhého místa po prvním kole, v tom druhém ale zajela suverénně nejrychlejší čas a porazila vítězku první jízdy Antonii Pantůčkovou o 9 desetin. Pro obě to byla druhá medaile na MČR. Mezi staršími žákyněmi se radovala z nejcennějšího kovu Viktorie Dlouhá, která v obou kolech zajela druhý čas, v součtu jí to ale stačilo na celkový triumf. Na druhou v pořadí Lucii Tomšíkovou najela 44 setin sekundy.

V chlapecké kategorii mladších žáků slavil havlíčkobrodský David Chroustovský, jenž si po bronzu ze SuperG udělal zlatou radost. Zástupce klubu HB Ski suverénně ovládl obě kola a v součtu byl o víc jak dvě vteřiny rychlejší než jeho nejbližší konkurent. Ve starší chlapecké kategorii byl závod nejdramatičtější a rozestupy mezi závodníky minimální. Adam Kunrt jel ve druhém kole ze druhého místa a v cíli překonal doposud vedoucího Olivera Kašinga jen o 7 setin! Oba vyvinuli tlak na nejrychlejšího z kola prvního, tedy Pavla Morávka, který nakonec skončil těsně pátý, když se před Pavla dostali ještě Kryštof Kunrt na třetím místě a Filip Fuchs.

Na přemrzlém sněhu závodníci s tratí bojovali, seč mohli, celkem 64 z těch, kteří se postavili na start, jedno z kol nedokončili. I tak byl ale Klínovec svědkem vydařeného Mistrovství republiky a žáci ze všech koutů Česka vybojovali cenné medaile. Doufejme, že to bude mít na jejich kariéry pouze pozitivní vliv a když na sobě nepřestanou pracovat, jednou se třeba budou prohánět po svazích ve Světovém poháru.

Výsledky závodu ve slalomu na Mistrovství ČR

Mladší žákyně:

1. Sara Folwarczna (SKI Mosty) 1:23,73
2. Antonie Pantůčková (SKI AKADEMIE BRNO) +0,86
3. Kateřina Ježková (Ski Team Harranti Harrachov) +3,62

Starší žákyně:

1. Viktorie Dlouhá (SK Špindl z.s.) 1:21,65
2. Lucie Tomšíková (SA Špindl) +0,44
3. Tereza Koutná (Ski klub Kralupy) +0,95

Mladší žáci:

1. David Chroustovský (HB Ski Team) 1:21,56
2. Christian Mário Tyle (SA Špindl) +2,09
3. Jáchym Zonek (LK Baník Ostrava) +4,13

Starší žáci:

1. Adam Kunrt (Ski Team Harranti Harrachov) 1:18,65
2. Oliver Kašing (Ski Bílá) +0,07
3. Kryštof Kunrt (Ski Team Harranti Harrachov) +0,34

Kompletní výsledky najdete na tomto odkaze.Pomoc Ukrajině