×
Mužská reprezentace v alpském lyžování míří poprvé na sníh!

Mužská reprezentace v alpském lyžování míří poprvé na sníh!

08.06.2020

Téměř tři měsíce! Tak dlouho naši reprezentanti nestáli na lyžích. Byly to však tři užitečně strávené měsíce, protkané třemi kondičními kempy. Nyní odjíždí mužská reprezentace poprvé na sníh. Kam? Na ledovec Mölltaler Gletscher, nové partnerské středisko českého alpského lyžování.

Tři měsíce se může zdát dlouhá doba, záleží však na úhlu pohledu. Naši alpští reprezentanti byli sice na jedné straně zvyklí mít posezónní pauzu od lyží jen cca 5-6 týdnů a v květnu už lyžovat, na druhé straně však koronavirová doba poskytla velkorysý prostor, který dokázal tým bezezbytku využít například k vybudování kvalitní kondice. Zpětně tak jeho členové nouzové období hodnotí vesměs pozitivně.

„Ta kondiční soustředění byla super, řekl bych pecka. Pozitivní je, že jsme s tím začali dost brzo. Jel jsem sám od konce března, když jsem se přesunul na baráček k rodičům do Jilemnice, kde jsem si v garáži udělal soukromou posilovnu a teď to vyvrcholilo třemi kondičními soustředěními v rychlém sledu - týden tam, týden doma - 3x po sobě. Co jsem v kontaktu s ostatními kluky ze zahraničí tak vím, že většina z nich začala později, někteří začali vlastně až teď nedávno, takže nás těší, že máme náskok. Osobně věřím, že se to musí musí projevit, i když světová špička taky nespala,“ říká dlouhodobý reprezentant Kryštof Krýzl a pokračuje:

„Super bylo, že teď poprvé jsme měli prostor dělat věci, ke kterým bychom se normálně nedostali, vedle gymnastiky, při které jsme plně využili gymnastického trenéra to byly např. tréninky v U - rampě na in-linech, sjezdy na kolech a další. Byla tam dobrá energie, docela se s kluky hecujeme a troufám si říct, že jsme fakt makali, dá se říct dřeli. Navíc i společensky si to dokážeme užít a s koncem jednoho soustředění jsme se těšili už na to další“.

Podobný názor sdílí i sjezdař Tomáš Klinský. „Na prvním kempu na Kačence jsem měl sice ještě víceméně individuální program, protože jsem zrovna dobral antibiotika po vleklém zánětu dutin, ale další dva kempy v Šumperku už jsem byl v plném nasazení. Hodnotím to velice klidně, pěkně jsme si mákli a zároveň měli na vše dostatek času. Kromě kondice jsme pracovali např. i na otužování.“

Kempy vedl úsekový kondiční trenér František Andrle a nezapomínalo se ani na vzdělávání závodníků. Přednášky proběhly jak v oblasti fyziologie a diagnostiky sportovního tréninku, tak v oblasti psychologie, kterou měl na starosti úsekový mentální kouč Tomáš Hvorecký. „Myslím, že to bylo pro všechny přínosné. Mně osobně to udělalo jasno o tom, co a jak se trénuje a proč,“ podotýká Tomáš Klinský. 

Prvních dvou soustředění se účastnili také juniorští reprezentanti, kteří pohledem zkušeného sportovce v kristových letech Kryštofa Krýzla mezi velké kluky „docela dobře zapadli“J.

Nyní čeká mužskou reprezentaci první soustředění na sněhu. Zúčastní se ho Jan Zabystřan, Ondřej Berndt, Kryštof Krýzl, Filip Forejtek, Tomáš Klinský a Daniel Paulus. „Máme plán, ten je však otevřený vzhledem k podmínkám a současnému nestabilnímu počasí. Uděláme ale vše proto, abychom měli dobrý trénink. Pokud bude špatné počasí, zůstaneme ubytovaní dole pod ledovcem a s Františkem Andrlem budeme dál makat na kondici. Jakmile se udělá hezky, přestěhujeme se k spaní nahoru těsně pod ledovec do 2800 metrů, kde budeme vyjíždět k ranním tréninkům, než nahoru dorazí ostatní týmy,“ přibližuje šéftrenér mužů Tomáš Klinský st. 

(EK)

Photo: Archiv reprezentantůToyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři