×
MS St. Mořic: Kateřina Pauláthová v obřím slalomu 29., mistryní světa je Tessa Worleyová

MS St. Mořic: Kateřina Pauláthová v obřím slalomu 29., mistryní světa je Tessa Worleyová

16.02.2017

Devětadvacáté místo Kateřiny Pauláthové, sedmatřicáté místo Ester Ledecké, třiačtyřicáté Terezy Kmochové a nedokončené první kolo Martiny Dubovské. To je bilance českých žen na mistrovství světa v obřím slalomu ve Svatém Mořici. Mistryní světa se po čtyřech letech stala Tessa Worleyová z Francie, stříbro získala Mikaela Shiffrinová z USA a vytouženou medaili vybojovala bronzová Sofia Goggia z Itálie.

Kateřina Pauláthová zajela z Češek nejlépe. V prvním kole startovala s číslem 48 a zajela 28. nejrychlejší čas s velmi solidní ztrátou 2,83 s. Bylo to po dlouhé době, prakticky poprvé v této sezóně, co jí jízda v obřáku opravdu sedla a bylo to v tom nejdůležitějším závodě. Z jízdy ale neměla nejlepší pocit. Přesto byla závodnicí s nejvyšším startovním číslem v TOP30. „Jela jsem naplno, ale neměla jsem z jízdy dobrý pocit. Navíc dole jsem udělala chybu.“ Do  přesazenějších bran druhého kola nastupovala jako třetí v pořadí a moha využít výhody nízkého startovního čísla. „Uvědomila jsem si, že jsou brány více přesazené, a přestože jsem to chtěla víc pustit, podržela jsem to. Potřebovala jsem už konečně sjet. Kdyby se mi zase něco přihodilo, už bych to asi nerozdýchala,“ dala Kača vzpomenout na karamboly letošní sezóny ale i minulých sezón. Právě tady ve Svatém Mořici v prosinci 2013 postoupila podruhé v kariéře do druhého kola v SP a v něm pak na jednom ze zlomů přerotovala hrudníkem a spadla po vnitřní lyži. Stejnou chybu udělala rovněž v dobře rozjetém závodě na předchozím MS v Beaver Creeku 2015 a dnes těsně před ní ‚uletěla‘ po vnitřní lyži Kanaďanka Mikaela Tommy. „Ten sníh nebyl ani z počátku kompaktní. Dali tam sůl, ale nechytilo se to,“ líčí Kateřina. Poprvé v životě se dostala na MS mezi třicet nejlepších, body do World Cup Start List počítané pro nasazování v SP a vyjetí další startovní kvóty pro zemi se ale na MS udělují pouze prvním patnácti závodnicím, což je škoda, protože světová konkurence je už dobrých patnáct let let rozmělněná mezi mnoho národností a tak de facto téměř nikdo z nejlepších nechybí. „Top třicet to se vždycky počítá,“ zhodnotila spokojená Kateřina, která bude na dnešní závod v dobrém vzpomínat „Atmosféra byla fantastická. Vyšlo počasí, lidi fandili, je to asi můj největší zážitek.“

S mistrovstvím světa 2017 se 37. místem ve obřím slalomu rozloučila Ester Ledecká. Byla vidět ve všech disciplínách, osobní výkonnostní cíle si splnila, nejlepšího umístění dosáhla v alpské kombinaci, a to 20. místo.

Další ze svých snů si splnila Tereza Kmochová, když se jako neslyšící sportovec nominovala na MS do St. Mořice. Její hlavní a jedinou disciplínou tady je obří slalom. V úterý na něj, stejně jako Ester Ledecká, úspěšně prošla kvalifikací. Zažila si při ní ale menší krizi. Bylo to poprvé, kde musely ženy kvalifikaci podstoupit a Tereza připustila myšlenky, že by nemusela dojet do cíle, což ke sjezdovému lyžování občas patří, a silně znervózněla. Nakonec to ale dobře dopadlo a Tereza se dnes mohla ve velkém závodě představit. „Dostat se do druhého kola byl můj primární cíl,“ hodnotila v cíli pro ČT a dodala: „Jelo se mi docela hezky, ale mohla jsem to trošku víc pustit.“

Martina Dubovská, které už se představila v týmové soutěži a z českých závodnic na dnešní obří slalom byla nejvýše nasazená, nedokončila první kolo. Podle svých slov si nepohlídala jednu z branek a to znamenalo konec nadějím. Výpadek přišel mezi prvním a druhým mezičas, na to m prvním jí patřil čtyřiatřicátý čas.

Výsledky závodu najdete zde.

(EK v čátečné spolupráci s ToNo)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePartner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska