×
MS skončilo slalomem mužů a třemi DNF českého týmu

MS skončilo slalomem mužů a třemi DNF českého týmu

17.02.2019

Závěrečný den se na MS 2019 utkali nejlepší muži světa o cenné kovy ve slalomu. Z vítězství se radoval Rakušan Marcel Hirscher před svými krajany Michaelem Mattem a Marco Scharzem. Naši postupně vypadli. Ondřej Berndt chytil špicara a Kryštof Krýzl uletěl po vnitřní lyži již v prvním kole. Daniel Paulas pak v druhém. Jediný zápisem tak zůstane 49. místo Michala Staszowskeho, na které se v oficiální výsledkové listině MS dostal na základě dokončené kvalifikace.

Počasí se na poslední soutěžní den MS trochu umoudřilo, přestalo foukat, teploměr začal ukazovat opět teplotu připomínající zimu, pohybovala se kolem nuly. Trať se pořadatelům podařilo připravit nejlépe za poslední čtyři dny, co byly technické disciplíny na programu MS.

Ondřej Berndt bojoval po viróze, kvůli níž vynechal obří slalom, obstojně. Ale bohužel jen do druhého mezičasu v prvním kole, pak přišel výpadek. „Ondra jel velmi slušně a dokázal si, že na to má. Pokud si bude věřit, brzy ze to zlomí,“ uvedl na jeho adresu šéf výpravy a ÚAD Ladislav Forejtek. Berndt k výkonu říká: „Strategie byla jít do toho po hlavě a podat co nejlepší výkon. Byl jsem sice nemocný, věděl jsem, že to bude dlouhý slalom a že to pro mě nebude jednoduché, ale šel jsem do toho naplno. V té pasáži před výpadkem jsem to narovnal a nějaká díra mě tam kopla a nedojel jsem. Myslím ale, že jsem do té doby nejel úplně špatně.“  

Kryštof Krýzl po šíleném špicaru v tréninku sjezdu nastoupil  závěrečnému závodu MS, za což jsme rádi. Na prvním mezičase si vedl o šest setin lépe než Ondra Berndt, který jel podle slov Forejtka více než slušně. Ale i Kitan bohužel vypadl, osudná se mu stala vnitřní lyže. "Nějak mi to ujelo, já nevím. Už se od startu jsem se necítil komfortně, v podstatě už od doby, kdy jsem si tady rozbil při tréninku sjezdu. Bojoval jsem ale co to šlo. Soustředil jsem se původně na obřák, ale bylo totálně zahranou na něj v tomto stavu nastoupit, to prostě nešlo. A jak se ukázala, na hraně nebo asi i za ní to bylo ve slalomu. Budu muset na MR, vyšetřit to. Po tom pádu jsem se úplně složil, dva dny jsem bojoval s horečkami a asi i nějakou virózou, ale možná to bylo tím úrazem. Kvůli holeni jsem 4 dny nemohl ani chodit a teď jsem si to na každou jízdu musel stříkal kelenem, už od toho mám úplně spálenou kůži.

Daniel Paulus jako jediný v našeho trojlístku v hlavní soutěži dojel do cíle prvního kola. Bylo to ale s chybami, při jedné dokonce lehl pár bran před cílem po vnitřní lyži, ale zvládl se zvednout, zabojoval a kolo dokončil. Patřilo mu 45. místo. Druhé kole ale bohužel nedokončil. „Druhé kolo jsem jel po o hodně lepší trati a cítil jsem se dobře, jelo si mi také dobře a cítil jsem šanci probojovat se na lepší trati někam za třicítku. Tak jsem do toho šlapal co to šlo, riskoval a nevyšlo to,“ shrnul Dan.  

Jediný zápis v podobě výsledku (49. místo) se tak v oficiální výsledkové listině objevil u Michala Staszowskeho. Pravidla totiž hovoří, že i kvalifikace je součástí oficiálního mistrovského závodu, pouze rozděluje vysoký počet závodníků tak, aby se dal závod během jednoho dne bez potíží zvládnout. Klíč byl tedy následující: Prvních padesát nemuselo jet kvalifikaci, zbytek bojovalo o pětadvacet míst a stát, který neměl mezi padesátkou nasazených ani v pětadvacítce kvalifikovaných nikoho, měl právo jednoho závodníka postavit do hlavního závodu. Proto bylo nakonec na startu bezmála sto mužů. Nicméně ti, kteří se nekvalifikovali (ale kvalifikaci dokončili), skončili na MS podle času z kvalifikace v pořadí za těmi, kteří dokončili hlavní závod. 

„Byl jsem zklamaný, že jsem se nedostal do hlavního závodu. Svázala mě tíha velké soutěže, ve druhém kole jsem hodně znervózněl, hlava to nezvládla. Předvedl jsem tak špatnou jízdu, jak už hodně dlouho ne. Je to pro mě obrovská zkušenost,“ říká Michal a my doplňujeme, že v prvním kole kvalifikace zajel v číslem dvaadvacet 11. čas, což by při podobném výkonu v druhém kole bohatě stačilo.

Výsledky závodu mužů najdete zde, kvalifikace zde.

(EK)

Photo: CzechSki/ZoomAgencePartner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska