Capová skončila ve slalomu na MS jednadvacátá, Shiffrinová bere čtvrtý titul

Capová skončila ve slalomu na MS jednadvacátá, Shiffrinová bere čtvrtý titul

7 min 18 s

Gabriela Capová na mistrovství světa v Aare vybojovala svůj doposud nejlepší výsledek na velkých mezinárodních akcích. Česká závodnice startovala s číslem 36 a v prvním kole slalomu na rozbité trati obsadila 22. místo se ztrátou 3,52s. Chyba na začátku její jinak skvělé jízdy v druhém kole Capovou připravila o ještě zajímavější umístění, i tak ale skončila jednadvacátá. Po nemoci evidentně oslabená Martina Dubovská byla po prvním kole 34., do druhého dějství už nenastoupila. O zápis do historie a svůj čtvrtý titul mistryně světa ve slalomu v řadě se postarala Američanka Mikaela Shiffrinová, která vyhrála před stříbrnou domácí závodnicí Annou Swennovou-Larssonovou a bronzovou Slovenkou Petrou Vlhovou.


Gabriela Capová ve slalomu na mistrovství světa ukázala, jaké jsou její možnosti, kde by až mohla být v podmínkách a na svahu, který ji vyhovuje. Na kdyby se sice nehraje, ale obrovskou chybu, kterou Gábina ve vrchní části druhého kola udělala, nelze opomenout v kontextu jejího 21. místa a odstupu na špičku, respektive na případné patnácté místo, za které by brala body do World Cup Start List (WCSL).

V prvním kola Capová zajela se startovním číslem 36 dvaadvacátý nejrychlejší čas. Byla lehce oslabená virózou, ale na jejím výkonu to (podobně jako na konci listopadu v SP v Killingtonu, kde bodovala) nebylo znát. Ze zadních pozic už ji nikdo nebyl schopen předjet a bylo jasné, že Gábinu ve druhém kole uvidíme startovat jako devátou a v dobrých podmínkách.

Ve druhém kole se do jízdy opřela ve velkém stylu, jela jako „mašina“ a připomínalo to jízdy, kterými o jedenáct dní dříve zvítězila v Evropském poháru. Přišla ale chyba, která se projevila na mezičase ztrátou devíti desetin. Do cíle ale pak svou ztrátu snižovala, když postupně zajížděla osmý, osmnáctý a pátý úsek trati.

„Mám z toho trochu smíšené pocity. Jsem spokojená s tím, jak jsem se do obou jízd pustila. A mrzí mě ta chyba v druhém kole. Stala se mi v mírnější části trati, kde mi chvíli trvalo než jsem zase nabrala rychlost. Měla jsem pak navíc problém dostat se zpátky do rytmu, ale i tak jsem se snažila bojovat a věřila, že to nemusí být úplně špatný čas. Chybu k mým jízdám patří, protože většinou jezdím na risk. Jde jen o to, že se mi to nepodařilo zachránit líp a nenabrat takovou ztrátu. Jinak 21. místo je slušné, ale myslím si, že šlo bojovat o patnáctku, která je bodovaná do WCSL,“ uvedla Gabriela Capová.

Martina Dubovská byla hodně oslabená nemocí a antibiotiky, které den před slalomem dobrala. Po unaveném výkonu v prvním kole v něm zajel 34. čas se ztrátou 5,72s (v jeho druhé části bylo znát, že ji evidentně došly síly) a po konzultaci s týmovým lékařem Jiřím Beznoskou se rozhodla do druhého kola nenastoupit. „Šla jsem rovnou z postele na start. Myslela jsem si, že něco z toho co mám netrénované mi zůstalo, ale síla tam nebyla už asi po patnácté bráně. Pak už to bylo jen trápení až dolů do cíle, nohy mě neposlouchaly, byla jsem úplně KO.“ A další plány? „Dát se do kupy  a znova bojovat,“ uzavírá Martina.

Gábinu nyní čeká boj o celkové vítězství ve slalomu Evropského poháru, na vedoucí Italku Laru dela Meaovou ztrácí jen jeden bod a do konce soutěže zbývají dvě klání. „A těším už se na Svěťák do Špindlu,“ říká česká jednička v technických disciplínách.

Výsledky slalomu žen na MS najdete zde.

(EK)

Photo:CzechSki/ZoomAgence

 Pomoc Ukrajině