Mladí čeští lyžaři se účastnili tradičních závodů Pokal Loka

5 min 19 s

Ve dnech 11. až 13. února se čeští lyžaři v kategoriích U14 a U16 účastnili tradičních mezinárodních závodů ve slovinské Škofja Loka. 47. ročníku se účastnili lyžaři z 30 zemí světa. Nejúspěšnější z české výpravy byla Simona Vomáčková, která si dojela pro bronz ve slalomu starších žákyň.

Českou republiku na akci reprezentovali z kategorie U16 Simona Vomáčková, Magdalena Mošnová, Viktorie Dlouhá, David Janda, Jan Bednařík a Pavel Morávek. Z kategorie U14 pak Klaudie Milerski, Aneta Kyselová, Matyáš Gross a David Chroustovský. Spolu se závodníky se Pokal Loky účastnili trenéři ve složení Stanislav Hofman, Petr Král a Karolina Thérová.

Tradiční slovinské závody se pro mladé lyžaře ze zahraničí otevřely po roční pauze, v roce 2021 se akce kvůli covidu účastnili pouze domácí Slovinci. Na letošním 47. ročníku byli k vidění závodnici z celkem 30 zemí světa včetně Argentiny, Chile, Austrálie nebo Jižní Afriky. Na druhou stranu chyběly tradiční alpské velmoci jako Švýcarsko, Francie, Rakousko či Německo.

Do Slovinka česká výprava vyrazila s předstihem, aby si děti mohly závodní kopec alespoň prohlédnout, jelikož pořadatel dopředu avizoval, že trénink v brankách nebude možný. Na paralelním svahu absolvovaly alespoň několik volných jízd. Závodní svah byl dobře připraven a závody se uskutečnily na regulérních tratích. Panovalo krásné slunné počasí s teplotami nad nulou.

V sobotu 12. února byl na programu obří slalom. V tom se českým barvám moc nedařilo, nejlepšími z Čechů byli Simona Vomáčková a Matyáš Gross, kteří oba skončili na osmém místě. V nedělním slalomu se naši mladí ukázali v mnohem lepším světle, přestože nikdo ze starších kluků závod nedokončil. David Chroustovský (r. 2009) předvedl vynikající výkon zkušeného slalomáře a po prvním kole figuroval na čtvrtém místě, Matyáš Gross byl díky parádní jízdě na průběžné sedmé pozici. V druhém kole udělal David ve spodní části chybu a nakonec obsadil 16. místo.  Matyáš zajel ve druhém kole třetí nejrychlejší čas a se ztrátou 0,46 s obsadil „bramborovou“ pozici. Jedinou českou medailistkou se stala Simona Vomáčková, která si dojela pro třetí místo ve slalomu starších žákyň se ztrátou 0,36 s na stříbro. Čtvrtá ve stejném závodě skončila  Magdalena Mošnová.

Přehled umístění jednotlivých českých závodníků.